Karácsonyi hazugságspirálban a német zöldek kancellár-jelöltje: valaki más írta helyette a doktoriját

Karácsonyi hazugságspirálban a német zöldek kancellár-jelöltje: valaki más írta helyette a doktoriját
  • Karácsony Gergely és Annalena Baerbock nem csak abban hasonlítanak, hogy mindketten zöld politikusok.
  • Mintha csak ikertestvérek lennének: az elmúlt hetek során mindketten össze-vissza hazudoztak iskolai végzettségeikről.
  • Baerbock más kínos ügyekbe is belekeveredett az utóbbi időkben: "elfelejtette" jelezni vagyonbevallásában az egyéb jövedelmeit.
  • Most az derült ki róla, hogy a doktoriját nem ő írta.
  • Hasonló botrányban szerencsétlenkedik Karácsony Gergely is hetek óta, ő PhD-diplomát és nyelvvizsgát hazudott magának.
  • Kiderült, hogy egyikkel sem rendelkezik.

A Zöldek kancellárjelöltje soha nem fejezte be a doktori disszertációját - úgy tűnik, valaki más készítette el, derül ki egy új kutatásból. De mindez nem illeszkedik Baerbock korábbi, saját doktori tanulmányaira vonatkozó állításaihoz - tudósít az Exxpress.

Ez nevetségesen hangzik, különösen azok után, hogy Annalena Baerbock zöldpárti kancellárjelölt önéletrajzában mennyi ellentmondás volt: a legújabb kutatások szerint Baerbock éveket töltött a Berlini Szabadegyetemen egy olyan doktori disszertáció megírásával, amelyet valaki más fejezett és nyújtott be, de ez nem akadályozta meg Baerbockot abban, hogy tovább dolgozzon rajta. Ez rendkívül furcsa.

2013: "Majdnem befejezett PhD" a természeti katasztrófákról

A Zöldek kancellárjelöltjének rejtélyes tudományos pályafutása iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés, elsősorban az önéletrajzában található - legalább tizenkét - hiba, valamint a származására vonatkozó ellentmondásos állítások és az életrajzának különböző változatai miatt. Befejezetlen berlini doktori tanulmányai is rejtélyesek maradnak, főként az új bizonyítékok miatt.

Hogy Baerbock mikor miről írta a disszertációját, és hogy egyáltalán a jogi karon tette-e ezt - mindez május óta egy sor találgatásokra ad okot. Egy 2013 októberében megjelent Tagesspiegel cikkben olvashatjuk Baerbockról: "Mellékesen végre be akarja fejezni a majdnem kész doktori disszertációját, a most még szűkösebb idő ellenére. A téma tökéletes a Zöldek számára: "Természeti katasztrófák és humanitárius segítségnyújtás". Ezt ugyanis nem szabályozza a nemzetközi jog, mondta akkor Annalena Baerbock."

Baerbock a jelek szerint még 2014-ben is dolgozott a "majdnem kész PhD-n". Legalábbis ezt állítja egy másik jelentés a német Bundestag honlapján - ami egyébként ellentmond Baerbock ottani önéletrajzának, amely szerint a zöldpárti politikus már 2013-ban abbahagyta tanulmányait: Baerbock "a berlini Szabadegyetemen kezdte meg doktori tanulmányait a természeti katasztrófákról és a humanitárius segítségnyújtásról" - áll benne.

A 2012-ben ugyanezen a címen elkészült doktori értekezés

Most jön az igazán furcsa rész: "Természeti katasztrófák és humanitárius segítségnyújtás" - a berlini Freie Universitäton annak idején valóban elkészült egy disszertáció erről a témáról, de nem maga Baerbock készítette. Az online kutatás szerint 2012-ben pontosan ilyen címmel jelent meg egy disszertáció azon az egyetemen, ahová Baerbock beiratkozott, bár az angol nyelven. A tanulmány címe "Humanitárius segítségnyújtás és természeti katasztrófák: tanulmány kiválasztott európai országokról", és Matteo Garavoglia, a retorika és az interkulturális kompetencia szakértője írta. Ezzel a disszertációval azonban nem nemzetközi jogból, hanem politikatudományból doktorált.

Pontosan ugyanolyan címmel szakdolgozatot írni egyazon egyetemen - ez minden, csak nem szokványos. A Baerbockhoz és Garavogliához intézett megkeresésekre még nem érkezett válasz.

Számos lehetséges magyarázat van

Erre több lehetséges magyarázat is van. Az egyik az lenne, hogy a doktori értekezés eredetileg Baerbock és Garavoglia közös projektje volt, de Baerbock visszalépett, mert túl kevés ideje volt rá. Két szerző együttműködése egy disszertációban elvileg lehetséges. Csak az a kérdés: akkor Baerbock miért állította még mindig azt, hogy a doktorija "majdnem kész", több mint egy évvel a disszertáció befejezése után? Ráadásul Baerbock akkor nem nemzetközi jogból, hanem politikatudományból doktorált volna.

Baerbock tudott-e erről a tudományos munkáról a végén, és tovább akarta-e fejleszteni azt a nemzetközi jog szempontjából? De min dolgozott 2009-től kezdve, amikor saját bevallása szerint már beiratkozott, és miért használta pontosan ugyanazt a címet? De vannak kevésbé kedvező válaszlehetőségek is, például az, hogy Baerbock korábban nem haladt előre a doktori disszertációjával, ezért vette fel Garavoglia. Az eXXpress azonban nem kíván túl messzemenő találgatásokba bocsátkozni, amíg nem kap válaszokat a nyitott kérdésekre.

