- Hollandia korán nyitott, mert az egészségügyi ellátórendszer még mindig leterhelt a koronavírus-betegekkel.
- A heti új fertőzöttek száma vasárnap 7584 volt, ami 13 százalékos növekedést mutat az előző héthez képest.
- A nyitás első lépéseként április 28-ától a kávézók teraszai kinyitottak, a kijárási tilalmat eltörölték, és a nem létszükségletű boltok ismét időpont nélkül fogadták a vásárlókat, a felsőoktatási intézmények mérsékelt számban újra fogadtak diákokat.
- A közegészségügyi hivatal (RVIM) kritizálta a nyitást és a további nyitási terveket, arra hivatkozva, a fertőzési adatok nem indokolják a további lazítást.
- Május első hetében a tervezett műtétek 51%-át halasztották el, kilenc kórház pedig jelezte, hogy nem tudják teljesen elvégezni a következő hat hétre tervezett életbevágó műtéteket.
- A Limburg tartományban található Heerlen és Sittard-Geleen kórházai a hónap elején jelezték, hogy nem tudnak több covidos beteget fogadni, mivel megteltek.
- Közben még legalább 6 ezer, teljes állásban dolgozó emberre lenne még szükségük az oltási kampányban.
A holland kormány május 6-án jelentette be, hogy beadták a hatmilliomodik covidvakcina-dózist, ezzel Hollandia a beadott dózisok számát tekintve 9. helyen áll Európában, viszont száz főre csupán kb. 33 oltás jut a 17 milliós országban.
Ezzel Hollandia továbbra is a sereghajtók között van az EU-ban, a száz főre jutó oltások arányában csak Szlovákia, Románia, Horvátország, Lettország és Bulgária teljesít rosszabbul (Magyarországon százezer híján hétmillió dózist adtak be, száz főre 70,5 beadott oltás jut, ebben a statisztikában a másodikok vagyunk az apró szigetország Málta után).
Az oltási program lassúságában nyilván szerepet játszik, hogy Hollandiában nem oltanak keleti vakcinákkal. A holland sajtó pozitívumként számolt be róla, hogy június végére 9,3 millió nyugati vakcinát várnak. Hollandiában Pfizert, Modernát, Johnson and Johnsont és (korlátok között) AstraZenecát használnak; Hugo de Jonge egészségügyi miniszter pedig abban reménykedik, hogy július elejére minden felnőtt hollandra (vagyis 14 millió főre) jut legalább egy dózis vakcina.
De Jogne hozzátette, hogy a lekötött Johnson and Johnson és AstraZeneca vakcinák időben történő érkezése nem garantálható. Utóbbiról egyenesen azt mondta, hogy "az egyik héten nagyon sokat szállítanak, a következő héten pedig semmit". A holland kormány szerződni tervez továbbá a német Curevac, a brit-francia Sanofi–GSK és az amerikai Novavax vakcinára, parlamenti kérdésre viszont De Jonge tisztázta, hogy a Szputnyik V-re egyelőre nem terveznek szerződni, a keleti vakcinákkal szembeni elzárkózás tehát továbbra is tart.
Mint emlékezetes, Szijjártó Péter már május 4-én azt nyilatkozta, hogy Magyarországon "van elég oltóanyag minden olyan ember beoltására, aki kéri".
(Mandiner nyomán.)