Német média: Senki sem tudja, hová tűnnek az EU átláthatatlanul költött milliárdjai

Német média: Senki sem tudja, hová tűnnek az EU átláthatatlanul költött milliárdjai
  • Egyre többen teszik fel a kérdést a Bizottságnak: hol a pénz?
  • Teljesen átláthatatlan, ahogyan a tagok a Helyreállítási Alap pénzeit költik.
  • Hogyan, mire, és kinek?
  • Ezekre a kérdéskre nincs válasz.

Az EU Korona újjáépítési alapja 723 milliárd eurót tesz ki. Tulajdonképpen az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának kellene felügyelnie, hogyan osztják el a forrásokat. De alig kap információt a végső kedvezményezettekről - mondja Hohlmeier elnök, tudósít n-tv.

Monika Hohlmeiernek van egy problémája. Az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottsága, amelynek a CSU-s politikusnő az elnöke, szerinte részben képtelen ellátni a feladatát.

A kritika középpontjában a Korona Újjáépítési Alapból származó támogatások elosztásának átláthatatlansága áll.

Az EU a világjárvány idején hozta létre a 723 milliárd eurós, kölcsönökből és támogatásokból álló alapot, hogy különböző projektek finanszírozásával válságállóbbá tegye a tagállamokat. Cserébe az uniós tagoknak reformokat kell kezdeményezniük, különösen a digitális és az ökológiai területen.

Hohlmeier tájékoztatást követel az országoktól és az EU Bizottságától arról, hogy pontosan mire fordítják majd a pénzt. A kielégítő válasz a többszöri kérés ellenére még mindig várat magára. "A Költségvetési Ellenőrző Bizottság egyik tagállamtól sem kapott teljes áttekintést az összes vagy legalábbis a lényeges projektekről" - mondja.

Valójában az uniós államok évente kétszer kötelesek átadni a Bizottságnak a 100 legfontosabb végső kedvezményezett listáját. Összesen 14 ország tett már eleget ennek a kötelezettségének. Hohlmeier azonban kifogásolja, hogy ezek a nyilvánosan online megtekinthető listák nem túlságosan megvilágító erejűek.

Olaszország támogatni akarta a futballstadionokat

Az adatbázisban Ausztria például azt állítja, hogy több mint 78 milliót juttat az alapból a szövetségi oktatási, tudományos és kutatási minisztériumnak. Ebből mintegy 73 milliót a diákok digitális terminálokkal való ellátására fordítanak. Hogy ezzel kapcsolatban milyen pályázatokat írnak ki, melyik cég szállítja az eszközöket, és végül ki kapja a pénzt, az nem derül ki a honlapról.

A támogatások hollétéről sok esetben még a parlamenti képviselők sem tudnak sokkal többet. Hohlmeier többször is megkereste a Bizottságot, hogy részletesebb információkhoz jusson. Sikertelenül.

Spanyolország például elkülönített pénzeket az egészségügyre - mondja a CSU-s politikus. "Amikor mi, az EU Parlamentjeként szeretnénk tudni, hogy mire használták fel ténylegesen a forrásokat, hiányos egyedi példákat kapunk, amelyekből nem tudunk következtetéseket levonni a pénzek elosztásának egészére vonatkozóan" - mondta Hohlmeier.

Nem lehet például látni, hogy mely kórházak milyen típusú berendezéseket kaptak és milyen áron. A bizottság azt sem tudta ellenőrizni, hogy a pénzt tisztességesen és pártatlanul költötték-e el.

Olaszországban, amely Spanyolországhoz hasonlóan az egyik legnagyobb kedvezményezettje az újjáépítési alapnak, egy különösen szemléletes példa mutatta meg, hogyan lehet a pénzt elkótyavetyélni, ha az elosztást nem ellenőrzik. Róma két futballstadion építését és felújítását akarta támogatni. Egy velencei stadion 93 millió eurót, egy másik firenzei 55 millió eurót kapott volna. A Bizottság végül közbelépett, és elutasította a projektek finanszírozását az alapból. Firenze polgármestere dacosan reagált, azt állítva, hogy az alapokat már jóváhagyták.

Információt "csak nagy nyomás alatt lehet kapni"

Hohlmeier úgy véli, hogy az olasz hatóságok a személyzet hiánya miatt túlterheltek azzal, hogy az újjáépítési alapból "a kohéziós pénzekkel párhuzamosan lehívják a forrásokat, hogy olyan projektekre költsék, amelyeknek valóban van értelme", ahogy ő fogalmaz. A különböző részletek Olaszországnak történő folyósítása ennek megfelelően késik. A jelentések szerint az olasz kormány korlátozza a Számvevőszék hatáskörét, mert az kritizálta a támogatások felhasználásának késedelmét.

