- Ahogyan a BENNFENTES arról beszámolt, a Főváros új ingatlant vásárol idősek otthona kialakítása érdekében Celldömölkön.
- A fővárosi közgyűlés jobboldali ellenzéke ellenezte a tervet, mert Budapest számtalan, ma már nem működő otthon épületével rendelkezik a Főváros közigazgatási területén belül.
- A fideszes képviselőknek és Láng Zsolt frakcióvezetőnek azonban az is problémás volt, miért éppen egy celldömölki, a helyi MSZP-ben évtizedek óta vezetői szerepet vállaló hölgytől vesz egymilliárd forint feletti áron ingatlant a Főváros.
- A BENNFENTES az utóbbi hetekben összerendezte az információmorzsákat.
- A celldömölki bevásárlás mögött is Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes és a városházi ingatlanmutyikban szerepet játszó Berki Zsolt "közvetítői" szerepe sejlik fel.
- Hogyan?
- A kulcs a néhai Kiss Péter miniszter személye.
- Ő köti ösze a szereplőket, a celldömölki ingatlant és annak helyben ismert szocialista tulajdonosát.
- A csavar a sztoriban az, hogy a Budapest által megvásárolni kívánt ingatlant pár hónapja a felénél is kevesebbért árulták, mint amennyiért a Főváros most meg akarja venni.
Az előzményeket az alábbi cikkből ismerheti meg.
A lényeg röviden.
- Az október 27-i Közgyűlésen különös közjáték zajlott a fővárosi közgyűlésén. A "Javaslat idősotthoni férőhelyekkel összefüggő döntésekre" napirendi pont előtt egy perccel módosító javaslatokat osztottak ki a képviselők között.
- A javaslatban az szerepelt, hogy a Baross utcai idősotthont darabolják szét, és a IX. kerületi Knézits utcai ingatlan SOTE-nak történő átadása miatt egy celldömölki ingatlant kell megvásárolni. Ez a baloldali képviselők között is zavart okozott, Baranyi Krisztina Ferencváros baloldali polgármestere azt kérte, vegyék le ezt a javaslatot a napirendről.
- Ugyanezt kérte Hassay Zsófia fideszes képviselő, és Láng Zsolt fideszes frakcióvezető is. Láng Zsolt azt is megkérdezte a Közgyűlésen, morálisan indokolható-e, hogy a Főváros egyetlen pályázótól, egy MSZP-s alpolgármester cégétől vásárol egymilliárdos ingatlant?
- Láng Zsolt többször is szót kért az ügyben, és rendkívül látványos volt, hogy Karácsony egyetlen kérdésre sem tud felelni magától. Minden egyes kérdést úgy válaszolt meg, hogy kikapcsolta a mikrofonját, Kiss Ambrus helyetteséhez fordult, megkérdezte, az válaszolt neki, majd visszakapcsolta a mikrofonját, és Karácsony válaszolt Láng képviselő kérdéseire. Amikor Láng újabb kérdéseket tett fel, akkor ugyanez a jelenet játszódott le számtalan alkalommal. A közgyűlési vitát, a fideszes képviselők és a frakcióvezető kérdéseit a BENNFENTES olvasói is visszanézhetik az alábbi linken, 35:41-től, közel egy órán át.
- A Momentum ekkor tíz perces szünetet kért, majd visszatérve a baloldal megszavazta a celldömölki ingatlanvásárlást.
- Hiába jelezték tehát a Közgyűlés fideszes tagjai, hogy indokolatlan az egymilliárdos vásárlás, mert Budapesten a Fővárosnak számtalan üres, egykori idősotthona áll rendelkezésre, a baloldal a kezdeti zavar után megszavazta a celldömölki ingatlanvásárlást.
A Közgyűlésen végül kiderült, hogy a pályázaton a Cell-Bahnbau Kft. (székhely: 9500 Celldömölk, Sági u. 56.) vételre felajánlotta a tulajdonában álló, természetben a 9500 Celldömölk, Sági u. 56 szám alatti 1363/5 helyrajzi számon nyilvántartott ingatlant.
ERRŐL A CÉGRŐL AZONBAN NYOMBAN KIDERÜLT AZ IS, HOGY ANNAK MINŐSÍTETT TULAJDONOSA SÖPTEI JÓZSEFNÉ, CELLDÖMÖLK SZOCIALISTA ALPOLGÁRMESTERE. Láng Zsolt, a Fidesz frakcióvezetője felvetette a kérdést, hogy morálisan rendben van-e, hogy csak egyetlen pályázat érkezett, és hogy az eladó cég tulajdonosa Celldömölk szocialista alpolgármestere, Söptei Józsefné?
