- A csökkenő fertőzési adatok ellenére Merkel kancellár azt akarja, hogy továbbra is az országos hatókörű, úgynevezett járványügyi helyzet maradjon érvényben.
- Számos szabályozás függ ettől, a döntést azonban a Bundestagnak kell meghoznia.
- A felhatalmazás feljogosítja a német szövetségi kormányt arra, hogy közvetlenül, parlamenti jóváhagyás nélkül adjon ki rendeleteket.
A koalíciós frakciók június után három hónappal meg akarják hosszabbítani a szövetségi kormány különleges hatáskörét, a csökkenő koronaszámok ellenére - írja a WELT.
"A koalíción belül egyetértünk abban, hogy további három hónapra fenntartsuk az országos szintű járványhelyzetet" - mondta Thorsten Frei (CDU), az uniós frakció alelnöke a Stuttgarter Zeitung és a Stuttgarter Nachrichten című lapoknak: "Erre a jövő héten kerül sor a Bundestagban".
Dirk Wiese, az SPD frakció alelnöke a WELT-nek elmondta: "A járványhelyzet szeptemberig történő meghosszabbítása indokolt, mivel a Német Bundestag bármikor feloldhatja azt, ha a helyzet megengedi".
Wiese párttársa, Johannes Fechner, az SPD-frakció jogpolitikai szóvivője hozzátette: "Nem célunk, hogy szeptemberben ismét meghosszabbítsuk a járványhelyzetet. A következő hónapokban megvitatjuk, hogyan módosíthatjuk a fertőzésvédelmi törvényt, hogy a járványhelyzet fennállása esetén is lehetővé váljanak az olyan alacsony beavatkozással járó védőintézkedések, mint a maszk viselése."
A csökkenő fertőzési adatok ellenére Angela Merkel (CDU) német kancellár is támogatja az úgynevezett járványügyi helyzet országos hatályú kiterjesztését, erről tájékoztatott Steffen Seibert kormányszóvivő. A világjárványban számos jelenlegi szabályozás függ ettől, például az oltási előírások vagy a beutazási korlátozások.
Maszkkötelezettség csak akkor, ha járványhelyzet van
A fertőzésvédelmi törvény szerint a Bundestag meghatározhatja és visszavonhatja az ilyen "járványhelyzetet". A kialakult helyzet feljogosítja a szövetségi kormányt arra, hogy közvetlenül, parlamenti jóváhagyás nélkül adjon ki rendeleteket, például a vizsgálatokról, a védőoltásokról, a munkahelyi egészségvédelemről és biztonságról vagy a belépésről. Ez képezi az alapját a tartományok számos korlátozó intézkedésének is. Például kötelező maszkokat vagy kijárási tilalmat csak akkor lehet elrendelni, ha a járványhelyzetet megállapították.
Ennek előfeltétele, hogy "a Német Szövetségi Köztársaság egész területén súlyos közegészségügyi veszély álljon fenn". A fertőzésvédelmi törvény szerint ez a helyzet akkor áll elő, "ha az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi szintű közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki, és fennáll a veszélye annak, hogy a Németországi Szövetségi Köztársaságba veszélyes fertőző betegség kerül be".
Az elmúlt napokban a CDU/CSU és az SPD között vita alakult ki a hosszabbítás időtartamáról. Különösen Wiese, az SPD frakcióvezető-helyettese ragaszkodott ahhoz, hogy a járványhelyzetet csak néhány hét múlva határozzák meg. Azt mondta, hogy az őszi hosszabbítás "pszichológiai okokból" rossz jelzés lenne.
Alkotmányjogászok szkeptikusak
Az alkotmányjogászok szintén kritikusan nyilatkoztak a három hónapos hosszabbításról. "Mindannyiunknak érdeke, hogy az alkotmányjog szerinti normális állapot minél hamarabb helyreálljon" - mondta például Michael Brenner, jénai alkotmányjogász. A CDU/CSU ezzel szemben azzal érvelt, hogy a Bundestag csak márciusban döntött arról, hogy a járványhelyzet egy döntéssel három hónapig érvényes, majd automatikusan lejár. Ráadásul a Bundestag bármikor idő előtt feloldhatja a járványhelyzetet. "Ezért szükségtelen és teljesen abszurd lenne a törvényt néhány hetente megváltoztatni" - mondta Frei.
Ennek semmi köze a június 30-án lejáró "szövetségi vészfékhez". Ezt visszamenőlegesen írták bele a fertőzésvédelmi törvénybe. A WELT információi szerint nem is tervezik a meghosszabbítását.