- Újabb külföldi beavatkozási kísérlet a magyar nyilvánosságba és belpolitikába.
- A hivatalos indoklás az álhírek és a dezinformációk elleni fellépés.
- A kiadó vállalkozás a Soros György finanszírozásában álló 444 kiadója, a Magyar Jeti Zrt. lesz.
- A kapcsolódó kutató-munkáért a Hammer Ferenc vezette Media Universalis Alapítvány felel majd.
- Hammer saját szavai szerint gyerekkori jó barátja Dessewffy Tibornak, aki Gyurcsány Ferenc szoros szövetségese volt 2010 előtt; Dessewffy egy think tanket gründolt a volt miniszterelnöknek, ez volt a DEMOS Alapítvány.
- Hammer és Dessewffy továbbá a motorjai annak az ellenzéki propagandaportálnak, ami Erősítő néven fut, és kizárólag ellenzéki tartalmakat hirdet elképesztő pénzekből a Facebookon.
- Dessewffy pedig tagja egy olyan, kiterjedt adatgyűjtésre specializálódott vállalkozásnak (DatAdat), mely a DK-s és ellenzéki csetbotokat üzemelteti, és amiben szerepet vállal tulajdonosként Gyurcsány szövetségese, Bajnai Gordon és Ficsor Ádám is, valamint ott dolgozik Bajnai korábbi kabinetfőnöke, Szigetvári Viktor is.
- A Gyurcsány-család és a hozzá közelálló körök nem először kapnak pénzt Brüsszeltől.
- Korábban az Altus Zrt., Gyurcsányék családi vállalkozása kapott Brüsszeltől milliárdokat.
- Vagyis az újabb kezdeményezéssel teljes együttműködés alakul ki a Soros-hálózat és Gyurcsány Ferenc körei között, a számlát pedig Brüsszel fizeti, közpénzből.
- A baloldal és a Soros-hálózat legutóbbi együttműködésére példa, hogy a baloldali előválasztás informatikai hátterét a Soros György támogatta aHang biztosította.
Az álhírek és dezinformáció-ellenes stratégia részeként, az EDMO tevékenységét kiegészítendő az Európai Bizottság tavaly további nemzeti digitális média-obszervatóriumok létrehozására írt ki pályázatot. Ezen a pályázaton indult és nyert a francia AFP vezette konzorcium - írja a 444.
A magyarországi kiadványért a 444-et és a Qubitot is kiadó Magyar Jeti Zrt, a kapcsolódó kutató-munkáért a Hammer Ferenc vezette Media Universalis Alapítvány, a technológiai hátteréért pedig az Epresspack felel majd.
A Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO - Hungarian Digital Media Observatory) célja, hogy gyakorló újságírók és szerkesztők, médiakutatók és a terület más szakértőinek segítségével lépjen fel az álhírek és a dezinformáció terjedése ellen, és erősítse a tudatos médiafogyasztást.
Korábban a Mandiner írta meg, hogy kockázati tőkebefektetők finanszírozzák egyelőre az Erősítő nevű hírportált, a kezdeményezésben pedig szerepelt vállalt Hammer Ferenc, az ELTE oktatója is – derül ki a Partizán egyik minapi adásából, ahol erről épp Hammer beszélt.
A korábban ellenzéki tüntetéseken is felszólaló szociológus-médiakutató, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője elmondása szerint gyerekkori barátja az alapító Dessewffy Tibor, de szakmailag is érdekli a koncepció.
Ahogy arról a Mandiner korábban beszámolt: az internetes felület új modellt alkalmaz, nem készít saját tartalmat, vállaltan mások cikkeit, anyagait dolgozza fel, majd hirdeti meg a közösségi médiában. Az elképzelés lényege az egyébként impresszum nélküli felületen olvasható bemutatkozás szerint a következő: "Ha neked, mint olvasónak, szívügyed egy társadalmi, közéleti, kulturális téma, de nem tudod, hogyan hívhatnád fel sokkal több ember figyelmét rá, akkor jó helyen jársz, az Erősítő tud neked segíteni a hangosításban."
Csakhogy van egy kis bökkenő, ahogy a Mandiner is fogalmaz.
Azt ugyanis a szociológus is elismerte, hogy a lelkes olvasó csak az (egyébként szokatlan módon impresszum nélküli) Erősítő anonim szerkesztői által szemlézett és átvett hírek közül válogathat.
Márpedig az oldalt végignézve ez jelen állás szerint azt jelenti, hogy csak és kizárólag az ellenzéki propagandát alátámasztó anyagok jelentik a kínálatot.
Az erősítő adatkezelője mindenesetre, ahogy arról korábban a Mandiner szintén beszámolt, egy Észtországban bejegyzett cég, az Amplify OÜ, melynek ügyvezetője Dessewffy Tibor, Gyurcsány Ferenc bizalmasa.
Érdekesség továbbá, hogy ezt a vállalkozást pontosan ugyanarra a címre jegyezték be tavaly decemberben, mint a többszázmilliós forgalmat bonyolító, DatAdat OÜ nevű céget. Dessewfy az utóbbi cég tulajdonosi körében is feltűnik, legalábbis annak magyarországi leányvállalatában.
A DatAdat volt az adatkezelője a DK azóta letagadott, a kínai vakcinák ellen hirdetett petíciójának is, amit Péterfalvi Attila, az adatvédelmi hatóság vezetője aggályosnak nevezett.
Mindezekből egy komoly, az internetes nyilvánosságra befolyást gyakorló, kifejezetten Gyurcsányhoz, illetve bizalmi köréhez köthető céghálózat rajzolódik ki, aminek egyik eleme az Erősítő.