
A NATO-tagok által Ukrajnának szállított harckocsik nagyobb súlya problémákat vet fel azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna hogyan tudja használni őket - mondták szakértők a Newsweeknek.
Az elmúlt hetekben Kijev nyugati támogatói bejelentették, hogy hajlandóak kifinomult harckocsikat szállítani az ukrán hadseregnek.
Január 25-én Biden elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok 31 M1 Abrams harckocsit szállít Ukrajnának. Az M1 Abramsot a "világ legképzettebb tankjainak" nevezve Biden azt mondta, hogy az Egyesült Államok egy ukrán harckocsizászlóalj felszereléséhez elegendő mennyiséget fog biztosítani.
A kijevi erőknek "nagyon rövid időn belül szembe kell szállniuk Oroszország fejlődő taktikájával és stratégiájával a csatatéren" - mondta Biden.
Az Abrams szállítására tett ígéret annak nyomán hangzott el, hogy Berlin 14 Leopard 2A6 harckocsit ígért Ukrajnának. Berlin más nemzeteknek is engedélyt adott arra, hogy német gyártású Leopard harckocsikat újraexportáljanak Kijevbe.
Pénteken Németország jóváhagyta a régebbi Leopard 1 harckocsik kiviteli engedélyét is.
Az Egyesült Királyság korábban ígéretet tett Challenger 2 fő harckocsijuk szállítására. Zelenszkij elnök üdvözölte a lépést, és január 14-én azt mondta, hogy a további támogatás "nemcsak a harctéren fog megerősíteni minket, hanem megfelelő jelzést küld a többi partner számára is".
Az új harckocsik mind modernebbek, mint a Kijev által a háború kezdete óta használt fő harckocsik, köztük a szovjet korabeli T-72-esek. Ukrajna korábban több országtól is kapott T-72-eseket, novemberben pedig a Fehér Ház kötelezettséget vállalt arra, hogy Csehországon keresztül finanszírozza 45 T-72B harckocsi korszerű képességekkel történő felújítását.
A T-72-es azonban, amely a világ legszélesebb körben használt fő harckocsija, körülbelül 45 tonnát nyom, akárcsak a későbbi T-80-as modell. Egy M1A1 az amerikai hadsereg szerint 67 és közel 74 tonna között lehet.
"Ez befolyásolja, hogy egy jármű milyen hidakat tud biztonságosan használni, ami viszont befolyásolja, hogy hol lehet bevetni, és mennyire könnyen tud manőverezni a harctéren" - mondta Michael Peck katonai és védelmi szakértő a Newsweeknek.
A szovjet korabeli hidakat úgy tervezték, hogy elbírják az akkori tankok súlyát, mondta Frank Ledwidge volt katonatiszt a Newsweeknek.
"Sok ukrán híd nem biztos, hogy alkalmas" a sokkal nehezebb nyugati fő harckocsikra, amelyeket most az ukrán frontvonalakra szánnak - mondta.
Az ukrán hadsereg által használt hídfelszereléseket is a szovjet korszak tankjaira tervezik, nem pedig az Abrams, Challengers vagy Leopards tankokra - tette hozzá.
A megfelelő hídfelszereléseket a nyugati szövetségesek fogják biztosítani - vetette fel Ledwidge -, de az orosz katonai hírszerzés ennek ellenére hasznot húzhat az ukrán logisztikai döntésekből, amelyek kiküszöbölik a nem megfelelő hidakat.
Ezek a megfontolások "korlátozni fogják" az ukrán hadsereget - érvelt Ledwidge -, de az ukrán katonai parancsnokok "nagyon is tisztában lesznek ezzel, és meg fogják találni a módját annak, hogy a harckocsikat úgy telepítsék, hogy kihasználják képességeiket".
Még 2020 februárjában a Breaking Defense című katonai kiadvány azt írta, hogy míg a nyugat-európai infrastruktúrát "a hidegháború idején gyakran megerősítették, hogy elbírja a több mint 60 tonnás NATO-tankok súlyát, Kelet-Európa nem engedhette meg magának, hogy ilyen robusztusan építsen, és egyébként is csak a sokkal könnyebb szovjet tankokat, például a 45 tonnás T-72-eseket kellett befogadnia".