- Az antiszemitizmus széles körben elterjedt Németországban, és az iszlámban mélyen gyökerezik: ezt mutatják az évek óta ismert tanulmányok eredményei - írja a FOCUS.
- Ez robbanásveszélyes a társadalmunk számára - fogalmaz a lap.
Régóta ismert - még a német kormány számára is -, hogy az antiszemitizmus széles körben elterjedt az európai muszlim lakosság körében. A berlini Társadalomtudományi Kutatóközpont (WZB) 2013-as tanulmánya szerint az európai muszlimok közel fele úgy véli, hogy a zsidókban nem lehet megbízni. Ehhez képest a keresztényeknek csak kevesebb mint tíz százaléka vallja ezt.
A tanulmány szerint Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában alig van különbség a muszlimok első és második generációja között. A vallási fundamentalizmus, az antiszemitizmus és a bigottság széles körben elterjedt és mélyen gyökerezik közöttük.
Nem csoda, hogy a Bertelsmann Alapítvány 2019-es tanulmánya szerint a németek 52 százaléka fenyegetőnek tartja az iszlámot. A felmérésben a muszlim németeket is megkérdezték.
A zsidó lakosság első kézből tapasztalja a muszlimok ellenségeskedéseit. A bielefeldi székhelyű Interdiszciplináris Kutatás Intézetének 2017-es, a konfliktusok és az erőszak kapcsolatát vizsgáló tanulmánya szerint a Németországban megkérdezett zsidók 81 százaléka azt mondta, hogy muszlimok már megtámadták, 61 százalékuk pedig szóbeli sértegetést vagy zaklatást tapasztalt.
Az antiszemitizmus identitást teremt a muszlimok számára, és jellemző az iszlámra
A szakértők szerint az okok az iszlámban gyökereznek: az iszlám világban az országok 53 százalékát tekintélyelvű módon kormányozzák, és csak négy százalékuk demokratikus - írja Ruud Koopmans, a WZB kutatója. Günther Jikeli berlini történész és szociológus 2018-ban bemutatta az európai muszlimok körében tapasztalható antiszemitizmusról szóló, aprólékos tanulmányát. Londonban, Berlinben és Párizsban különböző etnikai hátterű fiatal muszlim férfiakkal készített interjúkat.
Az antiszemitizmus nem a kivétel, hanem a szabály a muszlimok körében, és a zsidógyűlölet gyakran a norma
Ezekben az interjúkban az antiszemitizmus különböző formáit azonosította: a "klasszikus antiszemitizmust", mint például a sztereotípiák, miszerint a zsidók gazdagok; az Izraellel kapcsolatos antiszemitizmus formáit; és egy olyan antiszemitizmust, amely teljesen mellőzi az igazolásokat. Jikeli számára az antiszemitizmus "a muszlim identitás értelmezésében rejlik": a zsidókkal szembeni ellenségesség tehát része az iszlámnak, a muszlim létnek. Az antiszemitizmus nem a kivétel, hanem a szabály a muszlimok körében, és a zsidógyűlölet gyakran a norma - állapítja meg Jikeli.
Matthias Küntzel hamburgi politológus szerint a "gyengének és megvetendőnek" érzett zsidók megalázása az iszlám jellemző része: "Amikor 2014 nyarán arab fiatalok Berlinben azt a jelszót skandálták: 'Zsidó, zsidó, gyáva disznó, gyere ki és harcolj egyedül', ez a lealacsonyítás szembetűnő lett. Amikor 2018 áprilisában Berlinben egy arab az övéhez nyúlt, hogy megkorbácsoljon vele egy kipát viselőt, ő is egy olyan archaikus nyelvet használt, amely többet fejez ki, mint az erőszak: a köpködéshez vagy a pofonhoz hasonlóan az öves verés a másik lekicsinylésére szolgál - a megalázás itt fontosabb volt, mint a fizikai sérülés" - fogalmaz a kutató.
Az arab, iráni és török média nagy befolyása
A tudósok az arab, iráni és török média befolyását tekintik az európai muszlim közegekben széles körben elterjedt antiszemitizmus egyik okának. Itt az antiszemitizmus gyakran elég nyíltan megnyilvánul - írja a jénai Demokrácia és Civil Társadalom Intézet (IDZ): "Emellett érvényesül a külföldről fizetett iszlamista szervezetek befolyása a németországi mecsetegyesületekre és az imámokra is" - írják.
