- Szerinte a fegyverszállításokkal a német kormány hozzájárult az eszkalációhoz.
- A német kormány "a lakosság többségének akarata ellenében cselekedett, hiszen a felmérések szerint kétharmaduk nem támogatja az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások kiterjesztését".
A Marder harckocsik Ukrajnának történő szállításáról szóló döntést Sahra Wagenknecht baloldali politikus élesen bírálta. Azt mondta, hogy a német kormány hozzájárult az eszkalációhoz. Elutasítását a második világháborúban az oroszok ellen elkövetett náci bűnökkel is indokolja - tudósít a WELT.
Sahra Wagenknecht baloldali politikus súlyos biztonságpolitikai hibákkal vádolta a német kormányt. "A Marder harckocsik szállításáról szóló döntéssel a közlekedési lámpa tagjai [a kormánykoalíció] tovább fokozzák a második világháború óta legveszélyesebb konfliktus eszkalációját" - mondta Wagenknecht a WELT AM SONNTAG-nak. Ezzel a kormány "a lakosság többségének akarata ellenében cselekedett, hiszen a felmérések szerint kétharmaduk nem támogatja az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások kiterjesztését".
A képviselő így folytatta: "Ahelyett, hogy felelőtlenül egyre mélyebbre és mélyebbre rángatja Németországot ebbe a háborúba, Scholznak a Putyin által az ortodox karácsonyra elrendelt tűzszünetet diplomáciai békekezdeményezésre kellett volna és kellett volna felhasználnia".
Az a tény, hogy a kormány Ukrajna katonai győzelmére számít az atomhatalom Oroszországgal szemben, ahelyett, hogy a gyors béketárgyalásokra törekedne, teljesen irreális, és csak meghosszabbítja a szenvedést és a halált Ukrajnában.
A tankszállítás is szégyenletesen megfeledkezett a történelemről, panaszolta Wagenknecht. "Emlékeznünk kell arra, hogy 27 millió embert, köztük sok millió oroszt öltek meg a nácik kegyetlen megsemmisítő hadjárata során az akkori Szovjetunió ellen."
Az ukrán kormány hónapok óta harckocsikat és gyalogsági harcjárműveket kért a nyugati szövetségesektől, különösen Németországtól. Olaf Scholz (SPD) német kancellár többször hangsúlyozta, hogy Németország nem megy egyedül ebben a kérdésben, és rámutatott, hogy eddig egyetlen más NATO-ország sem küldött ilyen tankokat Ukrajnába.
Csütörtökön Scholz és Joe Biden amerikai elnök telefonbeszélgetésen megállapodott abban, hogy Németország és az Egyesült Államok 2022. február 24-én, a háború kezdete óta először gyalogsági harcjárműveket szállít Ukrajnának. Az USA Bradley tankokat küld. Emellett a német kormány követi a példát a Patriot rendszerrel, amelynek leszállításáról Washington már nem sokkal karácsony előtt biztosította Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.