Hollandia politikai tűzviharral néz szembe, miután kiderült, hogy Mark Rutte miniszterelnök kormánya a parlament háta mögött tárgyalásokat folytatott Oroszországgal.
A TVP Info lengyel közszolgálati televízió hírcsatorna brüsszeli tudósítója, Dominika Ćosić arról számolt be, hogy Hollandia 2014-ben hivatalosan megszakította kapcsolatait Oroszországgal, miután lelőtték a maláj MH17-es repülőgépet, amelynek többnyire holland utasai voltak. A gépet Kelet-Ukrajna felett lőtték le orosz szeparatisták.
Ennek ellenére a holland kormány továbbra is folytatta a nem hivatalos tárgyalásokat Oroszországgal, és ez olyan fontos ügyekre is kiterjedt, mint például a holland vállalatok részvétele az Északi Áramlat 2 (Nord Stream 2) építésében.
"Mark Rutte miniszterelnök kormánya így nemcsak a nyilvánosságnak, hanem a holland parlamentnek is hazudott. Ez a parlamentnek való hazugság okozta a politikai tűzvihart Hollandiában" - írta Ćosić.
Az egész ügyet eredetileg a "Follow the Money" portál hozta nyilvánosságra, amely szerint Rutte "pontatlanul és tévesen" tájékoztatta a parlament alsóházát az Oroszországgal az Északi Áramlat 2 kapcsán folytatott tárgyalásokról. Az ellenzék sürgős parlamenti vitát követelt az ügyben.
A parlament alsóháza 2019 decemberében kapott választ Stef Blok holland külügyminisztertől az Oroszországgal való kétoldalú kapcsolatokra vonatkozó kérdésre. Nem tett említést a néhány héttel később Moszkvában ülésező hivatalos munkacsoportról.
Annak ellenére, hogy Rutte biztosította a képviselőket arról, hogy a megbeszélések "szabad véleménycseréről" szóltak, magas rangú gazdasági minisztériumi és külügyminisztériumi tisztviselők Moszkvában tárgyaltak az NS2 építéséről. A találkozókra az energiaügyekkel foglalkozó közös munkacsoporton keresztül került sor.
A "Follow the Money" portál 2021 márciusában arról számolt be, hogy 2017-ben a holland kormány újra kezdeményezte a színfalak mögötti diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal. Mindez annak ellenére történt, hogy a kormány a 2014-es repülőgép-tragédia után hivatalosan befagyasztotta a diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatokat Oroszországgal.
A holland média arról is beszámolt, hogy a közép- és kelet-európai országok attól tartanak, hogy Oroszország az Északi Áramlat 2 révén megkerüli az ukrajnai és lengyelországi gázhálózatot, ami miatt ezek az országok kiszolgáltatottabbak lesznek az oroszok szeszélyének. A régió attól is tart, hogy Oroszország az energiapiacon elfoglalt erősebb pozícióját arra használja majd, hogy az energiaellátást politikai fegyverként használja fel.
Az NS2 építésében több holland vállalat - köztük a Boskalis, a Van Oord és a Shell - is részt vesz.