Németországban is marad a kormány különleges felhatalmazása

Németországban is marad a kormány különleges felhatalmazása
  • A csökkenő fertőzési adatok ellenére Merkel kancellár azt akarja, hogy továbbra is az országos hatókörű, úgynevezett járványügyi helyzet maradjon érvényben.
  • Számos szabályozás függ ettől, a döntést azonban a Bundestagnak kell meghoznia.
  • A felhatalmazás feljogosítja a német szövetségi kormányt arra, hogy közvetlenül, parlamenti jóváhagyás nélkül adjon ki rendeleteket.

A koalíciós frakciók június után három hónappal meg akarják hosszabbítani a szövetségi kormány különleges hatáskörét, a csökkenő koronaszámok ellenére - írja a WELT.

"A koalíción belül egyetértünk abban, hogy további három hónapra fenntartsuk az országos szintű járványhelyzetet" - mondta Thorsten Frei (CDU), az uniós frakció alelnöke a Stuttgarter Zeitung és a Stuttgarter Nachrichten című lapoknak: "Erre a jövő héten kerül sor a Bundestagban".

Dirk Wiese, az SPD frakció alelnöke a WELT-nek elmondta: "A járványhelyzet szeptemberig történő meghosszabbítása indokolt, mivel a Német Bundestag bármikor feloldhatja azt, ha a helyzet megengedi".

Wiese párttársa, Johannes Fechner, az SPD-frakció jogpolitikai szóvivője hozzátette: "Nem célunk, hogy szeptemberben ismét meghosszabbítsuk a járványhelyzetet. A következő hónapokban megvitatjuk, hogyan módosíthatjuk a fertőzésvédelmi törvényt, hogy a járványhelyzet fennállása esetén is lehetővé váljanak az olyan alacsony beavatkozással járó védőintézkedések, mint a maszk viselése."

A csökkenő fertőzési adatok ellenére Angela Merkel (CDU) német kancellár is támogatja az úgynevezett járványügyi helyzet országos hatályú kiterjesztését, erről tájékoztatott Steffen Seibert kormányszóvivő. A világjárványban számos jelenlegi szabályozás függ ettől, például az oltási előírások vagy a beutazási korlátozások.

Maszkkötelezettség csak akkor, ha járványhelyzet van

A fertőzésvédelmi törvény szerint a Bundestag meghatározhatja és visszavonhatja az ilyen "járványhelyzetet". A kialakult helyzet feljogosítja a szövetségi kormányt arra, hogy közvetlenül, parlamenti jóváhagyás nélkül adjon ki rendeleteket, például a vizsgálatokról, a védőoltásokról, a munkahelyi egészségvédelemről és biztonságról vagy a belépésről. Ez képezi az alapját a tartományok számos korlátozó intézkedésének is. Például kötelező maszkokat vagy kijárási tilalmat csak akkor lehet elrendelni, ha a járványhelyzetet megállapították.

Ennek előfeltétele, hogy "a Német Szövetségi Köztársaság egész területén súlyos közegészségügyi veszély álljon fenn". A fertőzésvédelmi törvény szerint ez a helyzet akkor áll elő, "ha az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi szintű közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki, és fennáll a veszélye annak, hogy a Németországi Szövetségi Köztársaságba veszélyes fertőző betegség kerül be".

Az elmúlt napokban a CDU/CSU és az SPD között vita alakult ki a hosszabbítás időtartamáról. Különösen Wiese, az SPD frakcióvezető-helyettese ragaszkodott ahhoz, hogy a járványhelyzetet csak néhány hét múlva határozzák meg. Azt mondta, hogy az őszi hosszabbítás "pszichológiai okokból" rossz jelzés lenne.

