- Eddig azért nem lehetett ekkora támogatásra pályázni, mert az Európai Unió Budapestet és Pest megyét egy térségként kezelte, ahol a Főváros "felhúzta" a statisztikai régió fejlettségét, márpedig komolyabb volumenű támogatások csak "fejletlen" régióknak járnak.
- A kormány azért lobbizott Brüsszelnél, hogy Pest megyét leválaszthassa a statisztikai régióról az itt dolgozó vállalkozások érdekében.
- A törekvés sikerrel járt, 2022-től a Pest megyei cégek is 70%-os támogatási intenzitással nyerhetnek el EU-s forrásokat.
Jövő januártól nem lesznek többé hátrányban a Pest megyei cégek, sőt, ők lesznek a legnagyobb nyertesei a pályázati rendszernek - írja a Világgazdaság.
A regionális támogatás célja az egyes régiók gazdasági leszakadásának megakadályozása, felzárkóztatásuk elősegítése.
Az Európai Bizottság 2021. április 19-én fogadta el a 2022–2027-es időszakra szóló regionális támogatási térképeket meghatározó és a 2022. januárt 1-től alkalmazandó regionális állami támogatási szabályozást tartalmazó iránymutatás módosítását, arról, hogy mely régiók juthatnak beruházási forráshoz.
Ezt hagyta jóvá az uniós testület a napokban.
Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy ez egy rendkívül fontos változás, aminek az előszele már a 2021-ben megjelenő pályázatoknál is észlelhető. Míg a vállalkozások számára szóló egyik legfontosabb program, a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) pályázataiból teljesen kizárták a Pest megyében működő cégeket, addig a folytatásának tekinthető, 2021-2027-es ciklusban elérhető Ginop Pluszban már eltörölték ezt a korlátot.
Igaz, 2021-ben továbbra sincs lehetőség, vagy csak bizonyos Pest megyei településeken regionális támogatást igényelni.
2022. január 1-től viszont bátran pályázhat bármely Pest megyében működő vállalkozás; a projekt teljes elszámolható beruházási költségeinek akár a 70 százalékát is állhatja az unió.