- A szövetséges erők kivonulása miatt felborult az afgán biztonsági helyzet, és egy új migrációs válság fenyeget.
- A BILD már most a 2015-ös helyzethez hasonlítja a 2021-es állapotokat.
Naponta 8000 ember érkezik, akik útlevelet akarnak - és lehetőleg minél hamarabb Németországba akarnak jutni - tudósít a BILD.
Sokan már hajnali 2 órakor eljönnek, hogy helyet kapjanak a sor elején, majd 12 órát várnak, néha még többet is. Itt, a kabuli útlevélhivatalban az afgánoknak egyetlen céljuk van: útlevelet szerezni, amellyel gyorsan elhagyhatják az országot.
Reggel 8 óra van, amikor meglátogatjuk az irodát. Fegyveres rendőrök őrzik a különböző utakat, amelyek egy csarnokba vezetnek, ahol az okmányok kiadása történik. Az egyik oldalon férfiak, a másikon nők és gyerekek. Mindannyian várakoznak Kabul tikkasztó hőségében.
Teljes a káosz: a folyosón egy alkalmazott egymás után kiabálja a neveket a mikrofonba, bélyegez, ellenőrzi az iratokat. Amit manapság az útlevélhivatalban látni, az jelképezi az országban uralkodó rossz hangulatot. Sokakat a tálibok miatti pánik hajt ide. Faisala (20) így nyilatkozott a BILD-nek: "Útlevelet akarok, és el akarom hagyni az országot! A háború kegyetlen, és a tálibok folyamatosan gyilkolnak. Hogyan éljek itt? Szeretnék minél hamarabb Németországba menni!"
Mahamdula (22): "Azért jöttem, hogy megújítsam az útlevelemet, féltem az életemet, a biztonsági helyzet katasztrofális. Először Törökországba akarok menni, aztán Németországba." Miért Németországba? "Mert Németország egy jó ország!"
Sokaknak, akikkel beszéltek a BILD tudósítói, és akik el akarják hagyni Afganisztánt, az első ország, ami eszükbe jut, mint célország, Németország. 2021 már ennyire hasonlít 2015-re.
A tálib offenzíva előtt az útlevélhivatal forgalmas volt, és amikor különösen zsúfolt volt, 2000 ember jött ide. Most 8000 ember van itt - minden nap!
Az útlevélhivatal vezetője elmagyarázta a BILD-nek: "Sok vidéki afgánnak nincs útlevele, különösen azokban a falvakban, ahol a tálibok uralkodtak vagy uralkodnak. Most akarják biztosítani magukat, és felkészülni a vészhelyzetre."
Az útlevelükre váró afgánok azonban nem úgy tűnik, hogy tovább akarnak várni. Valójában az elmúlt napokban már több incidens is történt az afgán-iráni és a török-iráni határon. Ez az a szárazföldi útvonal, amelyet sokan választanak, és amelyért több ezer eurót fizetnek.
A török biztonsági erők az elmúlt héten közel 1500 menekültet, többségükben afgánokat vettek őrizetbe az Iránnal közös délkeleti határ közelében - közölték tisztviselők az afganisztáni erőszak fokozódása közepette.
A videofelvételeken menekültek nagy csoportjai láthatóak a határvidéken, bár a török kormány szerint egyelőre nem nőtt a menekültek száma.
Az ENSZ menekültügyi szervezete becslései szerint január óta 270 000 afgán kényszerült elhagyni lakóhelyét az országon belül, így az otthonukból elűzöttek száma meghaladja a 3,5 milliót.