Alkotmányjogászok szkeptikusak

Az alkotmányjogászok szintén kritikusan nyilatkoztak a három hónapos hosszabbításról. "Mindannyiunknak érdeke, hogy az alkotmányjog szerinti normális állapot minél hamarabb helyreálljon" - mondta például Michael Brenner, jénai alkotmányjogász. A CDU/CSU ezzel szemben azzal érvelt, hogy a Bundestag csak márciusban döntött arról, hogy a járványhelyzet egy döntéssel három hónapig érvényes, majd automatikusan lejár. Ráadásul a Bundestag bármikor idő előtt feloldhatja a járványhelyzetet. "Ezért szükségtelen és teljesen abszurd lenne a törvényt néhány hetente megváltoztatni" - mondta Frei.

Ennek semmi köze a június 30-án lejáró "szövetségi vészfékhez". Ezt visszamenőlegesen írták bele a fertőzésvédelmi törvénybe. A WELT információi szerint nem is tervezik a meghosszabbítását.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-06-21 | 14:10
Drogkereskedő nyitott tüzet német rendőrökre, egy rendőr megsérült, két tiszt elmenekült, most bíróság előtt kell felelniük

Drogkereskedő nyitott tüzet német rendőrökre, egy rendőr megsérült, két tiszt elmenekült, most bíróság előtt kell felelniük

  • Egy kábítószer-kereskedő tüzet nyitott egy rendőrségi ellenőrzés során.
  • A két rendőrnő ahelyett, hogy segített volna sérült kollégájának, elmenekült.
  • A két rendőrnőnek így gyáva viselkedésük miatt bíróság elé kell állnia Németországban.
  • Állítólag egyszerűen magára hagyták sérült kollégájukat.
Kül 2021-07-21 | 13:56
A sokkoló árvizek után súlyos kritika éri a katasztrófavédelmet Németországban

A sokkoló árvizek után súlyos kritika éri a katasztrófavédelmet Németországban

  • Az emberek a közszolgálati adókat is kritizálják, melyek nem figyelmeztették az észak-nyugati lakosságot a közelgő veszélyre.
  • Az érintett területeken pedig korábban leszerelték a vészjelző szirénákat.
  • Holott az, hogy nagymértékű csapadék várható, napok óta ismert volt a meterológiai szerveknél, és a britek is figyelmeztették Németországot, hogy nagyon nagy esőzés lesz.
  • A BILD azt írja, SMS-ben is figyelmeztethettek volna a hatóságok az árvízveszélyre, de ez elmaradt, mert Berlin nem vezette be a veszélyhelyzeti figyelmeztetésre vonatkozó Uniós irányelvet.
  • Emiatt kötelezettségszegési eljárást is indított Németország ellen az Európai Bizottság.
Kül 2021-05-15 | 22:12
BILD: Izrael-gyűlölet a német utcákon!

BILD: Izrael-gyűlölet a német utcákon!

  • Miközben Izraelben öt napja bombák repkednek, Németországban mozgósítanak az Izrael-gyűlölők.
  • A demonstrációkon azt kiabálják, "szaros zsidók", zsinagógákat támadnak meg, és izraeli zászlókat gyújtanak fel.
  • Szombaton országszerte összegyűltek a demonstrálók és Izrael ellen tüntettek.

 

Kül 2021-06-27 | 08:30
A megvadult nigériai 9 embert sebesített meg dél-Tirolban

A megvadult nigériai 9 embert sebesített meg dél-Tirolban

  • Pénteken történt az eset, azon a délutánon, amikor a würzburgi szomáliai megölt 3 embert és 10 embert megsebesített.
Kül 2021-06-25 | 20:25
A würzburgi rendőrség megerősítette, hogy a késes támadásnak 3 halottja van

A würzburgi rendőrség megerősítette, hogy a késes támadásnak 3 halottja van

  • Christian Schuchardt Főpolgármester és Joachim Hermann bajor belügyminiszter megérkeztek a helyszínre.
Kül 2021-09-28 | 10:39
Robbanás Svédországban, 23 embert szállítottak kórházba, százakat evakuáltak

Robbanás Svédországban, 23 embert szállítottak kórházba, százakat evakuáltak

  • A robbanás eredete még nem ismert, de nem zárják ki, hogy bűnbandák által elkövetett bűncselekményről van szó.
  • A mentőszolgálat szerint a robbanásnak "nincsenek természetes okai".