- Németországban a nagyvárosok alvilága is arab és muszlim kézre jutott.
- Minden jelentősebb nagyvárosban a szervezett bűnözés már nem helyi, hanem a bevándorlók ellenőrzése alatt áll.
- Berlin Keresztapjaként Mahmoud Al-Zeint emlegették, akinek klánják egyik ágát a napokban vették őrizetbe a német hatóságok.
- A kiterjedt klánok több tízezernyi embert érinthetnek, akik saját törvények szerint élnek, kívül a német jogrenden.
- A FOCUS most föltárta, hogyan működik az arab alvilág Németországban.

A 'Berlin keresztapja', Mahmoud Al-Zein arab klánja elleni szenzációs letartoztatás-sorozat után világossá válik: a bűnbandák gátlástalanul kihasználják a német államot - és így hihetetlen vagyonra tesznek szert. Betekintés az Al-Zein klán mesterkedéseibe - FOCUS.
Az Al-Zein klán az egyik legnagyobb arab családcsoport, amelynek több ezer tagja az 1980-as évek óta vándorolt Németországba, főként az akkori Nyugat-Berlinen keresztül. E család egyes tagjai már korán bűnözői struktúrákat kezdtek kiépíteni - többek között Berlinben, Duisburgban és Leverkusenben is.
Mahmoud Al-Zein, aki október végén megjelent önéletrajzában "Berlin keresztapjának" nevezi magát, legalább január végi törökországi elutazásáig a klán vezetőjeként tevékenykedett. Ebben a könyvben az 55 éves férfi nyíltan leírja például, hogyan kapott több ezer eurónyi segélyt a családja számára éveken keresztül, miközben ő maga a nagybetűs életet élte. A klánvezér több évet ült német börtönökben különböző bűncselekmények, például kábítószer-kereskedelem, testi sértés és rablás miatt.
A legtöbb arab származású kláncsalád Libanonból vándorolt be Németországba, de eredetileg főként a törökországi Dél-Anatóliából érkeztek. Igaz, hogy nem kaptak menedékjogot Németországban, de Libanon polgárháborús státusza miatt őket sem lehetett kitoloncolni.
A nyomozók megállapításai szerint a klánok, valamint más bevándorló családok bűnözői mindig ugyanazokat a mintákat követik bűnözői tevékenységük során. Úgy tesznek, mintha anyagilag nincstelenek lennének, és így kicsalják az államból a nagycsaládosok magas szociális hozzájárulásait. Az illegális bevételek nagy pdig része kábítószer-kereskedelemből, védelmi pénzekből és betörésekből származik. A bevételt aztán általában ingatlanokba és drága autókba fektetik, hogy elrejtsék a pénz bűnös eredetét. Emellett megvetik a német állam joghatóságát, és ehelyett egy párhuzamos, saját törvényeket követő igazságszolgáltatási rendszert követnek.
Szegénységet színlelnek, miközben kúriában élnek és Hartz IV-es ellátást vesznek fel
A nyomozók szerint ez az általános bűnözői minta a Leverkusenben élő Al-Zein család ágában is megfigyelhető, amely állítólag a "berlini keresztapa" családjának egyik ága. A klán családja egy Rheindorf kerületben lévő villában lakott, amelynek értékét a nyomozók több mint egymillió euróra becsülik. A SEK tisztjei közel 300 000 euró értékű készpénzt találtak a helyszíneléskor. Ennek ellenére a villában élő család összesen legalább 400 000 eurós Hartz IV-es szociális juttatást kapott az utóbbi évekbn. A razzia során négy családtagot letartóztattak, mert a hontalan fővádlott (46 éves), felesége (42 éves/libanoni) és két fia (24 és 28 éves, német-libanoni) ellen elfogatóparancs állt rendelkezésre.
A zsarolás és a kábítószer-kereskedelem, mint bevételi forrás
A szervezett, bandák által elkövetett szociális csalások mellett arra is vannak jelek, hogy a Leverkusen-klán erőszakos bűncselekményeket, zsarolást és kábítószer-kereskedelmet követett el - mondta a FOCUS-nak egy nyomozó. Úgy tűnik, a fegyverek is újra és újra szerepet játszanak. A SEK tisztjei ugyanis a razzia során két éles pisztolyt és egy Kalasnyikov géppisztolyt találtak. Ezenkívül 19 üres koronateszt vizsgálati eredményt foglaltak le.
A villavásárlást pénzmosásra használták
A bevételek bűnös eredetének elrejtése érdekében az Al-Zein klán leverkuseni fiókja a nyomozók szerint pénzmosást is alkalmazott. Ebben az esetben állítólag a család egy látszólag nincstelen fia vette meg a házat, és adta bérbe az apjának. A bérleti díjat a munkaügyi központ fizette. Az ingatlan finanszírozásának körülményei "a legtisztább formában történő pénzmosásról" árulkodnak - mondta Thomas Jungbluth, az Állami Bűnügyi Hivatal szervezett bűnözés elleni főnyomozója a keddi razzia után. Több ember nagyobb összegeket utalt át ajándékként vagy kölcsönként, amelyeket később ismeretlenek készpénzben fizettek vissza - mondta.
Saját szabályokkal rendelkező klánstruktúrák a német joghatóságon kívül
A 46 éves fővádlott állítólag a klán egyik közvetítője, amely egyike az Észak-Rajna-Vesztfáliában működő nagy arab származású családi szövetségeknek. Ezek a "döntőbírák" azonban nem a német törvényeket követik, hanem a saját szabályaikat, amelyeket könyörtelenül betartanak a családi klánstruktúrákban, amelyekhez kívülállóknak nincs hozzáférésük. Nem ok nélkül, mert aki megszegi ezeket a szabályokat, drákói büntetésre számíthat.
A villa most átkerül az államhoz
A villát most az államnak kell átvennie az ingatlan-nyilvántartásban. Állítólag autókat és egy 30 000 eurós karórát is lefoglaltak. Herbert Reul (CDU) észak-rajna-vesztfáliai belügyminiszter szerint a Leverkusenben és 14 másik városban végrehajtott akciók a düsseldorfi és duisburgi ügyészség előzetes vizsgálataihoz kapcsolódnak. Düsseldorfban közel két éve folynak nyomozások a bandákkal kapcsolatos szociális csalás és pénzmosás miatt, Duisburgban pedig adóeljárások miatt.
Az észak-rajna-vesztfáliai rendőrség legutóbbi helyzetjelentésében 227 gyanúsítottat sorolnak az Al-Zein klánhoz, akik 441 bűncselekményért felelősek. Az akcióban összesen mintegy 600 rendőr vett részt 15 észak-rajnai városban. A Rajna-vidéken, Bergisches Landban és a Ruhr-vidéken összesen 31 objektumot kutattak át.