Cseberből-vederbe: a szankciók ellenére az EU az orosz LNG rekordimportőre

Cseberből-vederbe: a szankciók ellenére az EU az orosz LNG rekordimportőre
  • Belgium és Spanyolország a világ második és harmadik legnagyobb orosz LNG-importőre 2023-ban.
  • Akkor ki is finanszírozza Putyin háborús hadigépezetét?
  • Merthogy Magyarországot rendszeresen ezzel vádolják az ukránok és a Nyugat.

Az EU rekordmennyiségű cseppfolyósított földgázt importál Oroszországból - tudósít a Financial Times.

 Az EU idén rekordmennyiségű cseppfolyósított földgázt fog importálni Oroszországból, annak ellenére, hogy az EU célja, hogy 2027-re leváljon az orosz fosszilis tüzelőanyagokról.

Az idei év első hét hónapjában Belgium és Spanyolország volt az orosz cseppfolyósított földgáz második és harmadik legnagyobb vásárlója Kína mögött - derül ki a Global Witness nevű nem kormányzati szervezet iparági adatainak elemzéséből.

Összességében az EU szuperhűtött gázimportja idén január és július között 40 százalékkal nőtt a 2021-es év azonos időszakához képest, mielőtt Oroszország teljes körűen megszállta Ukrajnát. Az ugrás alacsony bázisról indult, mivel az EU az ukrajnai háború előtt nem importált jelentős mennyiségű LNG-t, mivel az Oroszországból származó vezetékes gázra támaszkodott.

Az európai import-emelkedés azonban sokkal élesebb, mint az orosz LNG-behozatal globális átlagos növekedése, amely ugyanebben az időszakban 6 százalék volt - közölte a Global Witness.

A civil szervezet elemzése a Kpler iparági elemző cég adatain alapul, amelyekből kiderült, hogy az EU mintegy 1,7 százalékkal több orosz LNG-t importál, mint amikor az import tavaly rekordot döntött.

A Global Witness szerint a januártól júliusig behozott LNG költsége spot piaci áron 5,29 milliárd eurót tett ki.

"Megdöbbentő, hogy az EU országai olyan keményen dolgoztak azon, hogy leszoktassák magukat a vezetékes orosz fosszilis gázról, csak azért, hogy azt a hajón szállítottal helyettesítsék" - mondta Jonathan Noronha-Gant, a Global Witness vezető fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó kampányfőnöke. "Nem számít, hogy csővezetékből vagy hajóról érkezik - ez még mindig azt jelenti, hogy az európai vállalatok milliárdokat küldenek [Vlagyimir] Putyin hadikasszájába."

Az orosz mennyiségek nagy része a Jamal LNG közös vállalatból származik, amely többségi tulajdonosa a Novatek orosz vállalat. További részesedésekkel rendelkezik a francia TotalEnergies, a kínai CNPC és egy kínai állami alap. A vállalkozás mentesül az exportvámok alól, de jövedelemadó-köteles.

A behozatal szintje nem csak azt eredményezi, hogy több milliárd eurónyi bevétel folyik Oroszországba, miközben az EU folyamatosan szigorítja a Moszkvával szembeni szankciórendszerét, hanem az EU ki van téve annak, hogy a Kreml hirtelen döntést hoz a szállítások leállításáról, ahogyan tavaly tette a vezetékes gáz esetében.

Alex Froley, az ICIS tanácsadó cég vezető LNG-elemzője szerint "a hosszú távú európai vevők azt mondják, hogy továbbra is veszik a szerződött mennyiségeket, hacsak a politikusok nem tiltják meg". Hozzátette, hogy az EU importtilalma némi fennakadást okozna a hajózásban, mivel át kellene alakítani a globális kereskedelmi struktúrákat, "de végső soron Európa találhatna más beszállítókat, Oroszország pedig más vevőket".

Belgium nagy mennyiségű orosz cseppfolyósított földgázt importál, mivel Zeebrugge kikötője egyike azon kevés európai átrakodási pontoknak, ahol a magas északon használt, jégosztályú tartályhajókról a hagyományos teherhajókra átrakodnak.

