- Mert az nem képviseli a jelenlegi színes és diverz társadalmat.
Királynők és nem bináris emberek: a Spielköpfe szokatlan motívumokkal ellátott játékkártyákat készít. A fiatal vállalat hozzá kíván járulni a nyitott társadalomhoz - írja a FAZ.
Bubik, dámák és királyok - ezek a kártyajátékokban megszokott képek. És pontosan ez zavarta Jana Fischert, Samantha Schwickert és Carolin Bachot. A kieli diákok megalapították a Spielköpfe - Schwickert, Bach és Fischer GbR-t. "A szokásos kártyajáték egyáltalán nem tükrözi társadalmunkat" - magyarázza Jana Fischer.
A Spielköpfe játékkártyák a bubik, dámák és királyok nemeknek megfelelő és különböző módon átdolgozott ábrázolásaival készülnek. A számkártyák megmaradtak, ezért a szokásos módon paklival játszhatsz.
A kártyák különlegessége, hogy vannak dámák is. A figurák egészen másképp néznek ki, fogyatékkal élők és nem bináris emberek is szerepelnek rajtuk.
A Spielköpfe a diszkriminációmentes vizuális nyelv, az elismerő megközelítés és a nyitott társadalom híve. "A Spielköpfe az első sokszínű és a nemeknek megfelelő kártyapakli" - mondja Jana Fischer. A képek megvalósításában négy művésznő támogatta őt.
A mindennapi életben tapasztalható diszkriminációval, szexizmussal, rasszizmussal és kiváltságokkal kapcsolatos témákkal foglalkozó műhelyfoglalkozásokat is kínálnak, például "A női ciklus" címmel. A három alapító emellett egy ingyenes alkalmazást is készített a Solitaire kártyajátékhoz. "Tényleg mindenkit szeretnénk megszólítani, nemtől, kortól és fizikai megjelenéstől függetlenül" - mondja Fischer.
A vállalat a Kieli Egyetem projektmenedzsment kurzusából jött létre 2018 októberében. A három női hallgató a "Fenntarthatóság, társadalom és környezet" mesterképzésen a társadalmi struktúrákat tanulmányozta.
Miért fehér mindenki?
Samantha Schwickertnek kártyázás közben jött az ötlet. Elgondolkodott azon, hogy miért néz ki mindenki ugyanúgy a játékban, miért fehér mindenki, és miért férfi a király, a legmagasabb pozícióban lévő ember.
A diáklányok a játékkártyákkal szeretnének valami pozitívummal hozzájárulni a társadalomhoz. Fischer szerint azért választották a játékkártyákat, mert ezek "egyszerű eszközök arra, hogy szórakoztató módon sok embert érjünk el különböző helyzetekben".
Így a diszkriminációra, a rasszizmusra és a szexizmusra nemcsak tudományos kontextusban hívják fel a figyelmet, hanem közérthető, játékos formában is. Fischer szerint az ügyfélkör főként a társadalmi-ökológiai környezetből származik.
Több mint egy egyetemi projekt
"Mostanra ez már sokkal több, mint egy egyetemi projekt" - mondja. Az első kártyapaklikat 2019 őszén lehetett megvásárolni. A teljes pakli és a Doppelkopf pakli egyenként 12 euróba, a Rummy pakli 22 euróba kerül. Kezdetben kisebb versenyeken és két crowdfunding-kampányon keresztül finanszírozták a kártyák első nyomdai példányszámát, időközben az eladások már elégséges számúak.
Eddig körülbelül 8000 játékot adtak el, és több mint 100 emberhez jutottak el a workshopokkal. A három nő jelenleg havonta 320-350 játékot ad el. Nemzetközi terjeszkedést is terveznek, mert az elavult kártyapaklit a világ minden táján játsszák.