- Ugyan a magyarországi dollármédia firkászai úgy rajongják a háborút a biztonságos Budapestről, mint kisgyerek a dodzsemet, a helyzet nem ennyire önfeledt.
- Egyre több, a nyugati fegyverszállításokban résztvevő ország pedzegeti: a saját védelmi képességek leépítése nem járható út.
"Mint hadsereg, ezáltal átmenetileg gyengébbek leszünk": a brit hadsereg főnöke levelet írt a katonáknak, amelyben arra figyelmeztet, hogy "ha tankok és más katonai felszerelések küldésével segítünk Ukrajnának, az sebezhetőbbé teheti csapatainkat" - írja Daily Mail.
Sir Patrick Sanders tábornok ismertette a katonai felszerelések adományozásának realitásait: a katonákhoz intézett üzenete néhány perccel azután keltezett, hogy a brit kormány bejelentette a legutóbbi segélynyújtást. A Daily Mail hadseregben szolgáló forrásai szerint a beavatkozás célja, hogy "a miniszterek lábát tűzbe tartsák". A legutóbbi brit segélycsomag célja, hogy feloldja az ukrajnai harctéren kialakult patthelyzetet.
A brit hadsereg vezetője hétfőn arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság Ukrajnának nyújtott támogatása "gyengíti" az országot.
Sir Patrick Sanders tábornok a Daily Mail birtokába jutott levelében kifejtette, hogy Nagy-Britannia számára milyen realitásokkal jár, ha ennyi katonai felszerelést adományoz. A vezérkari főnök katonákhoz intézett üzenete néhány perccel azután jelent meg, hogy a védelmi miniszter bejelentette a legújabb segélynyújtást.
Katonai források szerint Sir Patrick tábornok beavatkozása arra irányult, hogy "tűzbe tartsa a miniszterek lábát" az ígéretekkel kapcsolatban, miszerint a brit hadsereg visszakapja, amit odaad.
Ahogy Ben Wallace tegnap az alsóházban elmondta, az Egyesült Királyság 14 Challenger 2 fő harckocsit küld. Ezek mellé mentőjárművek, hatalmas mennyiségű pótalkatrész, több száz páncélozott jármű, AS-90 tüzérségi nehézágyúk, nagysebességű rakéták és drónok is érkeznek.
A legújabb segélycsomag a NATO-szövetségesek hozzájárulásai mellett az ukrajnai harctéren kialakult patthelyzet feloldását szolgálja. Hónapok óta tartó patthelyzet után Ukrajna és Oroszország tavaszi offenzívákat tervez, amelyek sikere vagy kudarca meghatározhatja a háború kimenetelét.
Az Egyesült Királyság harckocsikészletei azonban az elmúlt években drámaian megfogyatkoztak, ezért a hadsereg vezető tisztjei és katonái egyre jobban aggódnak. Sir Patrick tábornok egy példátlan beavatkozásban a következőket mondta a katonáknak: "Ha feladjuk ezeket a képességeket, akkor hadseregként átmenetileg gyengébbek leszünk, ezt nem lehet tagadni."
Sir Patrick tábornok szavait a védelmi minisztérium Defence Connect nevű privát internetes szerverén tették közzé. A katonai támogatás biztosításáról szóló vitához való hozzájárulását üdvözölték azok a katonák, akik aggódnak a brit fegyveres erők mérete és a MoD megdöbbentő beszerzési eredményei miatt.
Az Ajax páncélozott jármű egy példa erre. Már 3,5 milliárd fontba került, mégis hat évet késik a szolgálatba állítása.
A "könnyű harckocsit" annyira rosszul tervezték, hogy nagy sebességnél nem tudott pontosan tüzelni, és olyan zajos volt, hogy a személyzet süket lett tőle.
Pillanatokkal Sir Patrick tábornok levelének nyilvánosságra hozatala előtt Wallace úr a következőket mondta a Háznak: "Ma bejelenthetem az eddigi legjelentősebb harci erőcsomagot az ukrán sikerek felgyorsítása érdekében. Elnök úr, mi leszünk az első ország, amely nyugati harckocsikat adományoz. És a kiküldött század helyett egy további századnyi saját Challenger harckocsit fogunk magasabb készültségbe helyezni."
Wallace azt is megerősítette, hogy a harckocsik és az AS90-esek a meglévő készletekből származnak majd. A hadseregen belüli aggodalmak eloszlatására tett kísérletként azonban azt mondta, hogy előrehozza a tüzérségi fegyverek korszerűsítésére irányuló program menetrendjét.
Bejelentette továbbá, hogy az ukrajnai konfliktus tanulságai alapján felülvizsgálják, hogy az Egyesült Királyságnak szüksége van-e nagyobb harckocsiparkra., merthogy a Challenger 2 harckocsit a Challenger 3 váltja fel. A korszerűsített változatból azonban várhatóan jóval kevesebb lesz majd.
Az Egyesült Királyság 227 Challenger 2 harckocsija közül sok nincs olyan állapotban, hogy harctéri körülmények között lehessen használni. Az 1994-ben bevezetett harckocsi 62,5 tonnát nyom, és egy 120 mm-es puskával és egy 7,62 mm-es lánctalppal van felfegyverezve.