Elemzők szerint a spanyol Naturgy és a francia Total is nagy mennyiségű orosz cseppfolyósított földgázra kötött folyamatos szerződéseket.

Az EU döntéshozói arra ösztönzik az európai vállalatokat, hogy ne vásároljanak orosz LNG-t.

Teresa Ribera spanyol energiaügyi miniszter, akinek kormánya vezeti az EU soros elnökségének hat hónapos időszakát, márciusban azt mondta, hogy az LNG-t szankciókkal kellene sújtani, hozzátéve, hogy a helyzet "abszurd".

Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa azt mondta, hogy a blokk "a lehető leghamarabb teljesen megszabadulhat és meg is kell szabadulnia az orosz gáztól, szem előtt tartva az ellátás biztonságát".

Az EU tisztviselői rámutattak az orosz fosszilis tüzelőanyagok 2027-ig történő fokozatos kivonására irányuló átfogó erőfeszítésekre, de figyelmeztettek, hogy az LNG-import teljes betiltása a tavalyihoz hasonló energiaválság kialakulásának kockázatát rejti magában, amikor az uniós gázárak rekordmagasságba, megawattóránként több mint 300 euróra emelkedtek.

Egy tisztviselő szerint annak ellenére, hogy az európai gáztárolók több mint 90 százalékban megteltek a tél előtt, még mindig "nagy az idegesség", ha a szállítások további csökkentésére kerülne sor.

A Kpler adatai szerint január és július között az EU 133,5 millió köbméternyi (82 milliárd köbméter földgáznak megfelelő) LNG-behozatalának 21,6 millió, azaz 16 százalékát az orosz LNG tette ki, ezzel a Kpler adatai szerint a blokk második legnagyobb szállítója a folyékony üzemanyagnak az Egyesült Államok után.

Márciusban az energiaügyi miniszterek a blokk gázpiacát szabályozó új szabályokba egy olyan záradékot vezettek be, amely lehetővé tenné a kormányok számára, hogy megtiltsák az orosz és fehérorosz vállalatoknak, hogy kapacitást foglaljanak az EU LNG-infrastruktúráján, így próbálva jogi megoldást találni az import megakadályozására.

A javaslatról azonban előbb tárgyalni kell az Európai Parlamenttel, mielőtt hatályba léphetne.

Henning Gloystein, az Eurasia Group energia-, éghajlat- és erőforrásügyi igazgatója szerint "közel nulla" annak a valószínűsége, hogy a kormányok idén télen gázhiány miatt ipari leállásokat rendeljenek el.

Az EU-nak további 10 százalékkal kell csökkentenie a keresletet - tette hozzá Gloystein. "Ha nem csökkentjük strukturálisan 10-15 százalékkal a gázfogyasztást, akkor fennáll a veszélye annak, hogy ez a verseny [az ellátásért] minden évben megismétlődik."

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Biznisz 2021-05-18 | 10:09
Az ellenzék azt állítja, Magyarország folyamatosan csúszik lefelé - az Eurostat adatai cáfolják a baloldalt

Az ellenzék azt állítja, Magyarország folyamatosan csúszik lefelé - az Eurostat adatai cáfolják a baloldalt

  • A magyar főváros a német szövettségi fővárost, Berlint is megelőzi vásárló-erő paritással korrigált gazdasági fejlettségben - számol be az Eurostat.
  • A Közép-Dunántúl, Észak-Magyarország és a Dél-Alföld fejlődött a legnagyobb a mértékben az elmúlt tíz évben.
  • Budapest pedig számos nyugat-európai nagyvárost megelőz.
  • Már csak három magyar régió tartozik a húsz legszegényebb közé az unióban – derül ki az Eurostat 2019-es adataiból.
Biznisz 2021-07-12 | 13:46
A bőrünkre megy: a baloldal már bruttó 300 ezer forintos keresettől "gazdagnak" tekintik az embereket, és két-háromszorosára emelné az adókat

A bőrünkre megy: a baloldal már bruttó 300 ezer forintos keresettől "gazdagnak" tekintik az embereket, és két-háromszorosára emelné az adókat

