- Robbanásszerű emelkedésről tudósít a BILD.
- A közgazdászok az infláció enyhe csökkenésére számítottak - ez távolról sem az - jegyzi meg a BILD.
- A Commerzbank vezető közgazdásza szerint "Óriási inflációs nyomás van a levegőben".
A termelői árak augusztusban 45,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest, jelentősen meghaladva a korábbi 37,2 százalékos rekordot.
Nagyon rossz hír, amire a közgazdászok egyáltalán nem számítottak - írja a BILD. A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők átlagosan még enyhe csökkenésre is számítottak. Júliustól augusztusig a termelői árak 7,9 százalékkal emelkedtek, ami szintén a legmagasabb havi növekedés a felmérés 1949-es kezdete óta - magyarázta a szövetségi statisztikai hivatal.
Ez miért nem jelent jót - fogalmaz a BILD: a termelők (gyártók) által fizetett árak előfutárai az általános infláció kialakulásának, azaz a fogyasztókat érintő áremelkedéseknek. A termelők hatalmas áremelkedésének jó része ezért valószínűleg valamikor a fogyasztókhoz is "eljut".
"Hihetetlen árkalapács" - kommentálta Jens-Oliver Niklasch, az LBBW közgazdásza. "Mindez nem sok jót ígér az infláció szempontjából. "Ez az adat azért jött, hogy az infláció maradjon."
"Óriási inflációs nyomás van a levegőben" - mondta Jörg Krämer, a Commerzbank vezető közgazdásza. A fogyasztói árak növekedése már szeptemberben meghaladhatja a tíz százalékot, még a Bundesbank várakozásánál is korábban.
Augusztusban a megélhetési költségek 7,9 százalékkal emelkedtek (fogyasztói infláció). Szeptemberben ez a szám valószínűleg magasabb lesz, mivel a 9 eurós jegy és a benzinárkedvezmény lejárt. A Bundesbank is erre számít: a hétfőn közzétett legfrissebb havi jelentése szerint az inflációs ráta "a következő hónapokban valószínűleg kétszámjegyűvé válik".
Az infláció emelkedésének fő oka természetesen az energiaárak. Itt a termelői árak 139,0 százalékkal voltak magasabbak, mint 2021 augusztusában. A földgáz több mint háromszor annyiba kerül, mint egy évvel korábban (plusz 209,4 százalék), a villamos energia még 278,3 százalékkal drágult A kőolajtermékek 37,0 százalékkal drágultak.
A könnyű fűtőolaj több mint kétszer olyan drága volt, mint egy évvel korábban (+104,0 százalék), míg az üzemanyag 27,3 százalékkal drágult. Az élelmiszerek ára átlagosan 22,3 százalékkal emelkedett.
Sok vállalat számára különösen az energiaárak jelentenek problémát. "Egyesek tovább tudják hárítani a megnövekedett költségeket, mások nem" - mondta Claus Michelsen, a kutatással foglalkozó gyógyszeripari vállalatok szövetségének (vfa) gazdaságpolitikai ügyvezető igazgatója. "Ott aztán a fejlesztés nyomja a marzsokat és a beruházási lehetőséget. Az energiaárak tehát nem csak a fogyasztást terhelik. Ezek hosszú távon a termelési potenciálra és ezáltal a jólétre is nyomást gyakorolnak" - mondta Michelsen.