- Korábban a franciák mindig a britekre hagyatkoztak a németek ellensúlyozása érdekében.
- Ez volt a francia politika De Gaulle-i öröksége.
Emmanuel Macron francia elnök a G7-csúcson találkozott Boris Johnson brit miniszterelnökkel. Készen áll a kapcsolatok "újraindítására" - de csak akkor, ha a britek tiszteletben tartják a Brexit-megállapodást - tudósít a FAZ.
Emmanuel Macron francia elnök a francia-brit kapcsolatok újraindítását szeretné. Macron szombat reggel a dél-angliai Cornwallban tartott G7-csúcstalálkozón találkozott Boris Johnson brit miniszterelnökkel - közölte az Élysée-palota. Macron készen állt az "újraindításra" - közölték. A két országnak sok közös vonása van - mondta. Ugyanakkor határozottan hangsúlyozta, hogy a briteknek be kell tartaniuk az európaiaknak adott szavukat, és tiszteletben kell tartaniuk a Brexit-szerződés kereteit.
Néhány héttel ezelőtt a London és Párizs közötti halászati vita a La Manche-menti Jersey szigeténél eszkalálódott, amely a brit koronához tartozik, de nem az Egyesült Királyságé. A vita a halászati engedélyek miatt alakult ki, de nemrégiben némileg lecsillapodott. Nagy-Britannia és az Európai Unió között további nézeteltérések is vannak, például Észak-Írországgal kapcsolatban.
Az úgynevezett észak-írországi jegyzőkönyv a Brexit-tárgyalások során került megtárgyalásra, valamint az Egyesült Királyság és az EU közötti hosszú távú kapcsolatáról szóló tárgyalásokkor. A rendelet a Királyság részét képező Észak-Írországnak ideiglenes különleges státuszt biztosít, amely például így vámmentességgel jár. Cserébe az észak-ír kikötőkben ellenőrzik az Egyesült Királyságból szállított egyes árukat. Ennek célja, hogy megakadályozzák a "kemény határ" kialakulását Észak-Írország és az EU-tag Írország között. A brit kormány azonban csak részben hajtja végre ezeket az ellenőrzéseket. A vámkedvezmények július 11-én járnak le.
Macron a Johnsonnal folytatott megbeszélésen most is hangsúlyozta, hogy Franciaország és Nagy-Britannia közös jövőképet és közös érdekeket oszt fontos globális kérdésekben. Olyan kérdésekben is van közös megközelítés, mint például a fegyverellenőrzés - mondta. A Hetek csoportjába (G7) az Egyesült Államok, Németország, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Japán tartozik. Az EU is részt vesz a vasárnapig tartó találkozókon.