- Hónapokig ment a vita azon, hogy a tesztelés, vagy az oltás hatékonyabb-e a koronavírus-járvány visszaszorításában.
- A baloldali ellenzék és a vele szövetséges ellenzéki propagandamédia folyamatosan, megállás nélkül tesztelt volna, és hónapokon keresztül ezt követelték a kormánytól is.
- Az Orbán-kormány pedig már 2020 tavaszától azt kommunikálta: csak a vakcina lesz hatékony a ragály visszaszorításában.
- Hogy oltási céljait elérje, a magyar kormány sem ideológiai, sem pedig geopolitikai kérdést nem csinált a vakcinabeszerzésből: azért vásárolt keleti oltóanyagokat is, hogy minél hamarabb hozzájuthassanak az oltáshoz a magyarok.
- A Karácsony Gergely vezette Főváros azonban töretlenül a tesztelésben látta a járvány visszaszorításának útját, és Budapest elköltött másfél milliárd forintot baloldali egészségügyi szolgáltatócégeknél tesztekre.
- Ebből 1 milliárd forintot Soros György Nyílt Társadalom Alapítványa biztosított Karácsonyéknak a pótcselekvéshez.
- A tesztvita ellenére a magyar kormánynak lett igaza, és most már papírja is van róla.
- Egy nagyszabású, 4 hónapos olasz vizsgálat szombaton megerősítette: a vakcinák első adagjának beadása után öt héttel már 80%-kal csökken a fertőzésveszély, 90%-kal csökken a kórházba kerülés esélye, és 95%-kal a halálos megbetegedés esélye.
- Tehát abban is a kormánynak volt igaza, hogy csak a vakcina képes legyőzni a járványt, nem pedig a véget nem érő tesztelés, és abban is, hogy minél több magyar ember kapja meg legalább az oltás első adagját, annál több védett lesz idehaza, mert már az első adag is jelentős mértékben megvéd a súlyos fertőzéstől.
Egy olasz tanulmány szerint a COVID-19 fertőzések és halálesetek száma jelentősen csökken az oltások után - írja a REUTERS.
A Pfizer, a Moderna vagy az AstraZeneca (Olaszországban csak ezek az oltóanyagok érhetők el) első adagja után öt héttel 80%-kal csökkentek a COVID-19 fertőzések minden korosztályban egy szombaton közzétett olasz kutatás szerint.
Az olasz Nemzeti Egészségügyi Intézet (ISS) és az olasz egészségügyi minisztérium tette közé az első ilyen jellegű, az Európai Unió egyik országa által készített tanulmányt az oltási kampány hatásairól. A nagyszabású tanulmány elkészítéséhez a13,7 millió országszerte beoltott ember adatait bevonták.
A tudósok az olaszországi oltási kampány kezdetének napjától, 2020 december 27-től 2021 május 3-ig vizsgálták az adatokat.
Az elemzés kimutatta, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés, a kórházi kezelés és a halálozás kockázata fokozatosan csökken az első oltást követő két hét után.
"Az első adag beadását követő 35 nappal a fertőzések 80%-os, a kórházba kerülés esélye 90%-os és a halálesetek 95%-os csökkenése figyelhető meg" - közölte az ISS, hozzátéve, hogy ugyanez a mintázat volt megfigyelhető a férfiak és a nők esetében is, életkortól függetlenül.
"Ezek az adatok megerősítik az oltási kampány hatékonyságát, és azt, hogy a vészhelyzet megszüntetése érdekében gyorsan el kell érni a lakosság nagymértékű átoltottságát" - közölte Silvio Brusaferro, az olasz ISS elnöke a közleményben.
Az olasz vizsgálatba bevont közel 14 millió ember közül a Pfizer és a Moderna oltóanyagot felvevők 95%-a megkapta a 2. adagot is, míg az AstraZeneca oltóanyaggal oltottak közül senki sem kapottmég második adagot.
Olaszországban eddig a gyártók ajánlásait követték, a Pfizer második adagját három héttel az első után, a Moderna második adagját négy héttel az elsőt követően, az AstraZeneca második adagját pedig 12 hét elteltével adták be.
Szombat reggelig mintegy 8,3 millió olasz, vagyis a lakosság 14%-a volt teljesen beoltva, míg az első oltást mintegy 10 millióan kapták meg.