- Nem ő az első momentumos, aki így nyilatkozik, korábban Fekete-Győr András, és a szegedi momentumos Borsik Viktor is ezt követelte.
- Ennek oka az, hogy a Momentum nem a magyar érdekeket képviseli - kimaradni a háborúból -, hanem európai pártcsaládjuknak, az ALDE-nak akarnak minden áron megfelelni.
- Azaz addig feszíteni a konfliktust, hogy Magyarország is hadviselő féllé váljon, ez a céljuk, erre kaptak megbízást nemzetközi kapcsolataiktól.
- A dolog érdekessége, hogy a háború kipattanását követően Cseh Katalin és Berg Dániel is Lembergbe (Lviv) utazott, elvileg a város polgármesteréhez, de hogy pontosan milyen célból, azt nem tudni.
A Gyurcsány-Márki-Zay-féle baloldal ismertebb szereplői egymás után szállnak be a háborús propaganda terjesztésébe, köztük a momentumos Berg Dániel is. A Momentum az ultraliberális ALDE európai pártcsalád tagja, és ennek alelnöke Berg. Ennek megfelelően terjeszti az ALDE követeléseit - így katonák és fegyverek küldését Ukrajnába.
Újabb momentumos politikus kapcsolódott be a háborús propagandába.
Berg Dániel, a rejtélyes okoból Magyarországon hirtelen sebességgel megjelent, New York-i születésű II. kerületi alpolgármester katonai felszerelések küldését sürgeti Ukrajnába, és azt követeli, hogy Magyarországon haladjanak át a hadiszállítmányok.
A Momentumnak a liberális európai parlamenti pártcsaládja adta meg a jelzést az uszításra február végén, amikor az ALDE tagpártjainak a vezetői elfogadtak egy erősen militarista hangvételű nyilatkozatot.
Ebben egyebek mellett úgy fogalmaznak, hogy az "EU-tagállamoknak hajlandónak kell lenniük pénzügyi és katonai védelmi felszereléseket küldeni Ukrajnának (...), valamint ki kell tiltaniuk az orosz repülőgépeket nemzeti légterükből, és minden lehetőséget nyitva kell tartaniuk, beleértve az ukrajnai repüléstilalmi zónát is". A nyilatkozatban az Európai Unió vezetőit arra szólítják fel, hogy további, "masszív és példátlan" szankciókkal sújtsák az Orosz Föderációt, és különösen annak vezetését.
A kommüniké egyes pontjait – köztük a keményebb szankciók és a katonai segítségnyújtás követelését – Berg Dániel többször is közzétette a Facebook-oldalán.
Emellett azt hangoztatta, hogy az ALDE – amelynek ő tölti be az alelnöki tisztségét – "mindent meg fog tenni Vlagyimir Putyin orosz elnök háborús bűnösként felelőssé tételéért Hágában". A momentumos politikus itt nem állt meg a magyar közvélemény hergelésében. A Nem lehet kimaradni című bejegyzésében arról értekezett, hogy "konkrét és határozott lépésekkel" segítene az ukrán hadviselő félnek, s szerinte "át kell engedni minden védelmi és humanitárius segélyt Magyarországon".
Az általuk kívánatosnak nevezett keményebb szankciók között említette, hogy felmondanák Paks 2 kivitelezését, ami a gyakorlatban gazdasági katasztrófát idézne elő Magyarországon, négyszeresére nőne minden magyar család rezsiköltsége. De nem ért egyet azzal sem, hogy - miként Orbán Viktor miniszterelnök mondta - most stratégiai nyugalomra van szükség.
Mint arról beszámoltunk, a baloldal az ukrajnai konfliktus kirobbanása óta folyamatosan háborús kampányt folytat, s már DK-s, jobbikos, valamint momentumos politikusok is tettek indulatokat szító nyilatkozatokat. Utóbbi párt korábbi elnöke, Fekete-Győr András Berg Dánielhez hasonlóan úgy vélte, hogy a humanitárius szolgálat mellett fegyvereket is kellene küldenünk Ukrajnába.
Cseh Katalin férjével utazott Lviv városába, a háború kipattanása után alig három nappal, ahol a Facebook-posztja alapján a város polgármestere azt követelte, hogy az Európai Unió katonai segítséget is biztosítson Ukrajnának. Cseh Katalin Facebook-posztja szerint biztosította a város vezetőjét arról, "a megfelelő helyekre becsatornázza" a kéréseit.
Azonban nem csupán momentumosok, a teljes baloldal beleállt a fegyverszállítások követelésébe.
Potocskáné Kőrösi Anita országgyűlési képviselő és egyúttal jelölt Ádándon a következő fejtegetésbe bocsátkozott, amit érdemes szó szerint idézni: "Hogyha van egy háború, amiben a NATO részt vesz, akkor ott természetesen neki mennie kell és harcolnia kell, de nem a civil embereket küldjük (...) hát nekem is van most, mert ugye van a férjem, aki hadköteles lenne, meg a két fiam is már hadköteles lenne. Hát nyilván nem akarom én sem, hogy a gyerekeimet és a férjemet elvigyék (...). Aki meg elment katonának, az azért ment oda, hogyha a NATO hadba küldi, akkor ő fölüljön a repülőre és elmenjen a háborúba. Mer' ő ezért kapja a fizetését. Ő ezt a szakmát, ezt a hivatást választotta".
A Jobbik alelnöke korábban úgy fogalmazott: "Nem a gyerekeinket meg az unokáinkat akarjuk a háborúba küldeni, hanem azokat a NATO-szerződés szerinti sorá… vagy milyen… hadköteles… hivatásos katonát, akinek ez a dolga."
A DK EP-képviselője, Rónai Sándor pedig az ATV reggeli műsorában úgy fogalmazott a magyar katonai segítség elmaradása miatt: "Nagyon sajnálom a magyar kormány bejelentését, miszerint mi nem segítünk száz százalékig, hiszen más uniós tagállamok például fegyverek szállításával segítenek".
Demeter Márta, a Jobbik országgyűlési képviselője ugyancsak azt sürgette az N1 Tv beszélgetős műsorában, hogy Magyarország szállítson fegyvereket a konfliktuszónába.
És Gyurcsány volt honvédelmi minisztere, Juhász Ferenc is lőszereket küldene a háborúba.
De Iványi Gábor volt SZDSZ-es politikus, lelkész is fegyvereket küldene Ukrajnába, egyenesen szégyennek nevezte, hogy nem küldünk.
Mindeközben hazánk háborús szerepvállalásának a leghangosabb szószólója Márki-Zay Péter, ő katonákat és fegyvereket is küldene Ukrajnába.