- Drámai helyzetről ír a ZDF és a WELT.
- Mint ismert, Németországban a népesség nagy része bérlő.
- Egy tanulmány szerint jelenleg 700 000 lakás hiányzik a bérlői piacról.
- Ez több mint 20 éves rekord.
Egy tanulmány szerint 2023-ban meghaladja a 700 000-es számot a lakáshiány Németországban - különösen a szociális és olcsó lakásokból. A társadalmi szervezetek építési offenzívát követelnek, tudósít a ZDF és a WELT.
A bérlői szövetségek és az építőipari szakszervezetek, valamint a szociális és ágazati szövetségek felszólították a szövetségi és a tartományi kormányokat, hogy 2025-ig 50 milliárd eurót teremtsenek elő a szociális lakáspiac számára.
Csak így érhető el a szövetségi kormány célja, hogy ebben a választási időszakban 400 ezer szociális lakást hozzon létre - fejtette ki a szövetség Berlinben.
Több mint 20 éve a legnagyobb lakáshiány
A Szövetség megbízásából a Pestel Intézet és az ARGE építőipari kutatóintézet által készített tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy 2023-ra rekordméretű lakáshiány fenyeget. Több mint 700 000 lakás hiányozhat. Ez több mint 20 éve a legnagyobb lakáshiány.
A szövetség 50 milliárd eurós különalapot javasol, amelyhez a szövetségi kormánynak 38,5 milliárd eurót kellene előteremtenie a tartományokkal kötött finanszírozási megállapodás szerint. Ellenkező esetben a szociális lakáspiacot az összeomlás veszélye fenyegeti.
A szövetségi kormány eddig csupán 14,5 milliárd euróval kívánja támogatni a szociális lakások építését 2026-ig.
Költségcsökkentés és a tervezés felgyorsítása szükséges
A szövetség költségcsökkentésre és gyorsított tervezésre is felszólított. Például a szociális lakások adóját 19 százalékról hét százalékra kellene csökkenteni.
Németországban jelenleg mintegy 1,1 millió szociális lakás van. Az 1980-as évek végén körülbelül négymillió volt. Németországban több mint tizenegymillió bérlő háztartás jogosult lakhatási jogosultsági igazolásra és így szociális lakhatásra.
A Német Bérlők Szövetsége szintén a lakáspiac masszív torzulásaira figyelmeztetett. A helyzet "egyre drámaibbá válik" - mondta a Funke Mediengruppe-nak Lukas Siebenkotten, a bérlők egyesületének elnöke.
A lakáshiány vészharangjai már régóta nem kongattak olyan hangosan, mint most.
Lukas Siebenkotten, bérlők egyesülete a szövetségi és az állami kormánynak most meg kell fordítania a helyzetet - "különben elképzelhetetlen katasztrófát fogunk átélni a lakáspiacon" - folytatta Siebenkotten. Várakozásai szerint 2023 "nagyon nehéz év lesz a bérlők számára".
Az okok: Ukrajna háború és kevesebb építési tevékenység
A tanulmány szerint mindenekelőtt az ukrajnai háború okozta nagymértékű beáramlás volt az, ami tavaly megterhelte az amúgy is feszült lakáspiacot. De a megnövekedett beruházási költségek és az építőipari tevékenységek ezzel kapcsolatos visszaesése is negatívan hatott a lakáspiaci helyzetre.
Az IG BAU ellentmondást lát a lakáspiaci problémák és a szövetségi kormány azon terve között, hogy jelentősen növelje a külföldről bevándorló szakképzett munkaerő számát. "Lakhatás és munka - ezek összetartoznak. Senki sem fog idejönni, ha nem tud itt élni, vagy csak horribilisan magas bérleti díjak mellett" - mondta Harald Schaum, a szakszervezet helyettes vezetője.