A GEW nevű oktatási szakszervezet szerint sok tanár úgy érzi, egyedül maradt az antiszemitizmus elleni küzdelemben. A probléma egyre nő, az etnikai és vallási konfliktusok túlterhelik az iskolákat - írja a Spiegel.
Zsinagógák megdobálása kövekkel, zsidógyűlölő jelszavak skandálása az utcán: a közel-keleti konfliktus kiéleződésével Németországban ismét kitört az antiszemitizmus. Néhány nappal az eszkalációt követően az oktatási szakszervezet panaszkodott a németországi iskolákban is növekvő antiszemitizmusra.
"Az antiszemitizmus nőtt az iskolákban. Soha nem tűnt el, de a holokauszt és a németországi zsidó élet témája már nincs annyira jelen a fiatalok életében" - mondta Ilka Hoffmann, a GEW elnökségi tagja a Redaktionsnetzwerk Deutschlandnak (RND).
Régebben a diákok gyakrabban beszélgethettek korabeli tanúkkal, de mára a holokauszt témája elhalványult a diákközönség körében, mondta Hoffmann. Emellett etnikai és vallási konfliktusok is vannak, amelyek "túlterhelik az iskolákat".
Nehéz pontosan meghatározni, hogy mekkora az antiszemitizmus problématikája a németországi iskolákban. Egy 2020-ban készült tanulmány azonban arra a következtetésre jutott, hogy a probléma meggyökeresedett. A "Te zsidó" ma már az egyik leggyakoribb "sértés" a német iskolák udvarán, és a zsidó tanulókat rendszeresen támadják a diáktársak.
Csak az utóbbi néhány évben egyes szövetségi államok, például Baden-Württemberg és Berlin, kötelezővé tették az antiszemita incidensek bejelentését. A szövetségi kormány számára készített jelentésében az antiszemitizmussal foglalkozó független szakértői csoport egyebek mellett azt állította, hogy különösen az iszlám kultúrából származó fiatalok az antiszemita erőszakos cselekmények elkövetői.
Hoffmann "hivatalos, de bürokráciamentes és gyors segítség felajánlását kérte az iskolai antiszemitizmus elleni küzdelemhez". Jelenleg sok tanár úgy érzi, hogy egyedül maradt az antiszemitizmus problémájával, ezenkívül azt gondolja, "a közösségi média keményebbé tette a hangnemet az iskolákban" - mondta. "Sokan a saját buborékjukban élnek, és továbbra is ápolhatják előítéleteiket anélkül, hogy az iskolák azt észrevennék" - mondta Hoffmann.