- Elon Musk szórakozása mellett az ázsiai nagyhatalom is szorongatja a digitális pénzt.
- Az április 14-i 64 895,22 dolláros éves csúcshoz képest mostanra 40%-kal csökkent a Bitcoin értéke.
- Egyetlen hét alatt a teljes kapitalizáció közel negyede, 700 milliárd dollár tűnt el a kriptopiacról.
Kína megtiltotta a pénzintézeteknek és a fizetési vállalatoknak, hogy kriptopénz tranzakciókkal kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtsanak, és figyelmeztette a befektetőket a spekulatív kriptokereskedés veszélyeire - írja a Reuters.
Ez Kína legújabb kísérlete arra, hogy visszaszorítsa a digitális valutakereskedelem virágzó piacát. A tilalom értelmében az ilyen intézmények, köztük a bankok és az online fizetési csatornák nem nyújthatnak az ügyfeleknek semmilyen kriptopénzzel kapcsolatos szolgáltatást, például regisztrációt, kereskedést, elszámolást és kiegyenlítést - közölte három iparági szervezet kedden közös nyilatkozatban.
"Az utóbbi időben a kriptopénzek árai az egekbe szöktek majd zuhantak, és a kriptopénzek spekulatív kereskedelme újra fellendült, ami súlyosan sérti az emberek tulajdonának biztonságát és megzavarja a normális gazdasági és pénzügyi rendet" - áll a közleményben.
Kína betiltotta a kriptotőzsdéket és a kezdeti felajánlásokat [tokengyűjtés], de nem tiltotta meg magánszemélyeknek, hogy kriptovalutákat tartsanak.
Az intézmények nem nyújthatnak kriptovaluta megtakarítási, bizalmi vagy zálogkölcsön-szolgáltatást, és nem bocsáthatnak ki kriptovalutához kapcsolódó pénzügyi terméket sem - áll a közleményben.
E lépések nem Peking első lépései a digitális valuták ellen. 2017-ben Kína bezáratta helyi kriptopénz-tőzsdéit, megfojtva ezzel a spekulatív piacot, amely akkor a globális bitcoin-kereskedelem 90%-át tette ki.
2019 júniusában a Kínai Népi Bank közleményt adott ki, amelyben közölte, hogy blokkolja a hozzáférést minden hazai és külföldi kriptopénz-tőzsdéhez, azzal a céllal, hogy a külföldi tőzsdék betiltásával minden kriptopénz-kereskedelmet visszaszorítson.
A nyilatkozat a kriptopénz-kereskedelem kockázataira is rávilágít, mondván, hogy a virtuális valutákat "nem támasztja alá valós érték", áraik könnyen manipulálhatók, és a kereskedési szerződéseket nem védi a kínai jog.
A hírre és Elon Musk árfolyamrángató Tweetjeire reagálva az árfolyam egy héten át tartó hullámzó zuhanást követően szerdán 40 000 dollár alá zuhant.
A Bitcoin, a világ legnagyobb és legismertebb kriptovalutája mintegy egészen 38 940,04 dollárig esett. Az április 14-i 64 895,22 dolláros éves csúcshoz képest mostanra 40%-kal csökkent az értéke.
Az ethereum blokklánc-hálózathoz kapcsolódó kriptopénz, az Ethereum 15%-ot esett, 2.875,36 dollárra.