  • Karácsony nem csupán a bérből és munkajövedelmből élők személyi jövedelemadóját emelné, hanem német mintára bevezetné a klímaadókat és illetékeket is.
  • Ez a németeknél jelenleg a világrekorder áramárba (111 Ft/kilowattóra), az üzemanyagok árába, és az otthonok fűtésébe is be van építve.
  • Az otthonok fűtésére 2021-ben bevezetett CO2-adó átlagosan 65-100.000 forinttal emeli egyetlen családi ház rezsijét.
  • Karácsony a többkulcsos adó visszavezetése mellett itthon is ezt akarja: az embereket sarcolni a nagy klímaromboló multicégek helyett.
Biznisz 2021-11-07 | 21:22
Az Anonymus-videón elhangzott helyrajzi számot beazonosította a sajtó

Az Anonymus-videón elhangzott helyrajzi számot beazonosította a sajtó

  • Anonymus megnevezett egy, a Főváros által nemrégiben eladott ingatlant, hogy igazolja azon állításait, a Főváros Vagyonkezelőjéhez Berki Zsolt "intéző" emberként (lobbistaként) bejáratos.
  • Berki Zsolt ugyanis a Városháza eladásának ügyében is érintett, de a Főváros vezetése letagadta, hogy tudná, ki az a Berki Zsolt.
  • Az interneten elérhető adatok szerint a 232340/1 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlan, és az Anonymus videójában megszólaló férfi által megszerzett telek egy XXII. kerületi, a 2020-as iratok szerint 7400 négyzetméteres, beépítetlen telekre utal.
  • Ezt az ingatlant a férfi elmondása szerint Berki Zsolt segített neki megszerezni.
  • Az ingatlan vételára bruttó 101 millió volt a Főváros saját honlapja szerint.
  • Vagyis elég nehezen védhető, hogy Berki Zsoltot senki sem ismeri a Városházán.
Biznisz 2021-05-19 | 10:30
Akkor ennyit az új hidegháborús izmozásról: Biden zöld utat adhat a Németországot Oroszországgal összekötő Északi Áramlat 2 vezetéknek

Akkor ennyit az új hidegháborús izmozásról: Biden zöld utat adhat a Németországot Oroszországgal összekötő Északi Áramlat 2 vezetéknek

  • A harcias hidegháborús retorika ellenére Joe Biden a sajtóhírek szerint áldását adja a Németországot Oroszországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat 2 megépítésére.
Biznisz 2023-01-20 | 15:30
HELYREIGAZÍTÁS: A sashalmi szoci pártiroda útja az államtól a kerületi szoci elnökhöz

HELYREIGAZÍTÁS: A sashalmi szoci pártiroda útja az államtól a kerületi szoci elnökhöz

  • Az MSZP brutális ingatlanvagyont örökölt a rendszerváltás követően az egykori MSZMP-től.
  • De később is jutott ingatlanokhoz a párt, még Gyurcsány kormányzásának idején.
  • Azonban ezekkel sem gazdálkodtak valami jól.
  • Sashalmon az MSZP-ben az okoz konfliktusokat, hogy a helyi elnök két lépcsőben, minden jel szerint áron alul, saját magának adta el a párt helyi irodáját.
  • Miközben Csizmazia Ferenc tízmilliós nyereséget realizálhatott az ügyleten, a párt ugyanennyit veszített.
  • Így hordják szét a megmaradt vagyont az MSZP-ben.
Biznisz 2023-12-23 | 14:28
"Teljesen más célok állnak a háttérben" - csata az ukrajnai lítiumért: megdöbbentő beismerés a német CDU képviselőjétől

"Teljesen más célok állnak a háttérben" - csata az ukrajnai lítiumért: megdöbbentő beismerés a német CDU képviselőjétől

