- Megtörte az önként vállalt politikai szilenciumot Angela Merkel.
- Két napja a néhai Kohl kancellár politikai pályafutását gondozó alapítvány első, bemutatkozó konferenciáján szólalt fel.
- Merkel méltatta Kohl újraegyesítésért tett erőfeszítéseit, majd nyilvánvalóan a jelenlegi orosz-ukrán háborúra reflektálva azt mondta, az egykori kancellár soha nem tévesztené szem elől a "másnapot".
- Vagyis azt, hogy az ukrán háború végeztével is lesz Oroszország, létezni fog, mint állam, és ott lesz keleten, Európa háta mögött.
- Merkelből megszólalt a híres, a németekre jellemző "realpolitik".
- Kérdés, értik-e mondandóját a morális imperializmust képviselő zöldek, és az általuk sakkban tartott Scholz kancellár.
Angela Merkel volt német kancellár arra figyelmeztetett, hogy Vlagyimir Putyin szavainak komolyan vétele "a politikai bölcsesség jele", nem pedig a gyengeségé - áll a Die Zeit, a Spiegel és a WELT összefoglalóiban.
Merkel, aki két hónappal az ukrajnai háború kitörése előtt távozott hivatalából, egy júniusban adott, Putyin jelleméről szóló válaszáról beszélt. "Azt válaszoltam, hogy komolyan kell venni a szavait" - mondta Merkel, miközben a Helmut Kohl Alapítvány megnyitóján beszélt.
A megjegyzései azután hangzottak el, hogy Putyin nemrég alig burkoltan azzal fenyegetőzött, hogy beveti Oroszország nukleáris arzenálját. "És ma, az elmúlt napok fejleményeit tekintve, szeretném hozzátenni: a szavakat komolyan venni, nem eleve blöffként elvetni, hanem komolyan foglalkozni velük semmiképpen sem a gyengeség vagy a megbékélés jele, hanem a politikai bölcsesség jele".
Hozzátette, hogy ez a bölcsesség segít "megőrizni a mozgásteret, vagy ami legalább ilyen fontos, akár újakat is kialakítani".
Angela Merkel (CDU) volt kancellár "a politikai államférfiúság három alapelvét" emelte ki, amelyek Kohlra jellemzőek voltak: "a személyesség fontossága a politikában, a feltétlen akarat a dolgok alakítására és a történelmi összefüggésekben való gondolkodás". Ezt a jelenlegi helyzetben is érdemes megfontolni - tette egyértelművé.
Úgy vélte például, hogy Kohl "mindent megtenne Ukrajna szuverenitásának és integritásának védelme és helyreállítása érdekében".
Ugyanakkor az ilyen jelentőségű ügyekben soha nem tévesztené szem elől a "másnapot". A mára átültetve Kohl "mindig párhuzamosan gondolkodna az elképzelhetetlenről, a pillanatnyilag elképzelhetetlenről, nevezetesen arról, hogyan lehetne újra kialakítani valami olyasmit, mint az Oroszországgal való kapcsolatok" - mondta Merkel.