Mindez különösnek tűnik, különösen Baerbock önéletrajzának korábbi ellentmondásainak fényében

"Nemzetközi jogi doktorandusz, Berlini Szabadegyetem, a doktori fokozatot nem szerezte meg" - olvasható jelenleg a honlapján. Stefen Weber plágiumvadász szerint az igazság az, hogy Baerbock 2015 óta diploma nélkül hagyta el az oktatást. A kancellárjelölt azonban más verziókat is terjesztett. A 2018-as önéletrajzában például az állt, hogy "doktori cím jelenleg szunnyad" - bármit is jelentsen ez -, a német Bundestag honlapján pedig az olvasható: "2009-2013 nemzetközi jogi doktorandusz, Berlini Szabadegyetem (nem fejezte be)".

Hadmut Danisch informatikus már május közepén feltette a kérdést: hogyan lehet egy doktori cím 2018-ban "szunnyadó", különösen, ha Baerbock a Bundestag honlapja szerint csak 2013-ig volt doktorandusz?

Danisch azt is kétségbe vonta, hogy Baerbock egyáltalán teljesítette-e a jogi karon való tanulás felvételi követelményeit, elvégre nem "teljes jogász", ahogy az az Express korábbi kutatásaiból az is kiderült. A Berlini Szabadegyetem legalábbis biztosította Danischot, "hogy elvileg a doktori cím megszerzése külföldön szerzett releváns diplomával vagy nem jogi diplomával is lehetséges, ha igazolják a jogtudományi alkalmasságot".

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-07-21 | 16:16
A luxemburgi külügyminiszter népszavazást akar a magyar EU-tagságról

A luxemburgi külügyminiszter népszavazást akar a magyar EU-tagságról

  • Nagyon szúrja a szemét a nyugat-európai politikusoknak a magyar gyermekvédelmi törvény.
Kül 2021-05-19 | 16:29
A vakcinaszabadalmak feloldásáról vitatkoztak az EP-ben - a Bizottság képviselője amellett kardoskodott, oldják fel a szabadalmakat - ha az EU valóban ezt akarja, akkor miért rendelt be 16 ezer 600 milliárd forintért Pfizert?

A vakcinaszabadalmak feloldásáról vitatkoztak az EP-ben - a Bizottság képviselője amellett kardoskodott, oldják fel a szabadalmakat - ha az EU valóban ezt akarja, akkor miért rendelt be 16 ezer 600 milliárd forintért Pfizert?

  • Az Egyesült Államok elnöki hivatala már korábban bejelentette, a Fehér Háznak azt javasolja, a koronavírus-vészhelyzet miatt ideigelenesen kezdeményezzék a szabadalmak feloldását a WTO-nál (Kereskedelmi Világszervezet).
  • A mai vitán az Európai Bizottság emberközpontú gazdaságért felelős biztosa is emellett érvelt.
  • A szabadalmak feloldását ellenzik a gyógyszergyártók és Németország is.
  • Ha az Erópai Unió mégis arra az álláspontra jut, hogy a szabadalmak feloldására tesz javaslatot, akkor adódik a kérdés: miért kötött le 1,8 millliárd (900 millió + 900 millió opcionálisan) Pfizer oltóanyagot a 2022-es, 2023-as évre dózisonként 23,2 eurós áron?
  • A 900 + 900 millió Pfizer-vakcina ára összesen 20 milliárd 880 millió + opcionálisan 20 milliárd 880 millió euró, azaz összesen 16 ezer 600 milliárd forint.
Kül 2021-05-31 | 10:51
Bandaháborúk Svédországban - annyira sok fegyveres gyilkosságot regisztrálnak a svédeknél, hogy Európa utolsó helyéről az első helyezést érték el

Bandaháborúk Svédországban - annyira sok fegyveres gyilkosságot regisztrálnak a svédeknél, hogy Európa utolsó helyéről az első helyezést érték el

  • Svédország a köztudatban egy békés jóléti állam, ahol nagyon alacsony a bűnözési ráta.
  • Egy új felmérés szerint azonban éppen az északi országban a legmagasabb a lőfegyverrel meggyilkolt emberek száma Európában.
  • "Sehol máshol nem látni ilyen növekedést, mint nálunk. Az elmúlt 20 évben Svédország a lőfegyverrel elkövetett emberölések tekintetében az utolsó helyről az első helyre került" - mondja Klara Hradilova-Selin, a svéd Bra munkatársa.
  • 2010 óta a lőfegyverrel elkövetett emberölések száma csaknem megduplázódott, 21-ről 39 százalékra nőtt az egyéb típusú emberölésekhez képest a lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok aránya.
  • A politikusok még csak vitatkoznak a lehetséges okokról.
Kül 2021-05-19 | 08:36

Letartóztatták az afgán bevándorlót, aki pénteken egy 12 éves kislányt akart a tehervonat elé cibálni - az AfD a bevándorlási szabályok szigorítását követeli

  • Már így is van elég bűnözés az országban, nem kell továbbiakat importálnunk - mondta Maclenburg-Elő-Pomeránia tartományi vezetője.
Kül 2021-06-25 | 20:25
A würzburgi rendőrség megerősítette, hogy a késes támadásnak 3 halottja van

A würzburgi rendőrség megerősítette, hogy a késes támadásnak 3 halottja van

  • Christian Schuchardt Főpolgármester és Joachim Hermann bajor belügyminiszter megérkeztek a helyszínre.
Kül 2021-07-09 | 10:09
Lecsapott a részeg osztrák lányokra az afgán, az egyiknek azonnal a szájába tette a péniszét

Lecsapott a részeg osztrák lányokra az afgán, az egyiknek azonnal a szájába tette a péniszét

  • Mivel Afganisztánban éppen felborult a biztonsági helyzet, nem valószínű, hogy kitoloncolják.