A zsidók elleni fizikai támadásokat és a zsinagógák meggyalázását és lerombolását tehát főként fiatal, többnyire arab származású muszlim elkövetők követik el - írja az IDZ. Az elmúlt években Európában számos antiszemita gyilkosságért is muszlim elkövetők felelősek: ilyen volt például a 2012-es toulouse-i zsidó iskola elleni támadás, amelyben egy tanárt és három gyermeket lőttek agyon; a 2014-es brüsszeli zsidó múzeum elleni támadás, amelyben négy ember halt meg; a 2015-ös Párizs melletti zsidó szupermarket elleni támadás, amelyben négy ember halt meg; és a 2015-ös koppenhágai zsinagóga elleni támadás, amelyben két ember halt meg.
A fiatal migránsok körében nagyobb az erőszakra való hajlam
Eddig a rendőrségi statisztikák a megoldatlan antiszemita bűncselekményeket automatikusan a szélsőjobboldali szélsőségeseknek tulajdonították: "A zsidókkal szembeni ellenségesség azonban a muszlim országokból érkező bevándorlók körében is probléma. Ez egy érzékeny kérdés, amivel sokan nem akarják megégetni magukat" - mondta a FOCUS Online-nak Susanne Schröter frankfurti professzor, a Globális Iszlámkutatási Centrum vezetője. Schröter szerint a statisztikák így hamis képet festenek.
Honnan ered tehát az utcai erőszak, amely újra és újra megmutatkozik, és amely miatt nemrégiben számos tüntetés eszkalálódott a német városokban?
- Különösen a fiatalabb migránsok körében elterjedt az utcai erőszak, akik között sok muszlim is van, és közöttük nagyobb az erőszakra való hajlam. A német integrációs politika nem csak a tolerancia tekintetében teljesít rosszul: a bűnügyi statisztikákban is toronymagasan vezetnek a migrációs hátterű bűnözők - vallástól függetlenül. (A muszlimok mintegy 5,5 millióan vannak, ami a németországi migrációs hátterű emberek körülbelül egynegyedét teszi ki). Ha a statisztikákat kiigazítjuk a menedékjogi bűncselekményekkel vagy az átutazó bűnözőkkel, akkor mindenekelőtt a fiatalok kerülnek a bűnözéskutatás fókuszába.
- Bár a fiatalkorúak bűnözése a 2000-es évek óta csökken, a Christian Pfeiffer volt igazságügyi miniszter által vezetett Alsó-Szászországi Kriminológiai Kutatóintézet megállapította, hogy "a migrációs háttérrel rendelkező fiatalkorúak továbbra is körülbelül kétszer annyi rablást és testi sértést követnek el, mint a migrációs háttérrel nem rendelkező fiatalkorúak. A tanulmányok többsége szerint a migrációs háttérrel rendelkező serdülők gyakrabban számolnak be erőszakos bűncselekmények elkövetéséről, és gyakrabban jelennek meg a többszörös erőszakos elkövetők között" - írja Christian Walburg, a Münsteri Egyetem Bűnügyi Tudományok Intézetének munkatársa.
- Walburg: "A legmagasabb bűnözési arány minden társadalomban és minden időben a serdülőkorból a felnőttkorba való átmenetben lévő férfiak körében figyelhető meg. Ez a tény különösen jelentős az elmúlt években ide költözött menedékkérők regisztrációs vizsgálatakor, akik között jóval több volt a "kriminológiailag releváns' korú férfi, mint a lakosság egészében". A migránsok pedig egyre fiatalabbak: 2015-ben és 2016-ban az összes menedékkérő 34 százaléka 16 és 29 év közötti férfi volt, míg 2015 végén a német lakosság mindössze 7,8 százaléka. A szíriai konfliktus kezdete után pedig túlnyomórészt muszlim menekültek érkeztek.
A közel-keleti konfliktus következményei - zsidógyűlölet a muszlimok körében: Miért nem stimmelnek a statisztikák az antiszemita bűncselekményekkel kapcsolatban?
Az 1960-as évekbeli első vendégmunkás-megállapodások óta a szövetségi kormány, valamint a tartományok és a helyi hatóságok bűnösen elhanyagolták a migránsok integrációját a német oktatási rendszerbe. A vendégmunkásokat és a menekülteket évtizedekig magukra hagyták - először abban a hitben, hogy a vendégmunkások végül hazatérnek, majd a félreértett multikulturális toleranciában. Sok nagyvárosban hotspotok és gettók alakultak ki, amelyek belső struktúráját ma már nehéz felbomlasztani.