- Az 5000 megkérdezett 47,3 százaléka válaszolta azt, hogy "egyáltalán nem", míg 15,2 százaléka azt, hogy "inkább nem".
- 14,4 százalék mondta azt, hogy "igen, határozottan", 13,2 százalék pedig azt, hogy "inkább igen".
- 57,8 százalék válaszolta azt, hogy "nem, biztosan nem" vagy "inkább nem" integrálódtak a német társadalomba azok, akik az utóbbi 10 évben érkeztek.
A németek egyértelmű többsége elutasítja a menekültek további befogadását. A Civey közvélemény-kutató intézet által a Diakonie Deutschland megbízásából készített felmérés szerint 62,5 százalék gondolja úgy, hogy Németországnak nem kellene több menekültet befogadnia, tekintettel a világszerte növekvő menekültlétszámra. 28 százalékuk válaszolt igennel a megfelelő kérdésre. A többiek bizonytalanok voltak - írja a Junge Freiheit.
Ami feltűnő, az a nemmel válaszolók egyértelműsége. Az 5000 megkérdezett 47,3 százaléka válaszolta azt, hogy "egyáltalán nem", míg 15,2 százaléka azt, hogy "inkább nem". Másrészt 14,4 százalék mondta azt, hogy "igen, határozottan", 13,2 százalék pedig azt, hogy "inkább igen".
A többség szerint nem sikeres az integráció
A nagy többség az integrációval kapcsolatban is szkeptikus. Arra a kérdésre, hogy az elmúlt tíz év bevándorlói jól beilleszkedtek-e a német társadalomba, 57,8 százalék válaszolta azt, hogy "nem, biztosan nem" vagy "inkább nem". Másrészt 12,5 százalék azt mondta: "igen, határozottan" vagy "inkább igen". Alig 28 százalék válaszolta azt, hogy "részben", a többiek pedig azt, hogy "nem tudom". Az "igen" válaszok aránya átlagon felüli volt, különösen a diákok körében, míg az önfoglalkoztatók, a nyugdíjasok és a munkavállalók inkább kudarcnak ítélték az integrációt.
Ulrich Lilie, a Diakonie elnöke elmondta, hogy az eredmények nem lepik meg, hanem kijózanítják. "Mert nyilvánvaló, hogy a menekültek befogadását és integrációját a németek többsége nem sikertörténetként érzékeli és írja le. Nem mindenki, aki kritikusan viszonyul a migrációhoz, szélsőjobboldali szélsőséges a folyamat során. De e hangadó nélkül a szörnyű jobboldali leegyszerűsítők a "mi vagy ők" logikájukkal sokkal nehezebben tudnának politikai hasznot húzni belőle."
Az EU külső határellenőrzésének kritikája
Lilie felszólította a politikusokat, hogy együtt gondolkodjanak az integrációról, az oktatásról és a szociálpolitikáról. A migránsokat be kell illeszteni a szűk környezetükbe - mondta. "A sikeres integrációs történeteket is hallhatóvá kell tennünk, és pozitív élményt kell nyújtanunk Németországnak, mint bevándorlóországnak, ami valójában. Szüksége van ezekre a jó történetekre, hogy a vagy-vagy elbeszélést csendesebbé tegye." A Diakonie közleményében bírálta az EU külső határain végzett ellenőrzéseket, és "úgynevezett védelemnek" nevezte azokat.
A menedékkérelmek száma 2021 májusában csaknem 120 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. Hasonló helyzet figyelhető meg a Földközi-tengeren, amelyen keresztül a korábbi évekhez képest lényegesen több bevándorló érkezett Európába.
A Münsteri Egyetem tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy az európai társadalmak, köztük a német is, identitáspolitikai szempontból megosztottak. Ennek egyik aspektusa a bevándorlás, amelyet az egyik fél lehetőségnek tekint, a másik pedig szkeptikusan szemléli.