6 uniós állam kéri: ne függesszék fel a kitoloncolásokat Afganisztánba

6 uniós állam kéri: ne függesszék fel a kitoloncolásokat Afganisztánba
  • Ausztria, Németország, Görögország, Hollandia, Belgium, Dánia írt közös levelet az Európai Bizottságnak.
  • Az Afganisztánban egyre súlyosbodó erőszak ellenére se függesszék fel azoknak az afgánoknak a hazatoloncolását, akiknek elutasították a menedékkérelmét – kérte hat uniós ország.
  • Ha leállítanánk a visszatoloncolásokat, az rossz üzenetet közvetítene és még több afgánt ösztönözne arra, hogy az EU-ba induljon – írták a belügyminiszterek.

Ha leállítanánk a visszatoloncolásokat, az rossz üzenetet közvetítene és még több afgánt ösztönözne arra, hogy az EU-ba induljon – írták a belügyminiszterek az augusztus 5-én keltezett, de csak most kiszivárgott levélben.

A levél az afgán migrációügyi minisztérium még júliusban kiadott nyilatkozatára reagál, amelyben a tálibok előrenyomulása miatt szorongatott központi kormány kijelentette, hogy ideiglenesen, három hónapig nem fogadják be a visszautasított menedékkérő állampolgáraikat.

"Tekintve, hogy Afganisztán igen nagy valószínűséggel továbbra is az EU-ba irányuló migráció egyik legfontosabb forrása marad, szeretnénk hangsúlyozni: fontos hazatoloncolni azokat, akiknek valójában nincs szüksége nemzetközi védelemre" – magyarázta hat uniós belügyminiszter.

A levél szerint 2015 óta mintegy 570 ezer afgánt kapott menedéket az EU-ban, Afganisztán pedig az uniós országokban összesen benyújtott 44 ezer menedékkérelemmel a második legfontosabb kibocsátó ország volt tavaly. A belügyminiszterek elismerik, hogy nemzetközi csapatok kivonulása miatt érzékeny a biztonsági helyzet az országban, de úgy gondolják, hogy az EU-nak inkább azt kellene megvizsgálnia, hogyan lehet az afgán menekülteknek a régióban való ellátást támogatni, hogy csökkenjen a migrációs nyomás.

Az Európai Bizottság uniós belügyekért felelős szóvivője, Adalbert Jahnz kedden megerősítette, hogy megkapták a levelet. A szóvivő hangsúlyozta: a menedékkérelmek elbírálása és a visszatoloncolások megszervezése tagállami hatáskör, a Bizottság csak folyamatosan egyeztet az uniós országokkal. Az EU és az afgán kormány áprilisban újította meg azt a migrációmenedzsmentről szóló, eredetileg 2016-os közös nyilatkozatát, amelyben mindkét fél elköteleződik a méltóságteljes visszatoloncolások mellett.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-11-04 | 15:56
Három napos eligazításon vesz részt Márki-Zay Brüsszelben

Három napos eligazításon vesz részt Márki-Zay Brüsszelben

  • Jövő héten a baloldal miniszterelnök-jelöltje megkapja az utasításokat a brüsszeli migrációs elvárásokról és arról, hogyan kellene megemelni a magyarok rezsijét.
  • Márki-Zay brüsszeli eligazítási turnéját a szocialista Ujhelyi István szervezi.
Kül 2021-05-13 | 11:00
Elsietett nyitás, akadozó oltásprogram, emelkedő fertőzésszámok, megtelt kórházak Hollandiában

Elsietett nyitás, akadozó oltásprogram, emelkedő fertőzésszámok, megtelt kórházak Hollandiában

  • Hollandia korán nyitott, mert az egészségügyi ellátórendszer még mindig leterhelt a koronavírus-betegekkel.
  • A heti új fertőzöttek száma vasárnap 7584 volt, ami 13 százalékos növekedést mutat az előző héthez képest.
  • A nyitás első lépéseként április 28-ától a kávézók teraszai kinyitottak, a kijárási tilalmat eltörölték, és a nem létszükségletű boltok ismét időpont nélkül fogadták a vásárlókat, a felsőoktatási intézmények mérsékelt számban újra fogadtak diákokat.
  • A közegészségügyi hivatal (RVIM) kritizálta a nyitást és a további nyitási terveket, arra hivatkozva, a fertőzési adatok nem indokolják a további lazítást.
  • Május első hetében a tervezett műtétek 51%-át halasztották el, kilenc kórház pedig jelezte, hogy nem tudják teljesen elvégezni a következő hat hétre tervezett életbevágó műtéteket.
  • A Limburg tartományban található Heerlen és Sittard-Geleen kórházai a hónap elején jelezték, hogy nem tudnak több covidos beteget fogadni, mivel megteltek.
  • Közben még legalább 6 ezer, teljes állásban dolgozó emberre lenne még szükségük az oltási kampányban.