A német Energiawende ára: ijesztő áramár Németországban - május 17-én 101,51 euróért, míg május 19-én 101,82 euróért importált Németország egyetlen megawattórányi áramot

A német Energiawende ára: ijesztő áramár Németországban - május 17-én 101,51 euróért, míg május 19-én 101,82 euróért importált Németország egyetlen megawattórányi áramot
  • A 35 000 forintos áramár nem a lakossági ár, hanem a német importár.
  • Magyarországon átlagosan 37,76 forint volt 2021-ben a lakossági áramár kilowattóránként a nappali időszakban.
  • Németországban azonban a lakossági áramár májusban elérte a 111,65 Ft-ot kilowattóránként, azaz megawattóránként a 111 650 forintot.
  • Az elképesztő német árak mögött az Energiawende áll, vagyis az, hogy Németország Fukusima után fokozatosan leállítja atomerőműveit majd a zöld fordulat miatt a lignittüzelésű erőműveit is, ezért már most jelentős importra szorul.
  • Az Energiawende arra bizonyíték, miért nem szabad ideologikus atomenergia-ellenességből belenyúlni egy olyan komplex rendszerbe, mint az eleketromosenergia-termelés és áramtovábbítás.

Az elmúlt napok megmutatták, hogy az Energiawende nem fog működni a francia atomerőművekből és a lengyel lignittüzelésű erőművekből származó, nagyon drága villamosenergia-import nélkül - írja a tichyseinblick.

Május 17-én reggel Németországban ismét több millió embernél nem volt áram, ezért Franciaországból jelentős mennyiségű, 3 gigawattnyi energiát kellett importálni. Ez három teljes értékű atomerőmű teljesítményének felel meg. De Ausztria, Svájc és Hollandia is örült, hogy jó pénzt kaptak a Németországba irányuló áramszállításokért.

Május 18-án este 9 órakor Németországnak már 10,7 GW-nyi áramot kellett importálnia.

A villamosenergia-fogyasztók számára ezek így ismét nagyon drága idők: ugyan gyakrabban fúj a szél, néha elég hevesen, ráadásul a nap is süt - azonban a természet erői ismét nem teszik meg azt a szívességet a német ipari társadalomnak, hogy egyenletesen szolgáltassanak. A fogyasztás és a termelés között ezért jelentős eltérések vannak.

Ezeket a szomszédos országokból származó villamosenergia-importtal egyenlítik ki, és drágán fizetnek érte a németek. A villamos energia ára ijesztő magasságokba szökött a napokban, amint azt a vékony kék vonalak mindkét grafikonon mutatják. Május 17-én reggel 8 órakor egy megawattóra áramért 101,51 eurót fizetett Németország, majd május 19-én reggel 8 órakor már 101,82 eurót.




Az utolsó atomerőműveket Németorszégban 2022 végéig le kell állítani. Az Energiawende apostolainak koncepciója: Németországban nem lesz több erőmű, hanem több tízezer szélturbina, és ha azok nem forognak, mert ismét szélcsendes időszak van, akkor lehet reménykedni az áramimportban. Ez az elgondolás akkor válhat kényessé, ha például Franciaország úgy véli, hogy először saját országát kell ellátnia, ahelyett, hogy a zöld Németországba szállítana. Vagy ha a Lengyelországból származó villamosenergia-ellátás az utolsó lehetőség, de Németország keleti szomszédját a lignittüzelésű erőművei miatt általános megbélyegzés övezi.

Ráadásul hétfő délután fenyegető helyzet alakult ki az európai hálózatokban, a hálózati feszültség összeomlása. A lengyel Łódźtól délre fekvő, összesen 3,9 GW kapacitású belchatowi erőmű tizenegy blokkja közül tíz hétfőn késő délután leállt - közölte a PSE állami tulajdonú energetikai vállalat, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Az erőmű 5420 megawattos kapacitásával a világ legnagyobb lignittüzelésű erőműve. Az ok egy közeli kapcsolóállomás műszaki hibája volt, amelyen keresztül a tíz egységből származó villamos energiát a hálózatba szállítják. Csak a tizenegyedik egység tudta folytatni az áramszolgáltatást, mivel az egy másik elosztóállomáshoz csatlakozik.

