- Ez 600 000 forint minden hónapban.
- Abban az esetben is jár ez a támogatás, ha adott esetben mind a két szülő dolgozik.
- Bár ez a legritkább a német Hartz IV segély statisztikai összesítése alapján.
A szíriai menekültek közel 66 százaléka szorul állami támogatásra Németországban, ez jelentősen magasabb arány, mint a többi menekültcsoporté - írja a Magyar Nemzet.
A Hartz IV munkaerőpiaci támogatásért leginkább az alacsony képzettséget igénylő munkát végzők folyamodnak. Más kutatásokból az is kiderül, hogy a szíriai menekültek többsége jól érzi magát Németországban, és nem kívánnak hazatérni.
A munkaképes korú szíriai menekültek legalább kétharmada szorul részleges állami támogatásra a német munkaerőpiaci ügynökség júniusi jelentése szerint.
Az afgán menekültek esetében ez az arány 43, a szomáliaiaknál 37 százalék.
"Még sok dolgunk van az integráció területén" – mondta a jelentésre reagálva Mathias Middelberg, a CDU/CSU pártszövetség parlamenti csoportjának belpolitikai ügyekért felelős politikusa, aki úgy folytatta: többet kellene tenni azokért, akik már itt vannak, ahelyett, hogy az alacsony képzettségűek vagy a képzettség nélküliek bevándorlását támogatnák.
A német hatóságok továbbra sem tekintik Szíriát stabil országnak, így a mai napig fogadnak be onnan menekültügyi kérvényeket. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint 2011 óta körülbelül 1,1 millió bevándorló érkezett Szíriából az Európai Unióba, közülük megközelítőleg 600 ezren tartózkodnak Németországban.
A szíriaiak a Hartz IV alapján jogosultak állami támogatásra, amely ebben az évben személyenként havi 446 euróra (160 ezer forintra) nőtt, ami 14 eurós emelkedés az utoljára 2016-ban módosított havi támogatási kerethez képest. A jogosultak házastársa 401 eurót vehet fel, míg a 14–17 éves gyermekek után 373 euró, a 6–13 éves gyermekek után 309 euró, az öt év alatti gyermekek után 283 euró jár.
Valamennyi kategóriában nőtt a havi összeg ettől az évtől, így egy öttagú család, amelynek minden említett kategóriából van egy gyermeke, 1812 euróra (650 ezer forintra) jogosult havonta a német államtól.
A támogatás akkor is jár, ha az igénylő dolgozik ugyan, de így is a létminimum alatt él. Ezt erősíti meg a 2020-ra vonatkozó munkaerőpiaci jelentés is, amely szerint a szíriai menekültek nagy százaléka – többek között a megfelelő képesítések hiánya és az alacsonyabb fizetési sávok miatt – vehet részt a Hartz IV rendszerében. René Springer, az ellenzéki bevándorlásellenes AfD párt parlamenti képviselője szerint a külföldiek számát nullára kellene csökkenteni a Hartz IV programban.
Egy Németországban, Franciaországban, Hollandiában és Svédországban élő szíriai menekültek körében elvégzett felmérésből az is kiderült, a válaszadók 66 százaléka nem tervez visszatérni Szíriába a közeljövőben. Indokként a leggyakrabban a munkalehetőségek és a biztonság hiányát, valamint a lakhatási problémákat jelölték meg.
Az EASO adatai szerint 2020 végén 137 szíriai tért vissza hazájába Dániából, noha a skandináv ország a visszatérés esetén közel 26 ezer eurót (kilencmillió forintot) ajánlott fel fejenként az országban élő 35 ezer szíriai menekültnek.