- Az ár és az üzenet miatt is áll a botrány.
Az egészségbiztosító Youtube-videója nagy port kavart a neten. A reklámfilm, amely 950 000 eurót emésztett fel az adófizetők pénzéből, manipulatív volt, és azt sugallta, hogy az ember csak a védőoltással nyerheti vissza szabadságát - állítják a felháborodott osztrák felhasználók - írja az Exxpress.
Május közepén az Osztrák Egészségbiztosítási Pénztár (ÖGK) egy 25 másodperces promóciós videót tett közzé a Youtube videoplatformon "Legyünk újra boldogok - #lassunsimpfen" címmel. Ez nagy port kavart az interneten, és mára már több mint 470 000 kattintásnál tart. Boldog embereket lehet látni, akik táncra perdülnek. A videó végén egy nevető fiatal nő karján egy sebtapasz látható, amelyre a #lassunsimpfen felirat van ragasztva. Egy táncoló gyermek is látható. A videót zeneileg az oltási dal kíséri, amelynek szövegét sok felhasználó felháborodással fogadta.
A nézők 98,3 százaléka negatívan értékelte a videót
Az ÖGK a honlapján azt írta, hogy a videó célja az volt, hogy "pozitív hozzáállást és széleskörű elfogadottságot érjenek el a védőoltás témájában. Ennek érdekében DJ Möwe újrakeverte a 'Baby lass uns impfen' (Baba oltassunk be) című saját dalát, amely az életörömöt hivatott közvetíteni, és így az oltásokkal szemben szkeptikus embereket is eléri". A nézők azonban túlnyomórészt negatívan értékelték a dalt - a felhasználók mindössze 1,7%-a mutatta felfelé a hüvelykujját, a fennmaradó 98,3% negatívan értékelte a videót.
Ha hinni lehet a közösségi médiában a dühös felhasználók számos hozzászólásának, akkor különösen nem tetszenek azok a szövegek, amelyek azt sugallják, hogy az ember oltással nyeri vissza szabadságát. Különösen a dalszöveg: "Baby, oltassunk be, én és te, mi ketten. Tűnjünk el innen, végre szabadok vagyunk" - ez sokak ellenállásába ütközött, akik szerint a dalszöveg manipulatív és propagandának tűnik. Egy felhasználó például azt írta a Twitteren: "A 'Baby oltassunk be' tévékampány körülbelül a leghülyébb dolog, ami eddig megjelent ebben a kényes témában!". Egy másik felhasználó azt kérdezte: "Adópazarlás vagy politikai kroteszk?".
Az ÖGK letiltotta a hozzászólásokat
Belső források szerint az ÖGK-nál a telefonokon azóta zúgnak a panaszok, amióta a videó felkerült a netre. Az, hogy az egészségbiztosító kritizálható-e, továbbra is kérdéses, mivel eddig nem nyilatkozott a sikertelen reklámról. Ez közel egymillió eurónyi adópénzt emésztett fel a produkcióra. A videó alatti kommentelési funkciót az ÖGK elővigyázatosságból szintén kikapcsolta.