- Az európai ombudsman felszólította Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, adjon magyarázatot arra, hogyan veszítette el a Pfizer vezérigazgatójával a vakcinák beszerzéséről folytatott tárgyalások során váltott szöveges üzeneteit.
- A titkolózás érthető, a brüsszeli elit a vakcinaszerződésekkel egy több ezer milliárd forintos üzletet hozott tető alá.
Emily O'Reilly európai ombudsman, az EU legfőbb elszámoltathatósági és kormányzati tisztviselője vizsgálatot indított az Európai Bizottság ellen, mert az Európai Bizottság nem volt hajlandó átadni a von der Leyen és egy meg nem nevezett gyógyszeripari vállalat vezérigazgatója között egy Covid-19 vakcinaszerződésről folytatott kommunikáció tartalmát.
Following a complaint, we have opened an inquiry into @EU_Commission's refusal to grant access to text messages between @vonderleyen and a multinational's CEO about a #COVID19 vaccine contract.
— European Ombudsman (@EUombudsman) September 17, 2021
📌 https://t.co/88u7AN7wZZ
[1/2] pic.twitter.com/jphrMjFdnA
Első lépésként O'Reilly felkérte a Bizottságot, hogy adjon magyarázatot a von der Leyen szöveges üzeneteinek nyilvántartására vonatkozó politikájára. "A Bizottságnak kötelessége rögzíteni a fontos szakpolitikai vagy politikai ügyekkel, például a Covid-19 vakcina beszerzésével kapcsolatos üzeneteket" - írta O'Reilly irodája az ügyről szóló nyilatkozatában.
Áprilisban a New York Times arról számolt be, hogy von der Leyen egy hónapon keresztül SMS-eket és hívásokat váltott Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatójával az európai térség vakcinabeszerzéséről folytatott tárgyalások részeként. A lap akkor azt írta, hogy a személyes diplomácia nagy szerepet játszott az oltóanyag-üzlet megkötésében.
O'Reilly kérte, hogy a Bizottság adja át az SMS-eket, de a Bizottság azt állította, hogy az ombudsmani hivatal szerint "semmilyen ilyen üzenetről nem készült feljegyzés".
A hivatal korábban már figyelmeztetett az uniós intézményeken belüli nyilvántartás fontosságára a Covid-korszak okozta miatt megnövekedett távmunka miatt. "Az uniós közigazgatásnak az uniós jog értelmében a lehető legnagyobb mértékben, nem önkényes és kiszámítható módon kell a tevékenységeire vonatkozó dokumentációt készítenie és megőriznie" - közölte az ombudsman júniusban.
A Pfizer továbbra is az EU egyik legfontosabb vakcinaszállítója, miután több megállapodást is megkötött Brüsszellel. A szállítmányok késedelme az év elején csalódást okozott az uniós vezetőknek, köztük magának von der Leyennek is. "Európa milliárdokat fektetett be a világ első Covid-19 vakcináinak kifejlesztésébe" - mondta januárban. "És most a vállalatoknak szállítaniuk kell. Teljesíteniük kell a kötelezettségeiket."