- Még olyan helyeken is kritikus szintre csökkent a fegyverarzenál, mint az Egyesült Államok.
Ahogy a konfliktus elhúzódik és fokozódik, a fegyverarzenál kritikus szintre csökken, többek között az Egyesült Államokban is. A Pentagon további felszereléseket rendel, de a készletek feltöltése nem lesz egyszerű - írja a Le Monde.
Meddig bírják a nyugatiak? - teszi fel a kérdést a francia baloldali lap.
Kilenc hónappal Oroszország ukrajnai offenzívájának megindítása után egyre nagyobb az aggodalom amiatt, hogy Kijev szövetségesei képesek-e tartani a fegyverszállítások ütemét, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ukrán hadsereg ellen tudjon állni a moszkvai csapatoknak.
"A lőszerkészletek rendkívül gyorsan fogynak a nyugati arzenálokban. Most az országoknak a kritikus készleteikből kell felszabadítaniuk, ha támogatni akarják Ukrajnát" - figyelmeztetett Kusti Salm, az észt védelmi minisztérium államtitkára egy november 17-i sajtóinterjúban.
A hidegháború vége óta az első "nagy intenzitású" konfliktusként bemutatott, az oroszok és ukránok közötti összecsapás rendkívül anyagigényes. Katonai szakértők szerint az oroszok és az ukránok a nyári harcok csúcspontján naponta 60 000, illetve 20 000 lövedéket lőttek ki - a Pentagon szerint ez az arány mára napi 20 000-re, illetve 7 000-re csökkent. Az Oryx weboldal, amely videós bizonyítékok alapján követi nyomon az egyes felek fizikai pusztulását, úgy becsüli, hogy az orosz hadsereg február 24-e óta több mint 1500 harckocsit vesztett el, ami az aktív flottájának a felét jelenti. Kevésbé dokumentált, de az ukrajnai harci eszközökben keletkezett veszteségek is jelentősek.
Hogy a "nagy intenzitású" háborút táplálják, és lehetővé tegyék az ukránok számára, hogy válaszoljanak az orosz tűzáradatra, a Nyugat szélesre tárta arzenáljainak kapuit, elsősorban az Egyesült Államok, amely a katonai segítség kétharmadát nyújtja.
A Pentagon február 24. óta hivatalosan több mint egymillió lövedéket szállított Kijevnek: 924 000 darab 155 mm-es kaliberű, 125 000 darab 120 mm-es, 180 000 darab 105 mm-es lövedéket. Kilenc hónap alatt az ukránok közel 50 000 páncéltörő rakétát kaptak az amerikai készletekből, köztük több mint 8500 Javelin rakétát, amely fegyver a háború elején segített megállítani az orosz tankok előrenyomulását Kijev felé.
Mintegy 1600 Stinger légvédelmi rakétát, valamint közel 3000 Switchblade és Phoenix Ghost drónt is leszállítottak.
Ennek eredményeképpen a nyugati készletek fogynak, és egyes felszerelések a jelentések szerint kritikus szinten vannak, többek között az Atlanti-óceán túloldalán is.
"Egyes amerikai készletek elérik a háborús tervezéshez és kiképzéshez szükséges minimális szintet" - mondta Mark Cancian, a washingtoni székhelyű Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) kutatója egy szeptember 16-án kiadott jegyzetében.
A szakértő szerint az Egyesült Államok a Javelin és Stinger rakétakészletének egyharmadát szállította Kijevnek, és az ukránok számára oly hasznos Himars rakétavetőket felszerelő GMLRS rakéták készletei is nyomás alatt vannak.
"Ukrajna megsegítése érdekében az Egyesült Államok kimerítette saját kulcsfontosságú fegyverkészletét" - állítják a Center for a New American Security (CNAS), egy másik washingtoni székhelyű biztonsági agytröszt kutatói november 17-én közzétett jelentésükben. De az oroszok hadianyag-vesztesége is jelentős, akik kénytelenek Iránhoz és Észak-Koreához fordulni, hogy lövedékeket, drónokat vagy rakétákat szerezzenek be.