Így Lengyelország villamosenergia-termelésének mintegy 20 százaléka hirtelen kiesett. A frekvencia drasztikusan visszaesett, éppen az áramszüneti határ előttre. A PSE az kommunikálta, biztosítja, hogy a kiesés miatt az áramellátás nem okozhat gondot. Beata Jarosz-Dziekanowska, a PSE szóvivője hangsúlyozta, hogy az országos energiarendszer megfelelően működik, és nem várható áramhiány: "A rendszer üzemeltetőjeként rendelkezünk a szükséges tartalékokkal, és bármikor vissza tudunk nyúlni az importhoz."

A lengyel kormány most hosszabbította meg a délnyugat-lengyelországi lignitbánya és a turói erőmű működési engedélyét 2044-ig, miközben bejelentette, hogy atomerőművek építését is tervezi. A múlt héten egy új lignittüzelésű erőművet is üzembe helyeztek Turowban, amely szintén a PSE-hez tartozik. A hatóságok kitartanak amellett, hogy a korszerű erőmű elengedhetetlen a tisztább energiaforrásokra való áttérés során az energiaellátás szempontjából, és alacsony CO2-kibocsátást eredményez. Az Egyesült Államokból, Katarból és más forrásokból származó cseppfolyósított földgáz tömeges behozatala várhatóan szintén biztosítja majd az energiastabilitást.

A kérdés csak az, hol van a német polgárok tűrőképessége az áramár tekintetében?

Címkék:

Ajánljuk figyelmedbe:

Kül 2021-12-02 | 15:32
Merkel bejelentette, hogy kötelező lesz az oltás Németországban

Merkel bejelentette, hogy kötelező lesz az oltás Németországban

  • "Februártól kötelező lesz a koronavírus elleni védőoltás Németországban" - jelentette be Angela Merkel leköszönő kancellár csütörtökön délben.
Kül 2022-03-24 | 16:06
Orbán: a NATO-csúcson sikerült megvédeni a nemzeti érdekeket

Orbán: a NATO-csúcson sikerült megvédeni a nemzeti érdekeket

  • A szövetség eldöntötte, nem lesz NATO-felügyelte légtérzár Ukrajna felett, mert az háborús konfliktussal járna.
  • Magyarország NATO-partnerei megértették, hogy Magyarország se magyar katonát, se fegyvert nem küld Ukrajnába, hiába követeli ezt a baloldal.
  • A szövetség döntött arról is, hogy a NATO keleti szárnyát megerősíti.
Kül 2021-06-28 | 17:00
Karácsony megint le van maradva egy körrel: Kínától és Oroszországtól retteg Berlinben, miközben Merkel és potenciális utódja normalizálni akarja a kapcsolatokat

Karácsony megint le van maradva egy körrel: Kínától és Oroszországtól retteg Berlinben, miközben Merkel és potenciális utódja normalizálni akarja a kapcsolatokat

  • A Főpolgármester nem igazán tudja felvenni a ritmust.
  • Berlinbe látogatott a hétvégén egy PR-körútra, és ott találkozott a német politika pár vezetőjével, köztük a Zöldek kancellárjelöltjével.
  • Igaz, az továbbra sem derült ki, milyen nyelven tárgyalt, hiszen a magyaron kívül nem tud egy mukkot sem külföldi nyelven.
  • A BILD-nek pedig - feltehetően tolmács segítségével - előadta a kínai- és az orosz veszedelmet.
  • Teljes ütemcsúszásban van: Merkel, és a CDU/CSU jelöltje, Armin Laschet is kijelentette a közelmúltban, a keleti hatalmakkal a kapcsolatokat normalizálni kell a jövőben.
  • Ugyanerről beszélt Emmanuell Macron francia elnök is.
  • Mi több, Németország, Franciaország és Ausztria a legutóbbi Európai Tanács ülésén felvetették, a következőre hívják meg Putyin elnököt is.
  • Ez végül a többi tagország ellenállásán bukott el.
Kül 2021-12-01 | 15:08
Már a kötelező oltásról beszél von der Leyen az EU-ban

Már a kötelező oltásról beszél von der Leyen az EU-ban

  • Ausztria, Németország után a Bizottság vezetője szerint a teljes EU-ban meg kell vitatni a kötelző oltást.
Kül 2021-06-16 | 15:52
110 millió euróból imámképzés indul Németországan

110 millió euróból imámképzés indul Németországan

  • Évek óta probléma, hogy a német államban az imámokat török és szaudi pénzekből képzik.
  • Ezen próbálnak meg változtatni.