- A NATO és az Egyesült Államok, ahogyan a német hadsereg is, 2021 szeptember 11-el kivonja csapatait Afganisztánból.
- Már most arról szólnak a hírek, hogy a Talibán visszaveszi az ország irányítását, a napokban egy, a tálibok által készített videót lehetett látni, ahogyan a tálibok lemészárolják a központi kormány kommandósait.
- Az országban becslések szerint 3 millió, úgynevezett belső menekült él, a szomszédos Pakisztánban 1,5 millió, Iránban közel 800 ezer, Törökországban pedig 130 ezer.
A tálibok előretörése a NATO kivonulása után következményekkel jár Európára - és különösen Németországra - nézve. Az afgán kormány meg van győződve erről - írja a BILD.
A BILD riporterei jelenleg Kabulban tartózkodnak, és beszéltek Mariam Solaimankhail parlamenti képviselővel, Ashraf Ghani elnök (72) támogatójával. A BILD-nek azt mondta: "A tálibok előretörése óta azt látjuk, hogy egyre többen kérnek útlevelet. Több tízezren szerepelnek a törökországi vízumlistákon. Ha ez így folytatódik, akkor minden bizonnyal menekülthullám indul el egészen Németországig. Európának ezért anyagilag és képzéssel kellene támogatnia az afgán hadsereget, hogy jobban tudjon harcolni."
Az afgán menekültügyi minisztérium arra figyelmeztetett, hogy Németországnak a kialakult helyzetre tekintettel kiutasítási tilalmat kell elrendelnie.
Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR szerint Afganisztánban már közel hárommillió belső menekült van. A szomszédos Pakisztánban az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága tavaly 1,5 millió afgán menekültet regisztrált.
"Ha a tálibok előrenyomulása folytatódik, valószínűleg még több afgán fog elmenekülni" - mondja Wenzel Michalski, a Human Rights Watch németországi igazgatója. Azonban különösen a tálibok elől menekülő embereknek nehéz dolguk lenne Pakisztánban, mivel az ország támogatja az iszlamistákat.
"Sokan ezért Iránba menekülnek, hogy Törökországon keresztül Európába jussanak." 2020-ban az UNHCR 780 000 afgán menekültet regisztrált Iránban, és közel 130 000-et Törökországban, de ott nincs jövőjük, mert Törökország nem írta alá a genfi menekültügyi egyezményt - mondta Michalski. Az afgánoknak veszélyes körülmények között kell átmenekülniük a Földközi-tengeren, hogy Görögországon és a balkáni útvonalon keresztül Nyugat-Európába jussanak.
2020-ban összesen 45 935 menedékkérelmet nyújtottak be afgánok az EU-ban; idén eddig 7587 eredeti kérelmet nyújtottak be Németországban. Jelenleg 271 805 afgán él Németországban, akik közül 26 850-en itt születtek.
Németország nincs felkészülve a menekültek esetleges újabb beáramlására - bírálja Michalski emberi jogi aktivista. "A kivonulás után tervezést és összehangolt átfogó koncepciót kellett volna kidolgozni a menekülő afgánok számára."
Mathias Middelberg (56, CDU), a CDU/CSU-frakció belpolitikai szóvivője politikai éberséget ígér: "Figyelemmel kell kísérnünk a helyzetet, hogy ne érjen meglepetés". Ha az afganisztáni biztonsági helyzet megváltozik, a kérelmek száma valószínűleg növekedni fog.