  • Kezdetben úgy szólt a mese, az orosz-ukrán háború a szabadságért, a demokráciáért és a nyugati értékekért vívott csata.
  • Később egyre több jel utalt arra, hogy a Nyugat nem csupán az elvont értékeiért harcol Ukrajna támogatásával és felfegyverzésével.
  • 2014-ben olyan kormány állt fel a Majdan után, ahol a tagok felének nem volt ukrán állampolgársága, azt csak később vette fel.
  • Már akkor érkeztek hírek a jegybanki aranytartalék közel felének gyors értékesítéséről, az ukrán energetikai cégek privatizációjáról, az ukrán palagáz nyugati, koncessziós kitermeléséről.
  • Azóta nyilvánvalóvá vált, hogy Ukrajna a földkincsének jelentős részét is értékesítette nyugati cégeknek, lengyel és német kutatóintézetek számításai alapján összesen 3,5 millió hektárt.
  • 11 hónappal ezelőtt a BENNFENTES a NEWSWEEK alapján közölte: a háború az ukrán titánkészletért is folyik.
  • Most egy német, honvédelmi és külügyi kérdésekkel foglalkozó képviselő szólta el magát a német közszolgálati ARD televízióban.
  • Szerinte Európa [Németország] nem mondhat le a donyecki és a luhanszki lítiumról, ezért a német népnek támogatnia kell a német politikusokat, hogy még több támogatást adhassanak, mert "teljesen más célok állnak a háttérben".
  • Szükségünk van "saját" lelőhelyekre - fogalmazott.
  • Ugyanez a képviselő erőteljesen ösztönzi és támogatja, hogy a hadrafogható ukrán menekült férfiakat zsuppolják végre haza, harcolni.
Biznisz 2022-01-12 | 16:40
Magyar gazdasági siker: a MOL bevásárol Lengyelországban, és megveszi a hazai Lukoilt is

Magyar gazdasági siker: a MOL bevásárol Lengyelországban, és megveszi a hazai Lukoilt is

  • Gyurcsányék még az oroszoknak játszották át a MOL-t, majd Orbán Viktor később letárgyalta Putyinnal, hogy újra magyar kézbe kerüljön a nemzeti olajvállalat.
  • Azóta töretlenül fejleszt a nemzeti olajtársaság, jelen van Romániában, Szlovákiában, Szlovéniában, Horvátországban, Szerbiában, és most egy nagyszabású akvizíciónak közszönhetően belép a hazainál négyszer nagyobb lengyel piacra is.
  • A MOL 417 töltőállomást vásárol Lengyelországban, ezzel egycsapásra a 3. legerősebb szereplővé lép elő a lengyel piacon.
  • Cserébe a MOL 185 töltőállomást ad el a lengyel eladónak, ebből 144 idehaza, 41 pedig Szlovákiában működik.
  • A MOL megállapodást írt alá a Norm Benzinkút Kft.-vel 79 magyarországi Lukoil töltőállomás megvásárlásáról.
Biznisz 2024-07-18 | 11:06
Brüsszel százmillió eurókat pumpál az ukrajnai csirkegyárakba

Brüsszel százmillió eurókat pumpál az ukrajnai csirkegyárakba

  • "Egy kis csoport meggazdagszik a mítoszból, hogy Ukrajna eteti a világot."
  • A legnagyobb ukrajnai mezőgazdasági cégek székhelye adóparadicsomokban található: a Kernel gabonavállalat (2020-ig 507 611 hektáron gazdálkodott) Luxemburgban van bejegyezve.
  • Az Ukrlandfarming (531 306 hektár) és az NCH Capital amerikai befektetési cég (350 400 hektár) valamint az MHP (351 600 hektár) pedig ciprusi bejegyzésű.
  • Ezek a nagy cégek az utóbbi években közel egymilliárd dolláros, kedvezményes fejlesztési hiteleket kaptak európai és nemzetközi (amerikai) fejlesztési bankoktól.
  • A kistermelőket megfenyegetik és földjeik átadására kényszerítik a hatalmasok.
  • Mindez közelebb visz bennünket annak megértéséhez, miért olyan lelkes az ukrajnai háború miatt a nyugati politikai elit.
  • A saját érdekeltségeiket, milliárd dolláros hiteleiket és a profitjukat védik.
  • Még úgy is, hogy a csirkegyárak helyben nitráttal és ammóniával szennyezik a vizet, és helyiek szerint ökológiai katasztrófát idéznek elő.
  • Csak a profit számít: az ukrajnai csirketermelés semmilyen európai antibiotikum-felhasználásnak vagy állatjóléti előírásnak nem felel meg.