- Napok óta éles vita folyik Berlinben arról, Németország adjon-e át Leopard tankokat az ukrán seregnek.
- Az SPD-s Scholz kancellár óvatos, nem akarja magára haragítani Oroszország elnökét, Vlagyimir Putyint.
- Az öreg SPD-sek között ugyanis még tartja magát a mondás, hogy abból nagy baj lesz, ha megint német tankok néznek farkasszemet az oroszokkal.
- Karácsony Gergely hozzá hasonlóan sötétzöld német barátai - miközben évtizedeken át voltak békegalambok - mindenképpen a tankok átadását, azaz a háború további eszkalációját és elnyújtását akarják.
- Ennek hangot is adnak, és ma elfogadtattak a szélsőbaloldali Európai Parlamenttel egy határozatot, amely felszólítja Scholzot, haladéktalanul adjon át Ukrajnának Leopardokat.
- Továbbá járuljon hozzá, hogy ezt a lengyelek és a finnek is megtehessék.
- Németország engedélyétől függ ugyanis, hogy ez a két állam átadhassa a saját német tankjait az ukrán hadseregnek.
Az EU Parlament nyomást gyakorol Scholzra: az EU Parlament fokozta a Scholz kancellárra nehezedő nyomást. A képviselők többsége felszólította Scholzot, hogy engedélyezze a "Leopard" harckocsik szállítását Ukrajnába. A határozat több szempontból is rendkívüli - tudósít a tagesschau.
Az Európai Parlament több képviselőcsoportja indítványt terjesztett elő, amelyben felszólítják a német kormányt, hogy engedélyezze a Leopard 2 harckocsik szállítását Ukrajnába. A kezdeményezés egy német politikustól származik: Reinhard Bütikofer, az Európai Parlament külpolitikai szakértője és a Zöldek szövetségi elnöke volt 2002 és 2008 között. Bütikofer nyilatkozatával szembeszáll a német kancellárral - és sikerült maga mögé állítania az európai parlamenti képviselők egyértelmű többségét Strasbourgban.
Az elfogadott indítvány felszólítja Olaf Scholz kancellárt, hogy engedélyezze a Leopard harckocsik szállítását Ukrajnába. Scholz azt is javasolja, hogy azok az uniós országok, amelyek tankokat akarnak szállítani, hozzák össze egy konzorciumban. A tankokat ezután "további késedelem nélkül" a háborús övezetbe kell szállítani.
A kezdeményezés nagy port kavar ugyan, de politikailag az állásfoglalásnak nincs kötelező ereje, és jelenleg csak két ország - Lengyelország és Finnország - tett javaslatot arra, hogy nyugati gyártmányú Leopard harckocsikat szállítson Ukrajnának.
Ennek ellenére a kezdeményezés nagy port kavar.
Az, hogy egy kormányfőt személyesen kérnek fel valamire egy európai parlamenti indítványban, szokatlannak számít. Még a tapasztalt képviselők sem tudtak felidézni hasonló esetet.
Az is szokatlan, hogy a kezdeményezés egy zöld politikustól származik - miközben ők is a kormánykoalíció tagjai.