- Hivatalosan is megerősítette a Demokratának a NAV, hogy költségvetési csalás bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt nyomoznak Cseh Katalin ügyében.
"A folyamatban levő nyomozás érdekében azonban nem áll módunkban részleteket közölni. Bővebb tájékoztatást a nyomozást felügyelő ügyészség adhat" – írta a NAV a Demokrata honlapjának küldött válaszukban.
A Demokrata azért kereste meg a NAV-ot, mert másfél hónappal ezelőtt a közérdekű bejelentéseiről ismertté vált Tényi István jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt feljelentést tett a Cseh Katalin körül kialakult botrány kapcsán, ezzel kapcsolatban pedig augusztusi sajtóinformációk szerint a NAV feljelentés-kiegészítést rendelt el.
A Demokrata úgy tudja, ennek határideje múlt héten lejárt.
Tényi István a feljelentést akkor a Magyar Nemzetnek azzal magyarázta: a különböző lapokban megjelent oknyomozó anyagok azt támasztják alá, hogy a Cseh Katalinékhoz kapcsolható céghálózat tagjai egy helyen, egy időben, ugyanazon uniós forrás elnyerésére játszhattak össze.
A vállalkozások összesen közel 4,8 milliárd forint uniós pályázati pénzhez jutottak az évek során.
Néhány nappal ezelőtt Budai Gyula országgyűlési képviselő is bejelentette, hogy különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt feljelentést tett Cseh Katalin momentumos EP-képviselő ellen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságánál.
A politikus szerint a feljelentés mellé csatolt dokumentumok, így például cégkivonatok, tulajdoni lapok és támogatási szerződések egyértelműen igazolják, hogy a Cseh Katalinhoz kapcsolható céghálózat nem arra a célra a használta fel az állami és európai uniós támogatást, mint amire a pályázatokat benyújtotta. Budai Gyula szerint az érintett cégek koncepciója az volt, hogy minél nagyobb támogatási intenzitású térségben – így például a leghátrányosabb nógrádi kistérségben – nyújtsanak be pályázatot, így minél nagyobb állami támogatást szerezzenek meg, majd mindenhova ugyanazt a projektet jelentették le, a beruházások azonban nem valósultak meg.
"Vagyis a megnyert pénzt nem a projektekre fordították, de hogy hová, azt majd a nyomozó hatóság kideríti" – idézte a politikust az MTI.
Budai Gyula hozzátette, Cseh Katalin 2018-ig volt tulajdonos és ügyvezető a cégekben, az érintett pályázatokat viszont ezt megelőzően, 2016-ban és 2017-ben nyújtották be, a megvalósítási határidő pedig 2020-2021 volt. Múlt héten Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő számolt be arról, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) megkezdte a vizsgálódást Cseh Katalin ügyében.
A fideszes politikus emlékeztetett: augusztus elején tett bejelentést az OLAF-nál Cseh Katalin ügyében, európai uniós közpénzeket érintő csalás alapos gyanúja miatt.