BRÜSSZEL - Az Európai Unió hatalmas, a világválság utáni helyreállítási alapja állandóvá válhat, ha sikeresen beindítja a növekedést, és elősegíti a zöldebb és digitálisabb gazdaság kialakulását - közölték hétfőn az Európai Bizottság vezető gazdasági tisztviselői.
Az EU 27 tagállama tavaly példátlan megállapodást kötött arról, hogy közösen 750 milliárd eurót vesznek fel az alaphoz, amely segít leküzdeni a COVID-19 okozta gazdasági visszaesést és hozzájárul az éghajlatváltozás kihívásainak kezeléséhez.
Az EU takarékos északi államainak ellenállását leküzdendő - amelyek régóta ellenzik a közös hitelfelvételt, mert attól tartanak, hogy a déliek kevésbé szigorú költségvetési politikáját finanszírozzák ezzel - a programot egyértelműen rendkívüli, egyszeri intézkedésként jellemezték. Sok közgazdász azonban úgy látta, hogy ez a lépés az AAA minősítésű EU által a jövőben rendszeresített közös adósságkibocsátás előkészítése, és a Bizottság vezető tisztviselői az Európai Parlament gazdasági és monetáris ügyekkel foglalkozó bizottsága előtt is ezt a nézetet vallották.
"Minél sikeresebbek leszünk ennek az eszköznek a végrehajtásában, annál nagyobb lesz a tere annak, hogy megbeszéléseket folytassunk egy állandó, valószínűleg hasonló jellegű eszközről" - mondta Valdis Dombrovskis, a Bizottság alelnöke.
A hitelfelvételt, amelyet a Bizottság az összes uniós tagállam nevében végez, 30 év alatt kell visszafizetni az új, saját forrásoknak nevezett új adókból. Ezekről ugyan még nem született megállapodás, de tartalmazhatnak a digitális gazdaságra, a CO2-kibocsátásra vagy a szennyezett technológiákkal előállított áruk importjára kivetett adókat is. "Ennek állandó következményei lesznek a pénzügyi piacokra, mivel az elkövetkező 30 évben vissza kell fizetnünk ezt az európai adósságot" - mondta Paolo Gentiloni európai gazdasági biztos ugyanebben a bizottságban.
"A jövőben - ha ez az eszköz működik, és képesek vagyunk megállapodni a közös adósság visszafizetéséhez szükséges új saját forrásokról - úgy gondolom, komolyan tárgyalhatunk további kezdeményezésekről. De ami döntő fontosságú ezekhez a további kezdeményezésekhez, az az, hogy ez működjön, és új saját forrásokkal fizessük vissza" - mondta Gentiloni.
Nyolc tagállam még nem ratifikálta a megállapodást a nemzeti parlamentben
Ahhoz, hogy a Bizottság megkezdhesse a piaci hitelfelvételt, az összes uniós nemzeti parlamentnek ratifikálnia kell egy olyan határozatot, amely a visszafizetéshez szükséges nemzeti garanciák növeléséről szól, arra az esetre, ha az új adók nem jönnének létre. Nyolc tagállam még nem tette meg ezt. A részben támogatásként, részben pedig rendkívül olcsó hitelek formájában érkező uniós pénzhez való hozzájutáshoz minden kormánynak tervet kell benyújtania arról, hogy miként kívánja elkölteni a rá eső részt, és ennek meg kell felelnie az EU által elfogadott szabályoknak. Eddig 14 ország küldte el a terveket, és Dombrovskis szerint június elejéig a többi is beérkezhet.
A terveknek nemcsak a kiadásokat kell tartalmazniuk, hanem olyan reformokat is, amelyek célja az, hogy a gazdaságok felkészüljenek a digitális korszakra és a CO2-kibocsátás csökkentésére. Dombrovskis elmondta, hogy a kezdeti problémák után a tervek általában véve jó egyensúlyt mutatnak.
A Bizottságnak két hónapja van arra, hogy értékelje az egyes terveket, az uniós pénzügyminisztereknek pedig egy hónapjuk van arra, hogy jóváhagyják a rájuk vonatkozó bizottsági ajánlást. Dombrovskis azt mondta, hogy minden a tervek szerint halad a júliusban esedékes első kifizetésekkel.
(REUTERS)