- A demokrácia jegyében.
Dorothea Marx (SPD), az erfurti tartományi parlament képviselője az AfD betiltására szólított fel. "Az idő megérett" - mondta Marx a dpa hírügynökségnek - tudósít a Junge Freiheit.
Elmondta, hogy miután számos alkalommal az alkotmányvédelmi hivatal figyelte a pártot, logikus volt, hogy az állam további intézkedéseket hoz, és kizárja a pártfinanszírozásból. "A következő logikus lépés a párt betiltása lenne" - hangsúlyozta az SPD politikusa.
Marx szerint az egyes állami szövetségek betiltása is lehetséges lenne. "Az AfD gyűlöletkeltése és agitációja többé nem azonosítható a demokratikus véleményszabadsággal".
Csak az alkotmánybíróság tilthat be pártokat
Marx felvetése támogatást kapott Katharina König-Preuss thüringiai baloldali politikustól, aki maga is kapcsolaható az Antifahoz.
"A betiltás segíthet megfosztani az AfD-t az állami pénzektől" - mondta az országgyűlési képviselő. "A tiltás az AfD tagjainak gyorsabb lefegyverzését is elősegítheti. Bizonyíthatóan mintegy 50 éles lőfegyverrel felfegyverzett AfD-s szereplőről tudunk a Szabadállamban." Hozzátette, hogy a párt nem kevésbé "küzd az emberi méltóság, a demokrácia elve és a jogállamiság ellen, mint az NPD".
Németországban csak a szövetségi alkotmánybíróság dönthet egy párt betiltásáról. Korábban csak a Szocialista Birodalmi Pártot (1952) és a KPD-t (1956) tiltották be.
Az NPD ellen indított megfelelő eljárás meghiúsult, miután a német legfelsőbb bíróság első körben nem tudta tisztázni, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal besúgói mennyire nagy befolyással rendelkeztek. A második kísérletben Karlsruhe úgy döntött, hogy bár az NPD meg akarta szüntetni a szabad demokratikus alaprendet, de végül is túl jelentéktelen.