- "Ennek a kormánynak meg kell hallgatnia a fogyasztókat" - mondja egy spanyol kormánypárti politikus.
- Ione Belarra arra hívja fel a figyelmet, hogy az árnövekedés alapvető oka az oligopolisztikus villamosenergia-piac.
A szociális jogok minisztere, Ione Belarra, akit a jövő hétvégén választanak meg a Podemos főtitkárává, hétfőn kinyitotta azt a kérdést, hogy "szükség esetén újragondolják" a villanyszámla új tervezetét - tudósít a 20minutos.
Ez a szabályozott piac bevezetését követő vitát követően hangzott el, amely a munkanapokat három különböző árú idősávra osztja, és amely a reggeli és délutáni órák nagy részét a legdrágább fogyasztási óráknak tekintené.
A miniszter azt mondta, hogy "ennek a kormánynak alázatosnak kell lennie, és meg kell hallgatnia a polgárokat és a fogyasztókat", valamint "rendkívül együttérzőnek kell lennie azokkal a családokkal, akiknek nehézséget okoz a villanyszámlák kifizetése".
Belarra szerint a "meghallgatás folyamata után szükséges", hogy a végrehajtó hatalom "újragondolja a meghozott döntéseket". "Az az érzésem, hogy nem a holdra, hanem a holdra mutató ujjal nézünk", mivel az áremelkedés fő oka - mondta Belarra - az, hogy "három vállalat fedi le a háztartásoknak energiát szolgáltató villamosenergia-piac 80%-át".
Ebben az értelemben a Szociális Jogok vezetője ünnepelte, hogy most először egy kormány "hozzá mert nyúlni a villamosenergia-ipar kiváltságaihoz" azzal, hogy jóváhagyta a törvénytervezetet, amely korlátozza az úgynevezett "égből pottyant juttatások" egy részét, amelyeket az áramszolgáltatók kapnak az el nem végzett tevékenységükért. "Nem tudom, hogy véletlen-e, de egy olyan időszakban, amikor egy kormány először akar hozzányúlni a villamos energia árához, akkor a legdrágább áramárakkal találjuk magunkat szemben" - mondta Belarra.
A Podemos leendő vezetője a lilák egyik évek óta sztárjavaslatát is támogatta: egy állami energetikai vállalat létrehozását. Ő "két olyan elemet vezetne be, amelyek kulcsfontosságúak a villamosenergia-piacon", az "átláthatóságot" és a "versenyt" - mondta Belarra. "Jelenleg nem tudjuk, hogy mennyibe kerül egy kilowattóra áram" - mondta a miniszter, aki azt is elmondta, hogy "egy állami vállalatnak nem lenne nyereségvágya", és egy "alapvető szükséglet" megforgalmazásakor "a közjó biztosítására" törekedne.