Hohlmeier kritikájával szembesülve a Bizottság szóvivője az ntv.de-nek elmondta, hogy a tagállamok valóban kötelesek "nyilvántartást vezetni a speciális eszközalapok végső kedvezményezettjeiről". Ezeket az adatokat azonban csak a Bizottság, az Európai Számvevőszék, az Európai Csalás Elleni Hivatal vagy az Európai Ügyészség kérésére kellene nyilvánosságra hozniuk.

Valójában az országok nem sértik meg az uniós jogot, ha csak homályos információkat adnak át a Parlamentnek. A Bizottság akkor adja át az adatokat a Költségvetési Ellenőrző Bizottságnak, amikor az kéri - mondta a szóvivő. Hohlmeier ezt hevesen tagadja. Információt "csak apránként és nagy nyomás alatt lehet kapni" - mondja.

A térkép csak példaként mutatja a projekteket

A Bizottság hangsúlyozza, hogy egy úgynevezett eredménytábla és egy digitális térkép jó áttekintést ad a pénzek elosztásáról. A költségvetési bizottság ezzel szemben azt kifogásolja, hogy az ott látható projektek pusztán példaként vannak kiválasztva, amit az Európai Bizottság is elismer. A grafikon nyilvánosan hozzáférhető adatokból táplálkozik - mondta a szóvivő. "A térkép egy élő projekt, amelyet rendszeresen frissítünk" - tette hozzá.

Ennek megfelelően a térkép is csak hiányos információkat nyújt. Néhol hiányoznak a projekteket részletesen leíró weboldalakra mutató linkek, más esetekben a hivatkozások nem vezetnek sehova. Így fordul elő, hogy egy-egy programot csak kezdetlegesen, néhány mondatban írnak le.

Hohlmeier bizottsága számára, amelynek a költségvetési fegyelem fenntartásában kellene támogatnia a Bizottságot, ez nem alap a munkához.

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Sztori 2023-01-10 | 10:59
A migrációs krízis mellett újabb menekülthullám vár Európára

A migrációs krízis mellett újabb menekülthullám vár Európára

  • Az illegális migráció újabb rekordokat döntöget, úgy tűnik, hogy a 2015-ös számok ismétlődnek 2022-ben.
  • Mindemellett az orosz-ukrán háború fenyegetettsége elől 8 millió ukrán menekült el.
  • Ám a számuk tovább emelkedhet a Tagesschau szerint.
Sztori 2023-02-14 | 11:58
Statisztika: ahol Soros-támogatta ügyész veszi át a hatalmat, ott elszabadul a bűnözés

Statisztika: ahol Soros-támogatta ügyész veszi át a hatalmat, ott elszabadul a bűnözés

  • Több nagyvárosban is megugrott a bűnözés, miután Soros György által fizetett szervezetek által támogatott baloldali ügyészeket választottak.
  • A gyilkosságok, autólopások vagy mindkettő megugrott Philadelphiában, New Yorkban, Dallasban, Los Angelesben, Chicagóban és St. Louisban.
  • "Amikor a bűnözők nem találkoznak a bűncselekményeik következményeivel, az áldozatok találkoznak a sikertelen politika következményeivel" - mondta Michael Greibrok, az FGA vezető kutatója a Daily Caller News Foundationnek.
Sztori 2022-01-11 | 13:15
Gyurcsány magához ölelte a rejtélyes vagyonnal rendelkező Mártha Imrét

Gyurcsány magához ölelte a rejtélyes vagyonnal rendelkező Mártha Imrét

  • Gyurcsány mindig mesterien üzeni meg embereinek: védelmet barátom csak tőlem remélhetsz.
  • Korábban ugyanezt tette a miniszterelnök-jelöltségbe csúfosan belebukó, és a Főváros élén megrendült Karácsonnyal is.
  • Szinte természetes politikai gengszterizmus, hogy egyfajta fővárosi keresztapaként Gyurcsány ezt csinálja Budapesten.
  • Neki van a legnagyobb és legszervezettebb pártja, és a legtöbb szavazója a városban.
  • Két MSZP-s kerületi polgármester DK-ba történő átállításával pedig a Fővárosi Közgyűlésben is Gyurcsánynak van a legnagyobb szava.
  • A Demokratikus Koalíció elnöke minden, neki alárendelt emberrel megcsókoltatja a pecsétgyűrűt, amikor azok bajba kerülnek.
  • Mint egy igazi keresztapa.