- Ritka alkalom: páros interjút adott a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) és az Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) elnöke.
- "Mint a hidegháború idején" - számoltak be az ügynökségeiknél tapasztalt kihívásokról.
- A közös interjúban jobboldali szélsőségekről, iszlamizmusról és az egyre brutálisabb baloldali szélsőségekről beszéltek.
- Még mindig nagyon nagy az iszlamista potenciál, és elég ember van, "aki bármikor támadást hajthat végre" - fogalmazott az Alkotmányvédelem feje.

Németország hírszerző szolgálata és elhárítása több veszélyre is figyelmeztetnek. A BND vezetője és az Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke egy exkluzív interjúban a jobboldali terroristákról, az iszlamizmusról és az egyre brutálisabb baloldali szélsőségesekről beszéltek a WELT-nek.
Az első közös interjúban a Szövetségi Hírszerző Szolgálat és az Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke elsőként a munkájukat ért kritikákról beszélt. Emellett a hírszerző szolgálatok vezetői új kihívásokról számoltak be, "mint a hidegháború idején".
Németország nagy hírszerző szolgálatainak elnökei gyakran érzik úgy, hogy a munkájukat ért kritikák indokolatlanok. Ezt Bruno Kahl, a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) elnöke és Thomas Haldenwang, a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) vezetője mondta első közös interjújukban, amelyet a WELT AM SONNTAG készített velük.
"Mi, hírszerző szolgálatok állandóan az általános gyanú alatt állunk, hogy indokolatlanul beavatkozunk az állampolgárok szabadságjogaiba és információs önrendelkezésükbe" - mondta Haldenwang, a német Alkotmányvédelem munkatársa. "Németországban már létezik egy olyan alapállás, hogy a titkosszolgálatokat kritikusan szemléljük" - mondta.
A BND elnöke, Kahl szerint Németországban a vita "gyakran az egyén szabadságjogainak állítólagos csorbítására szűkül". De ez "nem volt sem az Alkotmányvédelmi Hivatal, sem a Szövetségi Hírszerző Szolgálat célja" - mondta Kahl.
Thomas Haldenwang, az Alkotmányvédelmi Hivatal német vezetője jelenleg a baloldali szélsőségesek által elkövetett erőszak új minőségére figyelmezetett. "Még a terrorista struktúrákat sem lehet kizárni" - fogalmazott
A németországi Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke, Thomas Haldenwang az erőszak új minőségéről beszélt az erősödő radikális baloldali szcénával kapcsolatban. "Ez az egyre professzionálisabb, konspiratív, tervezett és célzott tevékenység a radikalizálódás spiráljához vezethet, ami a legrosszabb esetben a terrorista struktúrák irányába való fejlődést is lehetővé teszi" - figyelmeztetett most a Welt am Sonntagnak adott interjújában.
Támadás bármikor lehetséges
Hasonlóképpen, még mindig nagyon nagy az iszlamista potenciál, és elég ember van, "aki bármikor támadást hajthat végre". Véleménye szerint azonban a legnagyobb veszélyt a demokráciára és a biztonságra Németországban a jobboldali szélsőségek jelentik.
Haldenwang a jobboldali szélsőségeket jelenleg "a legnagyobb veszélynek nevezte biztonságunkra és demokráciánkra nézve". Az internetet elárasztják "a muszlimellenes és antiszemita, idegengyűlölő és demokráciaellenes gyűlölet-üzenetek". [Az Alkotmányvédelem munkatársa ehhez nem tette hozzá, hogy manapság Németországban a muszlim gyökerű antiszemitizmus lángolt fel, ahogyan arról a BENNFENTES az utóbbi hetekben beszámolt a német sajtóra hivatkozva - a szerk.]
Az olyan államokkal kapcsolatban, mint Kína és Oroszország, Kahl azt mondta, hogy egyre inkább megpróbálnak viszályt szítani a nyugati szövetségesek között: "Egyes szereplők új eszközöket vetettek be" - mondta a BND elnöke. Mindenféle módszereket alkalmaznak, hogy "biztosítsák saját előnyeiket, és hogy disszonanciát szítsanak a nyugati államok között" - mondta Kahl.
Megfigyelhető "más hatalmak dominanciája, amelyek ránk akarják kényszeríteni akaratukat. Megváltozott az erkölcs, amit be kell tartani, durvább és kíméletlenebb a hozzáállás, az érdekeket durvábban érvényesítik, mint korábban."
Haldenwang megállapítja, hogy Oroszország jelentősen fokozta tevékenységét: "A most elért szintet korábban csak a hidegháború idejéből ismertük". "Ügynökök egész sorával próbálnak kapcsolatot teremteni a politikai döntéshozók környezetében".