- A BENNFENTES is írt korábban arról, hogy micsoda bombaüzlet a vakcináció.
- Míg 2020 végétől 2021 nyaráig 12,5 eurós áron szállított a Pfizer Európába, a következő években majdnem duplázódhat az ár.
- Bojko Boriszov bolgár kormányfő áprilisban kiszivárogtatta, hogy az addigi 12,5 eurós ár helyett 20,5 eurórért szállít majd a Pfizer.
- Az ár a Welt.de által megszerzett szerződéstervezet szerint azóta tovább emelkedett, 23,2 euróra adagonként.
- Rettenetesen sok pénzről így van szó: a Bizottság 900 millió adagot kötne le ezen az áron, és opcionálisan további 900 milliót, ahogyan korábban is tervezték.
- 1,8 milliárd adag Pfizer-vakcina ezen az áron forintra átszámítva 15 ezer milliárd forint, közel háromszor annyi, mint a Magyarországnak járó Helyreállítási alap teljes összege.
- A BENNFENTES is megírta korábban, hogy az elmúlt években veszteséges BioNTech vállalat a 2020-as negyedévre hatalmas, 406 milliárd forintos profitot jelentett.
- A vakcinabeszerzés érdekessége, hogy az Egyesült Államok kormánya azt javasolja, függesszék fel az oltóanyagok szabadalmait a teljes világ számára, hogy így a szegényebb országok is gyárthassanak maguknak oltóanyagot.
- Ezt Németország, Bill Gates, és általában a nagy gyógyszeripari vállalatok ellenzik.
- Ha ez mégis megtörténik amerikai nyomásra, de közben az Európai Bizottság ezen az áron szerződik le a Pfizerrel, akkor óriási pénzeket éget el Európa teljesen feleslegesen.
Az amerikai céggel dózisonkénti 23,20 eurós szerződést köthet az Európai Bizottság 2021 decemberétől 2023-ig - írta a napokban az Azonnali a Die Weltre hivatkozva.
A híradások szerint még az eddiginél is drágább, 23,2 eurós adagonkénti áron kötött le az unió összesen 900 millió adag Pfizer-vakcinát 2023-ig. Ugyanakkor a Pfizer esetében a magasabb ár a komoly mennyiségű oltóanyag jelentősen gyors leszállítását is biztosítja.
Miután a Welt a német szövetségi pénzügyminisztériumból megszerzett, jövőbeni szerződéstervezetben található információkat nyilvánosságra hozta, arra is felhívta a figyelmet, az Európai Bizottság által most tervezett ár lényegesen drágább még annál a feláras összegnél is, amit egy jelenleg is érvényben lévő szerződésből Bojko Boriszov bolgár kormányfő szivárogtatott ki áprilisban. Akkor a közölt adat, amely szerint egy dózis 19,5 euróba kerülne az EU-tagállamok közös beszerzésében, már okozott alapos felháborodást. A mostani, hosszabb távú szerződésben pedig az összeg láthatóan még tovább drágult.
A dokumentum megismert szövege szerint a Pfizer kötelezettséget vállalna az EU felé arra, hogy 2021 decemberétől 2023-ig 900 millió dózisnyit szállít le a BioNTech oltóanyagából, és a szállítmányokat folyamatosan alkalmassá teszi az újonnan felbukkanó vírusvariánsok kivédésére, és arra is, hogy gyermekeknek is be lehessen adni azokat. A szerződés ezen kívül a megrendelt összeg felett még további 900 millió adag Pfizerre is tartalmaz egy opciót, amivel az EU igény esetén élhet majd, ugyanezen a vásárlási feltételek mellett. Az információk szerint az elkészült, harmadik szerződéstervezetet a következő héten tárják majd részleteiben is a tagállami kormányok elé. Az már a Welt cikkéből tudható, hogy a német szövetségi kormány az alaposan megemelkedett Pfizer-felárat a vakcinabeszerzés sürgősségével és hatékonyságának javításával magyarázza a belső iratok szerint.
Az is kiderült ebből, hogy a tagállami elosztási rendszerben Németország számára jutna ennek a beszerzésnek a 18,34 százaléka, bár az újság a többi tagállamra nézve nem közölt erről adatokat. Miközben a német napilapnak az Európai Bizottság a közölt, dózisonkénti árat nem erősítette meg (sajtóosztályuk ugyanis ismét arra hivatkozott, nem beszélhetnek a szerződésben foglalt, konkrét vételárakról), annyit mindenesetre elmondtak: az új, decembertől a Pfizer-szállításokra vonatkozó szerződés tervezete valóban elkészült, és valóban jóval magasabb dózisonkénti ár szerepel benne.
A Pfizernek egyébként szüksége is van a bevételekre. Nemrég hozta ugyanis nyilvánosságra az amerikai kormány, hogy a Fehér Ház egyértelműen javasolni fogja a Kongresszusnak, hogy a vakcinákra vonatkozó szellemi tulajdoni szabályozást a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO) függesszék fel a súlyos pandémiára hivatkozva, így az eddig kizárólag a Pfizer engedélyével gyártott vakcinák a közeli jövőben, akár az év végére is szabadon és ingyenesen hozzáférhető technológiák lehetnek a világ összes oltóanyaggyára számára. Az, hogy az Európai Unió még esetleg egy ilyen fordulat előtt jóval, a tagállamok jóváhagyásával egyezik bele egy ilyen magas árú Pfizer-szállítási szerződésbe, tehát jelentős és akár megspórolható kiadásnak is tűnhet.