
Lengyelország nem fog engedni az Afganisztánból érkező migrációs hullámnak - erősítette meg a kormány egyik vezető tisztségviselője, írja az RMX.NEWS.
Tekintettel a jelenlegi afganisztáni helyzetre, Lengyelország kész segítséget nyújtani, de a saját feltételei szerint, és ez a segítség nem fogja magában foglalni a migránsok nagy számban történő befogadását - mondta Piotr Glinski miniszterelnök-helyettes, kulturális és nemzeti örökségi miniszter.
Az amerikai hadsereg kivonulása miatt kialakult afganisztáni helyzet kapcsán beszélt, amely az ország tálib hatalomátvételét eredményezte. "Nem a mi feladatunk az Egyesült Államok elnökének bírálata. A helyzet nagyon súlyos, és minden józan ember számíthatott arra, hogy az amerikai katonák távozása után a tálibok gyorsan átveszik az uralmat Afganisztánban" - mondta.
A miniszter hozzátette, hogy az Afganisztánban jártas elemzők arra számítottak, hogy a tálibok nagyon gyorsan átveszik az ország irányítását. Hangsúlyozta, hogy Lengyelország szerepe most az, hogy humanitárius segítséget nyújtson azoknak, akiknek szükségük van rá, és a kormány már el is küldte repülőgépeit Kabulba.
Gliński elismerte, hogy "keserű" érzés volt, amikor az Afganisztánban harcoló lengyel katonákról volt szó. Hangsúlyozta azonban, hogy Lengyelországnak mint amerikai szövetségesnek nem volt választása.
"Eleget tettünk szövetségesi kötelezettségeinknek. Ezekben a civilizált koalíciókban kell működnünk, amelyek olyan nehéz problémákat próbálnak megoldani, mint amilyen az afganisztáni" - mondta. A miniszterelnök-helyettes egyértelműen rámutatott, hogy az Egyesült Államok Lengyelország legnagyobb katonai szövetségese, az EU pedig politikai szövetségese.
Az új migrációs hullámmal kapcsolatban Gliński miniszter kijelentette, hogy Lengyelország készen áll rá, és rendelkezik a szükséges intézkedésekkel és erővel.
"Az, hogy hány embert fogadunk be, kizárólag rajtunk múlik. Lengyelország megvédte magát a 2015-ös migrációs hullámmal szemben, és most is meg fogja védeni magát. Felelősen fogunk eljárni és megvédjük Lengyelországot" - jelentette ki Gliński.
A minisztert Donald Tusk, a Polgári Platform vezetőjének szavairól is kérdezték, miszerint a világ jelenlegi geopolitikai helyzete, például az USA és Kína közötti feszültségek vagy a fehéroroszországi események "minden normális kormányt arra kényszerítenének, hogy még nagyobb erővel és határozottsággal gondoskodjon a biztonságunkról, mint a második világháborút követően bármikor".
"Ez valami abszurd kísérlet arra, hogy a válságot és az afganisztáni tragikus eseményeket a lengyelországi politikai helyzettel kössék össze. Ezt inkább nem kommentálnám, mivel ez egy újabb manipuláció és kísérlet egy újabb lengyel háború kirobbantására" - mondta.