- Egész Európában bajt okoznak a szankciók és az áremelkedések.
A megélhetési válság súlyosbodásával az emberek negyede hitelkártyához folyamodik az élelmiszerszámlák kifizetéséhez, derül ki egy felmérésből - ismerteti a Sky News.
Az emberek több mint egynegyede kezdte el használni hitelkártyáját élelmiszervásárlásra, egyötödük pedig kölcsönkért pénzt, hogy alkalmazkodjon az idén emelkedő árakhoz.
Az Ipsos által a Sky News számára készített új felmérés adatai azt is mutatják, hogy az emberek negyede eladta a holmiját, 24%-uk pedig kihagyta az étkezést, míg az emberek fele kevesebbet jár társaságba.
Sokan hoznak áldozatokat, hogy megbirkózzanak a megélhetési válsággal.
Az emelkedő kamatlábak miatt különösen aggasztó, hogy emelkedik a hitelkártyákhoz vagy a pénz kölcsönkéréséhez folyamodó, potenciálisan adósságot felhalmozó emberek száma.
Csütörtökön a Bank of England bejelenti első kamatdöntését Liz Truss és Kwasi Kwarteng katasztrofális minibüdzséje óta.
A piacok 0,75 százalékpontos lehetséges emelésre számítanak, ami 3%-ra emelné a banki kamatlábat. Ez lenne a legmagasabb emelés 1989 óta, és a legmagasabb kamatláb 2008 óta, bár a bank utalt arra, hogy a piacok túl magas emelést áraznak be.
Az emberek elmulasztják a számlák kifizetését?
Az emberek több mint egyharmada állítja, hogy az elmúlt három hónapban nehezen tudta kifizetni az energiaszámláit.
Bár ez a szám némileg emelkedett az augusztusban feltett hasonló kérdésekhez képest, az e havi felmérés azt mutatja, hogy a korábbi hónapokhoz képest kevesebben változtatnak a viselkedésükön az emelkedő árak miatt.
Gideon Skinner, az Ipsos közügyekért felelős politikai kutatási vezetője elmondta: "Az aggodalom szintje augusztusban tetőzött, és visszacsúszott az év eleji adatokhoz. Fontos azonban elmondani, hogy az abszolút szint még mindig elég magas. Azt is látjuk, hogy az emberek most már inkább a gazdaság egésze miatt aggódnak általánosságban, nem pedig konkrétan a megélhetési költségek és az infláció miatt. Nem arról van szó, hogy az emberek hirtelen úgy gondolják, hogy minden rendben lesz"."
Skinner úr elmondta, hogy bár a megélhetési költségek miatti aggodalom az élet minden területén magas, ami tükrözi a kérdés fontosságát, a kiszolgáltatottabb csoportok intenzívebben érzik azt.
A fiatalabbak, a gyermekes háztartások és az alacsonyabb jövedelműek mind nagyobb valószínűséggel mondták, hogy "nagyon aggódnak", és különösen a fiatalabbak körében a legnagyobb a valószínűsége annak, hogy ténylegesen elmulasztották a számlák kifizetését vagy fizetési terveket állítottak fel.
Hány embert érint az emelkedő jelzáloghitel-kamatlábak emelkedése?
Először az energiaárak, majd az élelmiszerárak emelkedése már hónapok óta érezteti hatását, de a lakásárak emelkedése újabb nyomás, és fokozatosabban fog jelentkezni, ahogy az emberek fix jelzáloghitelének futamideje lejár.
A jelzáloghitellel rendelkezők több mint egyharmada azt állítja, hogy csak az elmúlt három hónapban már emelkedtek a havi számlái. Ez több, mint a magánbérlők és az önkormányzati bérlők körében.
Ki a hibás?
Az emberek csaknem fele úgy gondolja, hogy a Truss asszony által hozott döntések és a konzervatív párt kormányzati politikája "nagymértékben" hozzájárult ahhoz, hogy a jelzáloghitelek kamatai az elmúlt három hónapban emelkedtek.
Ez lényegesen több, mint azoké, akik szerint a világgazdaság helyzete, az ukrajnai orosz invázió, a Brexit vagy a COVID nagymértékben hozzájárult, bár nyilvánvalóan van némi elfogadás arra vonatkozóan, hogy ezek a kérdések mindegyike szerepet játszott.
Skinner úr szerint "az emberek felismerik, hogy sok különböző kérdés játszik szerepet, például a globális gazdasági tényezők, az ukrajnai háború, de ez azt mutatja, hogy a konzervatívokra hárul a felelősség egy része és a hibáztatás egy része is".
Az emberek szerint ki tudja megoldani a problémát?
Bár az emberek Truss volt miniszterelnököt hibáztatják a lakhatási költségek közelmúltbeli emelkedéséért, nem gondolják, hogy az utódai sokat segítenének a megoldások megtalálásában.
Tízből kevesebb mint egy ember gondolta úgy, hogy a miniszterelnök, a kancellár vagy az ellenzék vezetője, Sir Keir Starmer közül bármelyiknek nagyon pozitív hatása lenne a következő hat hónapban a Nagy-Britanniával szembenéző lakhatási költségekre, míg tízből kevesebb mint három ember gondolta úgy, hogy egyáltalán lenne valamilyen pozitív hatásuk.