- A Focus úgy fogalmaz, a migránsokat elnyeli a drogok, betörések és a klánok mocsara.
- 2020-ban a rendőrség 890 olyan gyanúsítottat fogott el, akiket a szervezett bűnözés tagjainak tulajdonítanak - 76 százalékkal többet, mint 2019-ben.
- Emellett 85 szervezett bűnözői bandát vezettek bevándorlók - az előző évhez képest ez 89 százalékos növekedés.
- A migráció a szervezett bűnözés képét is átrajzolja, és kiszorítja az "őshonos" bűnözőket.
- Ez történt Bécsben is: az osztrák csibészeket a '90-es években a szerbek, albánok, montenegróiak megjelenése és erőszakos fellépése szorította ki.
- Most pedig őket szorítják ki a piacról a törökök, az afgánok és az utcai drogkereskedő feketék.
Drámai a BKA mérlege: 2020-ban a rendőrség 890 olyan gyanúsítottat fogott el, akiket a szervezett bűnözés tagjainak tulajdonítanak - 76 százalékkal többet, mint 2019-ben. Emellett 85 szervezett bűnözői bandát vezettek bevándorlók - az előző évhez képest ez 89 százalékos növekedés. A csúcson az albánok, a libanoniak és törökök állnak - írja a Focus.
"Gambiai menekültek irányítják a drogszcénát" (Stuttgarter Nachrichten) vagy "nigériai bandák akarnak terjeszkedni Németországban" (Welt) - az ilyen szalagcímek mindig nagy port kavarnak. A jelentések egy olyan jelenség körül forognak, amely évek óta tömegesen aggasztja a német biztonsági hatóságokat: a menedékkérők tevékenysége a szervezett bűnözés területén.
A BKA helyzetjelentése a szervezett bűnözésről: több bevándorló
Most a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) szakértői kongatják a vészharangot. A nemrégiben közzétett, 2020-ra vonatkozó "Bűnözés a bevándorlással összefüggésben" című szövetségi helyzetjelentésükben egy egész fejezetet szentelnek a tengerentúli bűnözés témájának. A központi állítás: a bevándorlók, különösen Albániából, Libanonból és Törökországból, egyre inkább megjelennek a szervezett bűnözés alvilágában.
Bevándorlónak minősül minden olyan külföldi, akit "menedékkérő", "kvótamenekült", "tűréssel" vagy "engedély nélküli tartózkodás" jogállással regisztráltak.
"Mind a gyanúsított bevándorlók száma az szervezett bűnözés területén, mind a bevándorlók által dominált szervezett bűnözői csoportok száma nőtt 2020-ban" - jegyzi meg a rendőrhatóság. A csoportok különösen aktívak a kábítószer-kereskedelemben és -csempészetben. A BKA arra figyelmeztet, hogy a bevándorlás által kedvelt új struktúrákat "idejekorán" fel kell ismerni, és "célzottan kell fellépni ellenük".
85, bevándorlók által dominált elkövetői csoportok
Az elemzés szerint tavaly Németország-szerte mintegy 600 ügyet indítottak szervezett bűnözői csoportok ellen. Eközben a gyanúsított bevándorlók száma ezen a területen "jelentősen" emelkedett - a 2019-es 505-ről most 890-re. Ez 76 százalékos növekedés.
A bevándorlók által dominált bűnözői csoportok száma is ugrásszerűen megnőtt. Míg 2019-ben 45 ilyen csoportot számolt a rendőrség, addig tavaly 85-öt, ami 89 százalékos növekedést jelent. A "domináns" azt jelenti, hogy az egyes csoportokon belül a bűncselekményeket nagyrészt a bevándorlók határozták meg.
Rendőrség: sok gyanúsított 2015 előtt lépett be az országba
Az aggasztó fejlemény nem kizárólag a 2015 óta Németországba érkező menedékkérőknek köszönhető, éppen ellenkezőleg. A BKA bűnügyi statisztikájában azt állítja, hogy "a szervezett bűncselekményekkel gyanúsított bevándorlók közel kétharmada már 2015 előtt belépett a szövetségi területre".
Csak a kábítószer-kereskedelem és -csempészet területén 2020-ban országszerte 50 olyan eljárást folytattak le, amelyben a gyanúsítottak bevándorlók voltak. Egyéb bűncselekmények: csempészet (14 eljárás), vagyon elleni bűncselekmények és gazdasági bűncselekmények (egyenként öt eljárás) és hamisítás (négy eljárás).
A jövedelmező üzlet: kábítószer, betörések, migránsok csempészése
A BKA szerint összesen 16 csoportban - tehát majdnem minden ötödikben - "albán bevándorlók dominálnak". Közülük tizennégyen kábítószer-kereskedelemmel, egy-egy személy pedig vagyon elleni bűncselekményekkel (betörés, lopás) és csempészettel foglalkozik. Nyolc csoportot libanoni és török bevándorlók, hatot koszovói bevándorlók, ötöt pedig szíriai bevándorlók uralnak.
Nem újdonság, hogy a bevándorlók belépnek a bűnözés piacára, és piszkos ügyletekkel próbálnak nagy pénzt keresni. Már a 2019-es "Szövetségi helyzetkép a szervezett bűnözésről" című dokumentumban is nagy szerepet játszott a téma. Akkoriban az 505 gyanúsított bevándorló az összes gyanúsított (6848 fő) 7,4 százalékát tette ki. Ez az arány 2020-ra valószínűleg jelentősen megnő.
A bevándorlók is szerepet játszanak a klánbűnözésben
Ezzel összefüggésben a szakértők további fejleményekre figyelmeztetnek. Ez magában foglalja a bevándorlók növekvő részvételét a klánbűnözésben. A rendőrség már 2019-ben is gyanúsítottként regisztrált bevándorlókat a bűnöző arab klánok ellen indított eljárások mintegy harmadában. A Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) elnöke, Holger Münch már akkor kijelentette, hogy "továbbra is nagyon szorosan figyelemmel kell kísérni a jelenséget".