- Idehaza is vannak olyan politikusok, akik nyugati nyomásra Új Hidegháborút akarnak Kínával és Oroszországgal.
- Közéjük tartozik Karácsony Gergely és Fekete-Győr András is.
- Eközben az Egyesült Államok és Németország szépen csendben megegyezett, hogy Németország és Oroszország befejezhetik az Északi Áramlat 2-t.
- A gázvezeték a második direkt összeköttetést jelenti Oroszország és Németország között Ukrajna kikerülésével; az USA korábban élesen ellenezte a megépítését, az építőcégekre pedig szankciókat vetett ki.
- Megint bebizonyosodott, hogy a jóemberkedő, erkölcsi és morális fenntartásokkal operáló külpolitika a lúzerek homokozója.
- A nagyok az érdekeik mentén cselekszenek, nem a liberális jóemberkedés alapján.
Megegyezett az USA és Németország az Északi Áramlat 2 befejezéséről – szemlézi a Neue Zürcher Zeitung értesülését az az Azonnali.
A megállapodással mindkét fél engedett: a Biden-adminisztráció elveti a gázvezetékkel kapcsolatos fenntartásait – az USA az oroszok európai befolyásának növekedésétől tartott –, Németország pedig segítséget nyújt Ukrajnának az energiával kapcsolatos projektekben és a diplomáciában.
A segítség része egy egyelőre nem részletezett összegű beruházás az ukrajnai alternatív energiaforrásokba.
Merkelnek azt is sikerült elérnie, hogy Biden beleegyezzen: nem építenek a vezetékbe olyan kapcsolót, amivel szankciószerűen le lehetne zárni azt, ha Moszkva fenyegetné a szomszédos országok területi integritását – Berlin egyébként biztosította Washingtont, hogy a jövőben támogatni fogja a szűkebben értelmezett orosz energiaszektor elleni gazdasági szankciókat.
Bár az USA Oroszország elleni szankciós politikájába beleillene, hogy fellépjen az Északi Áramlattal szemben, Biden már tavasszal is tartózkodott az gázvezeték miatti szankcióktól, és inkább arra kereste Merkellel a megoldást, hogy elejét vegyék annak, hogy az oroszok zsarolni tudják Ukrajnát az őket kikerülő Északi Áramlattal.
Azóta pedig sor került egy Biden-Putyin csúcstalálkozóra is Genfben, ahol a végső, közös sajtótájékoztató ugyan elmaradt, de a keménykedő, hidegháborús retorika sem éledt fel az oroszokkal szemben.
Ennek fő oka az USA új eurázsiai stratégiája lehet, ami elsősorban Kínára mint fő globális ellenfélre koncentrál, Oroszországot pedig engedményekkel próbálja meg rávenni arra, hogy ne álljon Kína mellé.
Az NZZ szerint a megállapodás – aminek hivatalos bejelentése szerdán várható – ugyanakkor kemény kritikákra számíthat a Kongresszusban mind a demokratáktól, mind a republikánusoktól amiatt, hogy szerintük Biden és Merkel megállapodása elsősorban Putyinnak kedvez.
Ted Cruz texasi republikánus szenátor szerint Biden Oroszország-politikája abban merül ki, hogy Putyinnak mindent megad, amit csak akar, beleértve azt a több milliárd dolláros ajándékot is, amit az Északi Áramlat 2 miatti szankciókról való lemondással nyújt át az oroszoknak. Cruz szerint ez egy történelmi geopolitikai baklövés.
Ukrajna az Északi Áramlattal jelentős tranzitdíjtól esik el, hiszen az orosz gáz Ukrajna területén keresztül érkezett Európába, a Balti-tengerben futó Északi Áramlat azonban elkerüli az országot. Az emiatti bevételkiesések mérséklése a célja az egyezségben említett beruházás mellett annak az EU és Ukrajna közötti megállapodásnak is, miszerint az Unió az ukránoktól vásárolna akkumulátor-nyersanyagot – ezáltal a saját Kínától való függését is csökkentve.