- A svájci Bázelből tudósít riportjában a BILD.
- 2022 nyara óta nagyon megnőtt a vonattal Németországba, vagy Franciaországba tartó migránsok száma.
Az útleveleket nem ellenőrzik, de a jegyet igen - írja riportjában a BILD.
Svájc a migránsok és menekültek tranzitországává vált. Míg 2021 októberében a határőrök 2090 illegális határátlépést számoltak az alpesi országba, idén októberben már 7891-et - és a tendencia továbbra is növekvőben van. Legtöbbjük, főként afgán és tunéziai származásúak, Németországba, Franciaországba és Nagy-Britanniába akarnak továbbmenni.
Buchs / St. Gallen (Svájc) - Ajatullah (25), Ajamal (22) és Ehssan (21) egy évvel ezelőtt indult útnak Afganisztánból. Iránon keresztül Törökországba mentek, majd a balkáni útvonalon keresztül. Most már majdnem a célállomáson vannak, a bázeli főpályaudvaron, egy jegyautomatánál állnak. A német határ nagyon közel van, mindössze néhány kilométerre a Rajnán túl.
Frankfurt am Mainba akarnak menni, Ajamalnak ott van családja.
Reggel vonatra szálltak Buchsban (St. Gallen kanton), az osztrák határon. "A svájci rendőrök nagyon kedvesek voltak velünk" - mondja Ajatullah. "Nem akadályoztak meg minket abban, hogy Németországba jöjjünk. Csak megvettük a jegyeket Bázelbe, és felszálltunk a vonatra, egyáltalán nem volt probléma."
Majd elővett egy másik jegyet 62 frankért (kb. 62 euró) Karlsruhéba, és a kora reggeli vonattal akar utazni. A jegyautomatánál nem tud Karlsruhénál messzebbre foglalni. Ott le kell szállnia, és vennie kell egy másik jegyet Frankfurtba. A másik két fiatalnak nincs elég pénze, és várniuk kell a rokonokra, hogy küldjenek valamit Western Unionon keresztül.
"A legtöbben Franciaországba vagy Németországba akarnak menni"
Ajatullah azt mondja, azért hagyta el Afganisztánt, mert a tálibok megfenyegették, hogy az amerikaiaknak dolgozik. Ezért reméli, hogy menedékjogot kap.
Az SBB egyik alkalmazottja az állomáson a BILD riporterének azt mondta: "Mi nem útleveleket, hanem jegyeket ellenőrzünk. Ha valakinek érvényes jegye van, akkor el kell szállítanunk, ezt mondja ki a svájci törvény. A legtöbben Franciaországba vagy Németországba akarnak menni."
Az állomás dolgozója így folytatta: "A francia nemzeti rendőrség most a síneken áll, néha gumibotokkal, és egyszerűen nem engednek fel senkit a Párizsba tartó vonatokra, aki nem észak-európainak látszik. A német szövetségi rendőrség ugyanezt tette a múlt héten." Vonatonként egy-húsz ember nem szállhatott volna fel, a Svájci Szövetségi Vasutak (SBB) nyilvántartja ezeket az üres járatokat.
A svájci Szövetségi Vám- és Határbiztonsági Hivatal (BAZG) szerint: "A BAZG rendszeres eszmecserét folytat a svájci és külföldi partnerhatóságokkal, az együttműködés szoros, és a különböző jogalapok szabályozzák a hatásköröket".
Az SBB sajtószóvivője a BILD-nek elmondta: "Az SBB nem politikát csinál, hanem vonatokat vezet. Az utóbbi időben egyre több migráns érkezik Buchsba".
A franciák ellenőrzik a pályákat, a németek nem
Másnap reggel rövid időközönként újabb vonatok érkeznek Zürichből. Az egyik vágánynál svájci határőrök állnak, a másiknál körülbelül tíz afgán száll le a vonatról, és eltűnik a tömegben. Nem sokkal később, amikor megérkezik egy TGV, amelynek tovább kellene mennie Párizsba, a francia határőrök csatlakoznak hozzá - jelentette az állomás alkalmazottja. Átfésülik a vonatot, és négy afgánt vesznek ki, akiknek nem volt jegyük.
Német határőröket nem lehet látni. A német szövetségi rendőrség azonban a BILD-nek elmondta, hogy Bázelben már voltak bevetések.
Egy szóvivő így fogalmazott a lapnak: "A szövetségi rendőrség nagyszámú, vízumköteles harmadik országbeli állampolgárok által történő engedély nélküli belépést regisztrált, különösen 2022 nyara óta". A bázeli ideiglenes ellenőrzéseket "a svájci hatóságokkal való szoros és bizalomteljes együttműködésben" végezték.
A vonatról ledobottak egyike, Shimra (45) egyenruhás fotókat mutat magáról az afgán hadseregben. "A tálibok meg akarnak ölni, el kellett hagynom az otthonom. Franciaországba akarunk menni" - mondja.
Fejenként 4000 eurót fizettek a Törökországból induló csempészútvonalért, és a pénznek már annyi.