- Az Egyesült Államokban ádáz vita volt arról a kampányban, mely politikai csoportosulás az igazán Kína- és Oroszország-ellenes, ki akadályozza meg a két keleti nagyhatalom térszerzését.
- Trump szerint ő, és számtalan intézkedést hozott az Egyesült Államok érdekeinek védelmében Oroszország és Kína ellen is.
- Eközben a demokraták azt olvasták a fejére - bizonyítékok nélkül -, hogy az oroszok zsebében van, vagy a kínaiakkal üzletel.
- Ehhez képest a napokban Biden feloldotta az orosz-német Északi Áramlat II. gázvezeték-építés miatt Trump-által hozott szankciókat.
- Most Biden a kínai TikTok és WeChat applikációk tilalmát oldotta fel.
Joe Biden amerikai elnök leállítja a Tiktok és a WeChat alkalmazások betiltására tett kísérletet, amelyet elődje, Donald Trump kezdeményezett. Ehelyett Biden szerdán új végrehajtási rendeletet írt alá, amely szerint az amerikai hatóságoknak felül kell vizsgálniuk az ellenséges államokhoz kötődő szoftveralkalmazásokat, és szükség esetén fel kell lépniük ellenük. Erre például akkor van szükség, ha biztonsági kockázatot jelentenek az Egyesült Államokra nézve - olvasható a Fehér Ház által közzétett tájékoztatóban, tudósít a Kronen Zeitung.
Konkrétan azt akarja ellenőrizni, hogy az alkalmazások tulajdonosai kapcsolatban állnak-e ellenséges államok hírszerzési vagy katonai tevékenységeivel. Azt is elmondta, hogy az egyik tényező az, hogy gyűjtenek-e érzékeny személyes adatokat.
A Trump-adminisztráció a kínai tulajdonosok által ellenőrzött TikTok és WeChat alkalmazásokat mint az amerikaiak adataira és nemzetbiztonságára jelentett fenyegetést értékelte, és tiltást rendelt el az Egyesült Államokban. Ezeket azonban a bíróságon már amúgy is leállították végzésekkel.
Trump az amerikai cégek eladását akarta keresztülvinni
Tiktok a kínai Bytedance csoporthoz tartozik. Trump a kitiltással való fenyegetést arra akarta felhasználni, hogy kikényszerítse a TikTok amerikai üzletágának amerikai tulajdonosoknak történő eladását. Kína azonban ősszel megtorpedózta ezt egy új szabállyal, amely megtiltotta a szoftveralgoritmusok külön engedély nélküli exportját. Ezt követően egy már megkötött, az Oracle szoftvercég részvételével létrejött megállapodás már nem volt végrehajtható.
Emellett egy bíró arra a következtetésre jutott, hogy a Trump-kormányzat TikTok betiltásáról szóló rendeleteire nagy valószínűséggel nem terjed ki kellő mértékben a törvény, ezért előzetes végzést adott ki. A WeChat esetében az amerikai bírák úgy döntöttek, hogy az alkalmazás betiltása sértené az arra támaszkodó felhasználók alkotmányos jogait.
Trump nem sokkal elnöksége vége előtt a Xiaomi okostelefon-gyártót is célba vette. Ismét egy amerikai bíró felfüggesztette a büntetőintézkedéseket előzetes végzéssel, mert kétségei voltak az intézkedés jogszerűségével kapcsolatban. Biden kormánya nemrég ismét levette a Xiaomit a feketelistáról.
Ugyanakkor Biden kormánya a múlt héten meghosszabbította az amerikaiakra vonatkozó tilalmat, amely több tucat olyan kínai vállalat részvényeibe történő befektetéseket tilt meg, amelyek állítólag katonai kapcsolatokkal rendelkeznek. Biden az USA legnagyobb riválisának nevezi Kínát, míg Trump a választási kampány során többször is azzal vádolta, hogy Peking megvásárolta, bizonyítékok nélkül.