Kiss Ambrus szerint ez nem közbeszerzési eljárás volt, így nincs probléma.
A egész előterjesztést végül a Momentum által kért szünetet követően 16 igen és 12 nem szavazat ellenében elfogadta a fővárosi közgyűlés baloldali többsége.
A Cell-Bahnbau Kft. minősített tulajdonosa a cégiratok szerint valóban Celldömölk alpolgármestere, a szocialista Söptei Józsefné, aki az előterjesztés alapján nettó 1.055.224.396 Ft-os eladási áron kínálta fel a Fővárosnak a cége tulajdonában álló, celldömölki Vasvirág Hotelt.
De ki is az a Söptei Józsefné?
Egy bonyolult celldömölki privatizációs történet főszereplője.
Celldömölkön is egykori párt- és KISZ-vezetők privatizálták és játszották át külföldieknek a MÁV vagyonát. A MÁV Építési Főnökség Celldömölkön egy nagy múltú vasúti állami cég volt, amely a Budapest, Miskolc, Debrecen, Szentes, Dombóvár regionális Építési Főnökségekkel együtt a múlt század '50-es éveiben alakult.
Celldömölkön 1993-2008 között a helybeli milliárdos Söptei Józsefné irányítása alatt a privatizátorok az állami vagyon elherdálásával és a zsebüket megtömve lettek milliárdosok, úgy, hogy 2005-től súlyos milliárdokért fokozatosan eladták a részesedésük maradékait a MÁV Építési Főnökség Celldömölk jogutódját képező MÁVÉPCELL Kft.-ben az osztrák Swietelsky csoportnak. A Swietelsky csoport már 2001-ben is rendelkezett 51 százalékos többséggel, míg a Mávépcell Kft. 49 százalékos kisebbséggel bírt a cégben.
Söpteiné korábbi üzlettársának halálát követően a vita olyannyira elmérgesedett a Söpteiné és az elhunyt örökösei között, hogy Söpteinét az egyik örökös barátja súlyosan megverte. Olyannyira, hogy hónapokig nem tudott részt venni a celldömölki önkormányzat ülésein.
A helyi elmondások szerint Söpteiné a privatizációs nyerészkedésből vásárolta be magát a volt honvédségi laktanyába, amiből hotelt alakított ki, és 2008-ban 200 milliós EU-s támogatást is nyert rá.
Csakhogy a sztori itt nem áll meg. A celldömölki ingatlanvásárlás körül ugyanúgy Kiss Ambrus és Berki Zsolt árnyéka sejlik fel, mint Anonymus fővárosi ingatlanügyleteket leleplező videóján.
Hogyan?
Kiss Ambrus a néhai MSZP- csúcspolitikus, Kiss Péter titkárságvezetője, majd kabinetfőnöke volt. Egy tiktárságvezető a miniszter legfőbb bizalmasa: kezeli a naptárját, a bejövő hívásokat, szervezi a programjait, koordinálja a szakpolitikai tevékenységeket, és ha a munkaviszony főnök és beosztottja között mélyebb, akkor a titkárságvezető politikai egyeztetéseken is képviseli miniszterét.
Vagyis egy abszolút bizalmi ember, akinek mély rálátása van a miniszter mindennapjain túl annak teljes kapcsolatrendszerére is.
Kiss Péter beágyazott kádere volt az MSZP-nek, és komoly bázissal rendelkezett a párton belül. Ismert, Medgyessy Péter 2004-es lecserélésekor a párt elnöksége Kiss Pétert szerette volna a kormányfői székben látni, ám ezt a törekvést egy rapid és gyors, párton belüli villámkampánnyal Gyurcsány Ferenc megfordította, így ő puccsolta meg a kormányfőt. Ezt követően egy hosszúra nyúlt küzdelem kezdődött a "régiek" (Kiss Péter, Szekeres Imre, Szili Katalin) és az újak (Gyurcsány és csapata) között az MSZP-ben.
Azonban mivel Gyurcsány sem tudott másokra támaszkodni a kormányzásban, Kiss végig meghatározó szereplője maradt az MSZP-SZDSZ kormányzatnak is. Olyannyira, hogy a 2008-tól kormányfő Bajnai Gordon politikai helyettese is lett.
2002 és 2010 között Kiss Péter az alábbi közhivatalokat töltötte be.
