- Ezek a számok 2022-re vonatkoznak, akkor 1040 magángép hozta össze ezt a CO2-kibocsátást a GreenPeace tanulmánya szerint.
- Ugyanazok, akik a belsőégésű motorok betiultását követelik, és eltörölnék a rövidtávú járatokat, gyakorlatilag mind magángépekkel érkeztek Davosba.
A magánrepülőgépek kibocsátása megnégyszereződött Davos 2022 alatt - írja a Guardian.
A klímavédők képmutatással vádolják a vezetőket, mivel a repülőjáratok egy hét alatt annyi CO2-t bocsátanak ki, mint 350 ezer autó. A magánrepülőgépek kibocsátása megnégyszereződött, mivel a 2022-es Világgazdasági Fórum (WEF) találkozója alatt 1040 repülőgép repült ki és be a Davost kiszolgáló repülőterekről.
Az éghajlatvédelmi aktivisták ezért képmutatással vádolják a gazdagokat és a hatalmasokat, hogy magánrepülőgépekkel repülnek az éghajlatváltozásról szóló konferenciára.
A CE Delft holland környezetvédelmi tanácsadó cég kiszámolta, hogy a tavalyi találkozó során a magánrepülőgépek CO2-kibocsátása négyszer nagyobb volt, mint egy átlagos héten.
A konferencia helyszínéül szolgáló svájci síparadicsomot kiszolgáló repülőterekre érkező és onnan induló magánrepülőgépes járatok száma a 2022-es találkozó alatt kétszerese volt egy átlagos héthez képest, és annyi CO2-t bocsátottak ki, mint 350 000 átlagos személygépkocsi ebben az időszakban.
A héten ismét magánrepülőgépeken érkeztek Davosba a világ vezetői és az üzleti élet vezetői, ami a kibocsátás újabb megugrását okozza.
Klara Maria Schenk, a Greenpeace európai mobilitási kampányának közlekedési kampányfelelőse elmondta: "A gazdagok és a hatalmasok Davosba özönlenek, hogy zárt ajtók mögött tárgyaljanak az éghajlatról és az egyenlőtlenségről, a közlekedés legegyenlőtlenebb és legszennyezőbb formáját használva: a magánrepülőket. Eközben Európában az eddigi legmelegebb januári napokat éljük át, és a közösségek világszerte szélsőséges időjárási eseményekkel küzdenek, amelyeket az éghajlati válság még jobban felerősít" - tette hozzá.
A tavalyi évben a Davoshoz közeli repülőterekre közlekedő járatok 53%-a 750 km-nél rövidebb, vasúton vagy autóval is megtehető járat volt, míg 38%-uk 500 km-nél rövidebb távolságot tett meg. A legrövidebb regisztrált járat mindössze 13 mérföldes volt.
A WEF 2023-as találkozójának önjelölt célja az éghajlati vészhelyzet és más "folyamatban lévő válságok" kezelése, és "bátor közös fellépésre" szólított fel. A magánrepülőgépek repülését az EU nem szabályozza, de utaskilométerenként ez a legszennyezőbb közlekedési mód.
Schenk felszólította a vezetőket, hogy idén ne utazzanak magánrepülőgéppel, és általában tiltsák be ezek használatát. "Tekintettel arra, hogy a világ lakosságának 80%-a még csak nem is repült soha, de szenved a klímakárosító légi közlekedés kibocsátásának következményeitől, és hogy a WEF azt állítja, hogy elkötelezett a párizsi 1,5 Celsius-fokos klímacél mellett, ez az éves magánrepülőgép-bonanza a képmutatás ízléstelen mesterkurzusa" - mondta.
"A magánrepülőket a történelem homályába kell taszítani, ha zöld, igazságos és biztonságos jövőt akarunk mindenki számára. Az úgynevezett világ vezetőinek példát kell mutatniuk, és be kell tiltaniuk a magánrepülőket és a haszontalan rövid távú járatokat" - fogalmazott.