- Az északi államban hallgattak a pszichológus szakértőkre, és szigorítottak a nemváltó műtétek eljárásrendjén.
- Egy évvel ezelőtt a finn egészségügyi hatóság új irányelveket adott ki, amelyek a pubertásblokkolók és a keresztnemű hormonok helyett a pszichoterápiát támogatják első vonalbeli kezelésként.
Az új irányelvek a neurológiai éretlenség miatt még a 25 éves kor alattiak esetében is a visszafordíthatatlan beavatkozásokra figyelmeztetnek - tudósít a mercetornet.com portál.
A SEGM, a Society for Evidence-Based Gender Medicine (Társaság a Bizonyítékalapú Nemi Orvostudományért) nemzetközi aktivista csoport áttekintést tett közzé a finnországi nemi diszfóriás gyermekek ellátási normáinak radikális változásáról.
Egy évvel ezelőtt a finn egészségügyi hatóság új irányelveket adott ki, amelyek a pubertásblokkolók és a keresztnemű hormonok helyett a pszichoterápiát támogatják első vonalbeli kezelésként. Ezt a lépést egy szisztematikus áttekintés után tette, amely a gyermekgyógyászati kezelésekkel kapcsolatos bizonyítékokat "nem találta meggyőzőnek". Íme néhány részlet a SEGM összefoglalójából.
"Bár a gyermekgyógyászati orvosi átmenet továbbra is engedélyezett Finnországban, az irányelvek óvatosságra intenek, tekintettel arra, hogy e beavatkozások előnyei nem egyértelműek, és nagyrészt a pubertásblokkolót és a cross-sex hormonokat olyan kiskorúak számára tartják fenn, akiknél a nemi diszfória kora gyermekkorban kezdődik, és nincsenek társuló mentális egészségügyi állapotok. A műtétet nem ajánlják a 18 év alattiaknak. A gyermekkori nemváltoztatásra való jogosultságot "eseti alapon" határozzák meg két központosított nemi diszfóriát kutató klinikán.
A finn irányelvek arra figyelmeztetnek, hogy a 25 év alattiak számára a neurológiai érettség hiánya miatt bizonytalan bármilyen visszafordíthatatlan "nemi megerősítő" beavatkozás nyújtása. Az irányelvek arra is felhívják a figyelmet, hogy a pubertásblokkolók negatívan befolyásolhatják az agyi érettséget, és ronthatják a fiatalok azon képességét, hogy tájékozott beleegyezést adjanak a holland protokoll későbbi és visszafordíthatatlanabb részeihez: a nemek közötti hormonokhoz és a műtétekhez.
A finn irányelvek tükrözik a nemi diszfóriával jelentkező serdülők megmagyarázhatatlanul hirtelen emelkedő száma miatti növekvő nemzetközi aggodalmat, amely egyre összetettebb fejlődési és mentális egészségügyi kontextusban fordul elő, és gyakran a nemi diszfóriával kapcsolatos zavarok gyermekkori előzményei nélkül. Jelentős kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy a holland protokoll (hormonális és sebészeti beavatkozások fiatalok számára), amelyet a gyermekkorban kialakult, keresztnemű identifikációval rendelkező, magasan funkcionáló tizenévesek határozottan eltérő populációjára terveztek, és amely nem rendelkezik jelentős mentális egészségügyi társbetegségekkel, megfelelő-e erre az újszerű populációra.
A finn egészségügyi hatóság kijelenti, hogy az irányelvek további felülvizsgálatára addig nem kerül sor, amíg a kutatás nem képes: magyarázatot adni a nemi diszfóriával jelentkező serdülők közelmúltbeli erőteljes növekedésére; meghatározni, hogy a transznemű identitás ebben a populációban stabil-e vagy fejlődik; felmérni, hogy a nemi identitást megerősítő kezelések képesek-e javítani a társuló mentális egészségügyi problémákkal jelentkező személyek egészségügyi eredményeit, beleértve a depresszió és az öngyilkosság javulását; és számszerűsíteni a megbánás arányát."