- A BENNFENTES többször cikkezett már a 1,5 milliárd eurós német maszbeszerzésről, melynek során silány minőségű FFP2-maszkokat vásárolt a szövetségi kormány.
- Arról is írtunk, a kiszervezett koronateszt-központoknál ipari mértékű csalások történtek. Ezeket a központokat sokszor alvilági figurák üzemeltették, a napokban rajtaütések is voltak a botrány után.
- Volt, hogy 200 napi teszteltre 2000 számlát nyújtottak be a szövetségi egészségügyi minisztériumnak, az állam pedig fizetett.
- Most egy szakértő megszólalt az intenzíves ágyakat érintő csalás-sorozatról: szerinte "eurómilliárdok szivárogtak a mocsárba".
Hatalmas botrány a korona-válságban: a Szövetségi Számvevőszék (BRH) jelentése szerint számos kórház szándékosan kevesebb szabad intenzív ágyat jelentett be, mint amennyivel rendelkezett - azért, hogy pénzt szedjen be az adófizetőktől! - írja a BILD.
Ez a szövetségi kormány tudtával történt. Most a kórházak rossz gazdálkodása miatt a Német Betegvédelmi Alapítvány szakértője szólalt meg.
"A világjárvány könyörtelenül leleplezi, hogy mi megy rosszul az egészségügyi rendszerben" - dühöng Eugen Brysch, a Német Betegvédelmi Alapítvány vezetője a BILD-ben.
A német kórházak tudták, "hogyan működik [a szisztéma]". Brysch így folytatja: "A politikához mindig is közel állt a fizetett üres ágyak jelensége, amely tavaly jött létre. Ezeket egyáltalán nem lehetett elfoglalni, mert hiányzott a személyzet. De eurómilliárdok szivárogtak a mocsárba."
Ezt a szövetségi kormány is felismerte, és létrehozta "a túlterhelt otthonok kompenzációs kifizetéseit". "Természetesen a vezérigazgatók ismét tudták, hogyan használják ki az előnyökett. Egyszerűen csak matematikailag foglalja el az ágyakat a betegekkel. Az átverés ismét szélsebes volt" - tüzel Brysch.
Sőt, a Szövetségi Számvevőszék új jelentésében azt is megállapítja, hogy jó megközelítés volt, hogy a járvány leküzdése során közel 700 millió eurónyi forrást használtak fel a közelgő intenzív ágyhiány ellensúlyozására. Ez a hatalmas pénzkiadás további intenzív ápolási ágyak létrehozására irányult.
Csakhogy: "A rendelkezésre álló statisztikákból és adatgyűjtésekből nem derül ki a kapacitás ilyen mértékű növekedése" - állapítja meg a Számvevőszék. Ez vonatkozik a Német Interdiszciplináris Intenzív és Sürgősségi Orvosi Társaság (DIVI) nyilvántartásából lekérdezhető adatokra is.
Más szóval: nincs ellenőrzés arra vonatkozóan, hogy ténylegesen hány ágyat hoztak létre, de a támogatást és a kiegészítő támogatást felvették a nemlétező ágyak után is a kórházak.
"A kompenzációs kifizetések jelenlegi rendszere nemkívánatos és váratlan hatásokat eredményezett" - áll a BRH jelentésében.
A Robert Koch Intézet (RKI) adataihoz is jelentős kétségek fűződnek. Az RKI kifejezte az Egészségügyi Minisztériumnak azt a gyanúját, hogy a kórházak részben aluljelentették az intenzív ellátási helyek számát, hogy kompenzációt vehessenek fel.