- Wir schafen das.
A szövetségi statisztikai hivatal új kiadványa azt mutatja, hogy a németországi lakosságcsere nem marad következmények nélkül - egyre többen beszélnek alig vagy egyáltalán németül a mindennapi életben. Ez különösen a török és arab migránsokat érinti - tudósít a Heimat Kurier.
A Szövetségi Statisztikai Hivatal megállapította, hogy Németországban a lakosságnak már csak 80 százaléka beszél otthon kizárólag németül. Öt százalék még mindig "túlnyomórészt németül beszél" otthonában, 15 százalék "alig vagy soha" nem beszéli ott a hivatalos és nemzeti nyelvet.
Az abszolút számok ijesztőek: 16,5 millió olyan ember él Németországban, aki otthon legalább részben - legtöbb esetben túlnyomórészt - idegen nyelvet beszél, vagyis nem németül.
Különösen nagy csoportot alkotnak a törökök és az arabok, akik saját lakóhelyükön nem beszélnek németül. Törökül a migránsok 15 százaléka beszél otthon, arabul 10 százalékuk.
A törökök felmenői közül sokan az 1960-as években érkeztek Németországba vendégmunkásként. Ők már a negyedik generáció, akik az országban élnek, de nem vették át az ország nyelvét. Ezeknél a migránsoknál nem beszélhetünk úgynevezett "integrációról".
Fokozódó multietnikus széttagoltság
A számok egyre inkább a társadalom növekvő multietnikus széttöredezettségét mutatják.
Míg a második világháború után Európa népei még monoetnikus nemzetállamokban éltek, most egyre több bevándorlóval kell megosztaniuk országukat. Ennek az állapotnak a haszonélvezői éppen azok a pártok és csoportok, amelyek hozzáférést biztosítottak a migránsoknak. Biztosak lehetnek a bevándorlók szavazataiban.
Valószínűleg ez az egyik oka annak, hogy a külföldiek aránya Németországban folyamatosan nő.
Németországban 13,4 millió migráns számít külföldinek, amihez még 22,6 millió úgynevezett "migrációs háttérrel rendelkező" ember járul.
Idén januárban a "jelzőlámpás" koalíció arról is döntött, hogy tovább csökkenti a honosítás amúgy is alacsony akadályait. Valószínűleg ezek miatt a számok miatt is nő a kormánnyal szembeni ellenállás.