- Scholz, Baerbock külügyminiszter és Habeck gazdasági miniszter is előszeretettel repülnek.
- Képmutatás a maximumon.
- Az is őrület, hogy a gépek körülbelül 500 alkalommal szállnak fel utasok nélkül.
- Ennek oka, hogy a Bundeswehr repülési készenléti egysége még mindig Köln/Bonnban állomásozik.
- Ám közben a legtöbb kormánytagot Berlinben kell felvenni.
- Karácsony Gergely német barátai ugyanolyan hazugok és képmutatók, mint Karácsony Gergely.

Repülés a klímaválság ellenére: 2022-ben a miniszterek gyakran voltak úton a kormánygépekkel - és nagy CO₂-kibocsátást produkáltak. A CDU pontosan tudni akarta a számokat, tudósít a Merkur.
A gazdaságért és a békéért: egy külügyminiszternek utaznia kell. Régebben viccelődtek erről, például így: "Két repülőgép találkozik az égen. Hans Dietrich Genscher mindkettőben ült". A liberális persze az utazó diplomáciájáról volt híres. Hivatali ideje alatt többször is körbejárta a földet a kormánygépen, szinte minden országot meglátogatott, és általában egy lépéssel gyorsabb volt sokaknál. Az 1990-es években a gyakori repülés még az energikusság kifejeződése volt. Az emberek szívből nevettek is rajta. Akkoriban az éghajlatváltozást még nem vették igazán komolyan.
A kormányzati repülőgépek CO₂-kibocsátása: Baerbock és Scholz a legrosszabb klímarekorddal rendelkezik.
Az idők megváltoztak. Ennek ellenére Genscher egyik utódjának a külügyminisztériumban továbbra is a világ körül kell repülnie.
Annalena Baerbock (Zöldek) külügyminiszter tavaly ezért összesen 67 alkalommal szállt fel a német légierő kormánygépére. Ez 5000 tonna CO₂-kibocsátást és mintegy 7,6 millió eurós költséget okozott.
A szén-dioxid-kibocsátás a CDU vizsgálatának eredménye. Tilmann Kuban Bundestag-képviselő nyomására a szövetségi kormánynak nyilvánosságra kellett hoznia a CO₂-mérlegét a kormánygépekkel. A Bild újság kárörvendően használta az adatokat. A cikk alaphangja azt sugallta: a Zöldek a legnagyobb klímavétkesek a lámpás koalícióban. Arról, hogy ennek a minisztériumok elosztásához is köze lehet, nem esett szó.
A sebességkorlátozás is vita tárgyát képezte. Szakértők szerint ez mindenképpen hozzájárulhatna a közlekedési ágazat klímamérlegének javításához. De a 15 minisztérium közül csak egy vezette be önként a 120 km/h-s sebességkorlátozást az üzleti utakra. Egyedül Steffi Lemke (Zöldek) szövetségi környezetvédelmi miniszter utazik a sebességkorlátozással, amint azt a Baloldali Párt nemrég egy kérdésre válaszul megtudta.
Kormányzati repülőgépek: A Bundeswehr légi készültségi egységének kritikája az üres járatokkal kapcsolatban
És úgy tűnik, hogy a Bundeswehr légi készenléti egységénél is van lehetőség a megtakarításra.
Az ellenzék többször is rákérdezett a kormánygépek üres járatainak számára. Körülbelül 500 alkalommal szállnak fel utasok nélkül.
Ennek oka, hogy a Bundeswehr repülési készenléti egysége még mindig Köln/Bonnban állomásozik - miközben a legtöbb kormánytagot Berlinben kell felvenni. Dietmar Bartsch, a baloldali párt politikusa a dpa hírügynökségnek adott interjújában a törvényhozási időszak elején azt mondta, hogy ez "klímapolitikai őrület".
A külügyminiszter mindazonáltal már tisztában van a problémával. Egy évvel ezelőtt menetrend szerinti repülőjárattal tett bemutatkozó látogatást Spanyolországban. Szóvivője akkor a berlini Tagesspiegelnek azt mondta, hogy a környezetvédelem érdekében gyakrabban kellene földet érnie a kormánygépnek. De akkoriban Putyin még nem szállta meg Ukrajnát - és a világ lassabban fordult a miniszter számára.
Repülési készültség Németországban: 114 repüléssel a kormánygépen Scholz a király
Persze egy külügyminiszter többet utazik repülővel a világban, mint az oktatási miniszter. Sőt, a számok szerint a repülési aktivitás a tárca fontosságával együtt nő.
Az éllovas a kancellár: Olaf Scholz 114 repülést bonyolított le, közel 7200 tonna CO₂-kibocsátással. Összehasonlításképpen: Németországban évente az emberek fejenként mintegy 7,91 tonna CO₂-t bocsát ki.
A második helyen Baerbock áll, őt követi Robert Habeck (Zöldek) gazdasági miniszter, akinek az ukrajnai háború miatti gázellátási zavarokat kellett kezelnie, és ehhez többször beutazta a világot.
Az ő szénlábnyoma: 32 repülőútja csaknem 1900 tonna CO2-t bocsátott ki. A költség mintegy 3,2 millió euró volt.
A Zöldek által vezetett minisztériumok összesen 7000 tonna CO2-t bocsátottak ki, ami az összes miniszteri járat CO₂-kibocsátásának mintegy 60 százaléka. Mögöttük az SPD öt minisztériuma következik mintegy 2900 tonna CO₂-kibocsátással. A médiajelentések szerint csak Boris Pistorius védelmi minisztériuma 1200 tonna CO₂-t bocsát ki. És az FDP? Három minisztériumával együtt még mindig 1300 tonna CO₂-kibocsátással számol, amelyből csak a Christian Lindner vezette pénzügyminisztérium légi közlekedése 1100 tonnát tesz ki.
Kormányzati repülőgépek és szolgálati autók: a szövetségi kormány CO₂-mérlege visszatérő téma
De muszáj-e annak lennie? Az éghajlati válság idején? A vita nem teljesen új keletű.
Újra és újra fellángol - akár a kormány repülőgépeiről, akár a hivatali autóparkról van szó. Miközben a polgárokat energia- és erőforrás-takarékosságra szólítják fel, a politikusoknak jó példával kellene elöl járniuk.