A Medgyessy-kormányban előbb foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter volt, majd 2003-ban a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterré nevezték ki. Az első Gyurcsány-kormányban megtartotta miniszteri tisztségét. A második Gyurcsány-kormányban először szociális és munkaügyi miniszter volt, majd 2007-ben ismét visszatért a Miniszterelnöki Hivatalba. 2009-ben Bajnai Gordon miniszterelnök Kisst bízta meg a társadalompolitikai koordinációért felelős tárca nélküli miniszteri feladatok ellátásával és egyben a miniszterelnök politikai helyettesévé is vált.
Kiss Péter celldömölki születésű.
A BENNFENTES információi szerint míg élt, "nélküle egy utcasarki szökőkutat sem adtak át a helyi szocik". Vagyis Kiss Ambrus főnökének egyfajta politikai hátországa volt a nyugati kisváros.
Mivel Karácsony helyettese, Kiss Ambrus az egyik legszorosabb munkatársa volt Kiss Péternek, kizárt, hogy nem tudott főnöke celldömölki hátteréről és kapcsolatrendszeréről. Márpedig ebben a kapcsolatrendszerben az egyik fő alakként Söptei Józsefnét, a Vasvirág Hotel tulajdonosát, Celldömölk szocialista alpolgármesterét azonosították a BENNFENTES helyi forrásai.
Na és hol vesz ingatlant a Főváros egy kicsivel több, mint egymilliárd forintért?
PONT CELLDÖMÖLKÖN.
De nem csupán a véletlelen egybeesések miatt büdös ez az ingatlanvásárlási sztori.
Hanem azért is, mert az utóbbi hetekben a BENNFENTES számára három, egymástól teljesen független, de helyi ügyekben jártas forrás erősítette meg: a Főváros számára 1,055 milliárd forint + ÁFA áron árult ingatlan pár hónappal ezelőtti ára még csak 440 millió forint + ÁFA volt.
A BENNFENTES helyi ingatlanos körökből úgy értesült, egy celldömölki ingatlaniroda is ennyiért árulta korábban a Vasvirág Hotelt.
Egy másik ingatlanos csoportosulás - pontosan tudva, hogy az ár 440 millió forint + ÁFA - 300 millió forint + ÁFA árat ajánlott Söpteinének a Vasvirág Hotelért. Tették ezt annak érdekében, hogy alkuképes pozícióba kerülhessenek az adásvétel előtt, és "a vevő és az eladó szándékai valahol középen találkozzanak". Söpteiné ezt az árat azonnal elutasította.
A BENNFENTES harmadik forrása pedig egyszerűen annyit árult el portálunknak, hogy Söpteiné 440 millió forint + ÁFA áron kínálta neki a Vasvirág Hotelt.
A kérdés az, egy pár hónappal ezelőtt még csak nettó 440 millióért árult ingatlan ára hogyan emelkedik a közel két és félszeresére pár hónap leforgása alatt, és miért éri meg a Fővárosnak két és félszeres árat fizetni ezért az ingatlanért egy Budapesttől 200 kilométerre lévő kisvárosban?
Erre a kérdésre pedig Celldömölkön formálódik egyfajta válasz: a BENNFENTES forrásai szerint a Vasvirág Hotel budapesti megvásárlásának ügyét Kiss Ambrus, Kiss Péter egykori titkárságvezetője és kabinetfőnöke, jelenleg Karácsony Gergely helyettese, és Berki Zsolt, a fővárosi ingatlaneladások "jutalékos" rendszerben dolgozó közvetítői "egyengették".
Márpedig nem kell nagy matekzseninek lenni ahhoz, hogy valaki kiszámolja az egymilliárdos ár és a 440 millió forint közötti különbséget, ha már ilyen "jutalékos" rendszerben mennek a dolgok a budapesti városházán.
A matekon és a jutalékos szisztémán túl pedig a BENNFENTES úgy értesült, a Főváros Vagyongazdálkodási bizottságában a celldömölki ingatlanvásárlást egyhangúan, azaz a jobb- és baloldali tagok egyaránt elutasították. Ilyenkor az a szokásjog, hogy a leszavazott előterjesztés nem kerül a Közgyűlés elé, hanem módosítanak rajta, és ha a bizottságon átmegy, akkor mehet majd végszavazásra.
Ám annak ellenére, hogy a teljes bizottság leszavazta a celldömölki vásárlást, az mégis bekerült az október 27-i közgyűlésre, amit hosszabb huzavona után meg is szavazott a baloldali többség.
Valaki(k)nek a Fővárosban tehát nagyon fontos volt ez a celldömölki bevásárlás, akár ilyen áron is.